Kumpaa käytät - 1,43 vai 1,34?

Tämä on minua aina kovasti kiinnostunut. Minä menen tuolla 1,34:llä.
476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lys katsotaan taulukosta tai todistuksesta. Ei sitä kilpailija itse saa valita mitä lukua tuloslaskennassa käytetään!

Äänestä

Mulla on aina mielessä 3,14, kun laskettelen isoympyrää....

Äänestä

Jos viittaat noilla kertoimilla runkonopeuden laskentaan, niin senkun käytät tuota 1,34 kerrointa ja jalkoja. Toisaalta jos käytät metrejä, niin kerroin 2,43 olisi oikeampi.

Äänestä
  • Riippuu myös veneen leveyden ja pituuden suhteesta mikä taas vaikuttaa veneen kulkusuuntaan olevaan keula-allon komponentin pituuteen ja nopeuteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumpaakäytät kirjoitti:

Tämä on minua aina kovasti kiinnostunut. Minä menen tuolla 1,34:llä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu