Alfa Romeo 156 GTA

Onko kellään kokemusta kyseisestä autosta? Komea kuin karkki ja sopivasti tehoja niin ei varmaan jää tientukoksi mutta pelaako muuten hyvin? Kiinnostais tuommonen harvinaisuus :)
17437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Jos omistat korjaamon niin on todellinen namupala. Hommaa riittää ja esim jokaviikkoinen vianetsintä täyttää hyvin harrastustarpeet. Nopea tuo ei ole tänäpäivänä. Kokemuksia tuskin myöskään ihan lähimenneisyydestä kenelläkään on koska noista italian makarooneista valtaosa on jo romutettu ja setelit käytetty toimiviin nykyautoihin.

Äänestä
  • Tojotero tullut kiljupöhinöissään purkamaan pahaa oloaan.

    Äänestä

Mutta Avensis, se se on hieno peli ja yksilöllinen.

Äänestä

Uusi sear cupra..290 heppaa ja saa halvemmalla..meni testissä 5,2 sek sataseen...siinä alfistit ihmeissään kun ei itslian nuhadiesel kulje mihinkään..todella mopoja ovat..

Äänestä

Voiko rumempaa autoa olla kuin Cupra? No ok, ehkä Skoda.

Kannattaa muuten täpinöiden keskellä lukea myös otsikko; Alfa Romeo 156 GTA

Äänestä
  • Alfa on fiatti. Mielummin seat cupra joka on luokkansa parhaimman näköinen ja teknisesti todella upea laite. Alfan uudet mallit hintaluokassa 40-60 on niin nuhasia ettei ulkonäölle ole mitään katetta joten miksi ostaa urheilullisen näköinen auto joka ei kuitenkaan kulje yhtään mihinkään? Ja ketä kiinostaa joku 156 GTA joka on tänäpäivänä ihan peltoauto.

    Äänestä

  • Eipeltoautoja kirjoitti:

    Alfa on fiatti. Mielummin seat cupra joka on luokkansa parhaimman näköinen ja teknisesti todella upea laite. Alfan uudet mallit hintaluokassa 40-60 on niin nuhasia ettei ulkonäölle ole mitään katetta joten miksi ostaa urheilullisen näköinen auto joka ei kuitenkaan kulje yhtään mihinkään? Ja ketä kiinostaa joku 156 GTA joka on tänäpäivänä ihan peltoauto.

    Ketä kiinnostaa joku Seatti jota ei voi edes autoksi sanoa? Teknisesti upea laite? Hidas kikotin, eikä missään muussa autossa ole niin törkeän huonoa tekniikkaa eikä öljyä syövää moottoria. Ei ihme, että Vakkeilijoita pidetään dorkina, johan sen tuo sinun viestisi osoittaa.

    Äänestä

  • Jotakuta varmaan kiinnostaa 156 GTA kun on topicinkin avannut?

    Giulietta QV kiihtyy sataseen 6s. ja maksaa 44tke joten ei se nyt kovin nuhainen ole. Ja jonkun Cupran rinnalla autohan on ulkoisesti taideteos.

    Mutta jos Cupra on sun mielestä upea laite, niin sillehän minä en voi mitään. Katsotaan kuka avaa topicceja Cuprasta 14v. kuluttua?

    Äänestä

  • Eipeltoautoja kirjoitti:

    Alfa on fiatti. Mielummin seat cupra joka on luokkansa parhaimman näköinen ja teknisesti todella upea laite. Alfan uudet mallit hintaluokassa 40-60 on niin nuhasia ettei ulkonäölle ole mitään katetta joten miksi ostaa urheilullisen näköinen auto joka ei kuitenkaan kulje yhtään mihinkään? Ja ketä kiinostaa joku 156 GTA joka on tänäpäivänä ihan peltoauto.

    Seat on Volkkari....

    Äänestä

Kokoa 3,2 litraa, tehoa 250 hv/6200 rpm ja vääntöä 300 Nm /4800 rpm. Näillä eväillä GTA kulkee 250 km/t ja kiihtyy nollasta sataan 6,3 s. sekä 0-1000 m 25,9 s.

Aika hyvin 14 vuotta vanhalta automallilta.

Äänestä
  • Alfa osasi tehdä tehokkaita autoja jo 14 vuotta sitten, Volsulla ei onnistu vielä tänä päivänäkään.

    Äänestä

  • Hahah joo noissa 156 gta on tuskin tallella edes 200 heppaa. Peltoauto se on tänäpäivänä

    Äänestä

Seatista nyt voi tehdä peltoauton saman tien kun saa sen liikkeestä ulos.

Äänestä
  • Omistan alfa romeo 156gta moottori toiminut ilman vikoja ,itse tehnyt hammashihna vaihdot.vaihteistossa ei ongelmia,jarrut ok ei sähkövikoja.alustastasta en ole vaihtanut mitään.auto vuosimalli 2004 ajettu 120000km.riipuu miten ajaa kaikki saa rikki,jos jatkuvasti revittelee,ei ole mikään traktori.jotkut tuntuu harrastavan jonkin sortin kilpailua mikä on hyvä ja mikä on huono auto,kaikissa omansa.juupas eipäs keskusteluun en ala. Useita merkkejä olen korjannut ,autot on autoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Omistan alfa romeo 156gta moottori toiminut ilman vikoja ,itse tehnyt hammashihna vaihdot.vaihteistossa ei ongelmia,jarrut ok ei sähkövikoja.alustastasta en ole vaihtanut mitään.auto vuosimalli 2004 ajettu 120000km.riipuu miten ajaa kaikki saa rikki,jos jatkuvasti revittelee,ei ole mikään traktori.jotkut tuntuu harrastavan jonkin sortin kilpailua mikä on hyvä ja mikä on huono auto,kaikissa omansa.juupas eipäs keskusteluun en ala. Useita merkkejä olen korjannut ,autot on autoja.

    Alfa on hieno harrasteautonakin. Vanha 30 . . 40 vuotias Alfa kääntää katseita. Vanhoissa autoissa yleensäkin on tyyliä. Harrasteporukoissa pidetään laajasti yhteyttä muutenkin merkeistä välittämättä. Vielä kun löytyisi 1950 luvun alkupuolen Alfa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Alfa on hieno harrasteautonakin. Vanha 30 . . 40 vuotias Alfa kääntää katseita. Vanhoissa autoissa yleensäkin on tyyliä. Harrasteporukoissa pidetään laajasti yhteyttä muutenkin merkeistä välittämättä. Vielä kun löytyisi 1950 luvun alkupuolen Alfa.

    Totta. Vanhoissa autoissa on tyyliä. Sitten jos haluaa tehokkaan auton kannattaa tutustua Sisu Polar hybrid malliin. Maailman voimakkain sarjavalmisteinen kuorma - auto.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anselmi113 kirjoitti:

Onko kellään kokemusta kyseisestä autosta? Komea kuin karkki ja sopivasti tehoja niin ei varmaan jää tientukoksi mutta pelaako muuten hyvin? Kiinnostais tuommonen harvinaisuus :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu