jos haet väärin menetät kaikki tuet

Olet hakenut väärin perustein tukia, joita et oikeasti saa.
Näin ollen menetät laillisetkin tuet, ymmärtämättömyytesi johdosta.
457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Höpö höpö. Kerro esimerkki jossa noin on käynyt. Jotkut virkanilkit kuvittelevat että heillä on rankaisuoikeus, ei niillä sitä ole vaan toimivat laittomasti.

Äänestä

Ilmeisesti itä-suomen(?) hallinto-oikeus toimii kuvailemallasi tavalla.

Helsingin hallinto-oikeus kokemukseni mukaan sen sijaan siunaa nämä laittomuudet.
Parhaimmillaan johtava sossu jopa tekee nimelläsi oikaisuvaatimuksen jostain saamastasi päätöksestä ja toimittaa sen pikavauhtia lautakunnan käsittelyyn, ilman että edes tiedät mitä olet siinä vaatimassa. Arvaappas mitä tekee helsingin hallinto-oikeus? Tietenkin hylkää valituksesi.

Samainen hallinto-oikeus toisinaan haistattaa pitkät kunnan omille toimeentulotukiohjeille (kyse asiakkaan edusta) ja taas toisinaan lukee niitä kuin piru raamattua (kyse hallinnon etu).

Samainen hallinto-oikeus mitä ilmeisemmin myös tulee hylkäämään jossain aikaisemmassa ketjussa mainitsemastasi valituksest,a joka koskee Vantaan kaupungin määrittämää kohtuullista sähkön kulutusta.
Tai ainakin itselläni kävi näin, vaikka asiallinen sosiaalityöntekijä oli suuremman summan hyväksynyt itselleni. Siitäpä sitten paha johtava sossu suuttui ja päätti tehdä siitä nimelläni tuon aikaisemmin mainitseman oikaisuvaatimuksen.

Äänestä
  • "Siitäpä sitten paha johtava sossu suuttui ja päätti tehdä siitä nimelläni tuon aikaisemmin mainitseman oikaisuvaatimuksen."

    Jossain oikeus- ja sivistysvaltiossa tuollainen teko johtaisi virkarikossyytteeseen ja tuomioonkin. Kannattaa silti yrittää suomessakin jossa rikoslain 40 luku (virkarikoksista) homehtuu käytön puutteessa ja virkanilkit mellastaa kun siat vatukossa.
    Tuossa olisi Petulle sopiva keissi.
    http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/

    T:SossullePataan

    Äänestä

  • Kyllä tarkoitus onkin, ei meinaan ollut tuon paperihuoran ainoa teko.. Ensin vaan pitää hieman palautua 2 vuotta kestäneen "hyvinvointikoneiston hellästä syleilystä" jotta jaksaisi tuon rumban. Helpotusta ei myöskään tuo menetetty mielenterveys, mut toivonmukaan lääkärintodistus edesauttaa ton rotan vastaamaan teoistaan..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikätukiminne kirjoitti:

Olet hakenut väärin perustein tukia, joita et oikeasti saa.
Näin ollen menetät laillisetkin tuet, ymmärtämättömyytesi johdosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu