Kiusaaminen partiossa

Onko teitä kiusattu partiossa? Meidän ryhmällä super hyvä ryhmähenki, ja kaikilla on kokouksissa hauskaa... Mutta sitten joku(ei tiedetä kuka), on alkanut kirjoittelemaan lappuja, ja laittamaan niitä toisten taskuihin/rinkkoihin. Tekijää on vaikea saada kiinni, ja laput ovat oikeasti loukkaavia/ikäviä. Onko vinkkejä asiaan millä kiusaamisen saisi loppumaan? Tiedän, että kaikki sanovat, että sano johtajille. No, olen sanonut, ja asia luvattiin ottaa puheeksi, mutta en edelleenkään usko että se loppuu... Kiitos jo valmiiksi!
4446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saatko rajattua kuka tai ketkä eivät ole saaneet lappuja? Mahdollisesti tästä joukosta löytyy tekijä. Selviäisikö käsialasta jotain?

Toisaalta tuollaisiin lappusiin saatetaan suhtautua liiankin vakavasti. Ikäviähän ne toki on. Jos tekijä näkisi ettei niillä ole muuta kuin vaikutusta kuin naurua ja rypistystä roskiksiin, niin saattaisi menettää kiinnostuksensa niiden laitteluun.

Johtavien tehtävä on reagoida tuohon ( jollain tavalla ).

Äänestä
  • Osan ryhmäläisistä voi sulkea pois, mutta liian monta jää silti jäljelle. No, lappujen sisältö ei ole sellaista, että sille voisi vain nauraa. Pahimmat lie lähes tappouhkauksia...

    Äänestä

Sanoit alussa viesteistä ”Kiusaaminen” ja ”loukkaavia/ikäviä” mutta, jos viestit ovat tappouhkailuja, niin niihin pitäisi reagoida nopeasti.

Näitä lappusia tulisi kerätä talteen ja merkitä ne saajakohtaisesti. Yrittää etsiä niistä ne ihmiset, jotka ovat saaneet vakavampia uhkauksia. Tekijä on toki voinut laittaa itselleenkin lappusia.
Suojelusuunnitelma siitä miten kokouksia ja redutilanteita järjestetään ettei tulisi tilanteita, joissa joku on yksin tai vain 2 ihmistä. Tekijä voi olla myös itsetuhoinen.
Välttää järjestämästä sellaisia tilanteita, joissa käsitellään puukkoja ja kirveitä.
Jokaisen pitäisi tarkkailla vihapuheita ja asiatonta toisten vastustamista.
Johtajien pitää porukalle puhuttelu, jossa kerrotaan tällaisten asioiden vakavuudesta ja vahingollisuudesta ja muistuttaa mahdollisesta poliisiasiasta. Tarjota myös tälle tuntemattomalle tekijälle mahdollisuutta avautua ongelmistaan. Pitää mielessä, että tekijähän saattaa olla joku johtajistakin.

Kannatusyhdistyksessä tunnetaan paremmin paikallisia asioita kuin täältä etänä ja siellä ehkä on asiantuntijoitakin, minä en ole. Eikä tällaisiin nettipuheisiin pidä yksinomaan nojautua.
Jos eivät alijohtajat reagoi tähän nyt nopeasti ja ala selvittämään yhdessä asiaa, niin ota itse yhteyttä todisteiden ja todistajien kanssa lippukunnanjohtajaan ja kannatusyhdistykseen. He ratkaiskoon jatkotoimet.

Nopeus on nyt tärkeää ennenkuin mitään pääsee tapahtumaan.
Lappujen loppuminen ei välttämättä tarkoita, että ongelma on ratkaistu.

Äänestä

Jäi pois tuosta, että tällainen on kokonaan aikuisten asia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KiusattuTarpoja kirjoitti:

Onko teitä kiusattu partiossa? Meidän ryhmällä super hyvä ryhmähenki, ja kaikilla on kokouksissa hauskaa... Mutta sitten joku(ei tiedetä kuka), on alkanut kirjoittelemaan lappuja, ja laittamaan niitä toisten taskuihin/rinkkoihin. Tekijää on vaikea saada kiinni, ja laput ovat oikeasti loukkaavia/ikäviä. Onko vinkkejä asiaan millä kiusaamisen saisi loppumaan? Tiedän, että kaikki sanovat, että sano johtajille. No, olen sanonut, ja asia luvattiin ottaa puheeksi, mutta en edelleenkään usko että se loppuu... Kiitos jo valmiiksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu