Luontoarvot roskikseen, raha puhuu

voiVoiAiAi

8

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksinaimoralismia

      Eniten ihmetyttää luonnonsuojelujärjestöjen kaksinaamaisuus tässä tuulivoima-asiassa. Surullista seurata, kuinka estottomasti luontoväki suhtautuu tuulivoimaan.

      Minkähänlaisia taloudellisia kytköksiä tuulivoimajobbareilla on luontojärjestöihin, kun tuulivoiman edessä kaikki muut luontoarvot voidaan unohtaa?

      • totuudentorvi1

        Virheen myöntäminen ei ole helppo laji, mutta tässä tuulivoima-asiassa se tulee luontojärjestöille välttämättä eteen. Eikä mene edes pitkään. On ne bisnesmiehet höynäyttäneet muitakin.


    • Luonnonsuojeluntila
    • hyvänenaikasentään

      Vinkatkaa, jos törmäätte kunnan viranhaltijoiden tai päätöksentekijöiden vastineeseen. Olisi mielenkiintoista kuulla selitykset.

    • synkkyyttätiedossa

      Kaikkialla raha vain puhuu ja sitä palvotaan. Olkoot USA, Kiina, Afrikka, Etelä-Amerikka, Venäjä tai meidän Suomi, sama juttu. Pipilän rahaa palvova hallitus romuttaa tähänastisenkin luonnonsuojelutyön mm. lisäämällä bioenergiaa, tuulivoimaa, turpeenpolttoa jne. Bioenergia vie nurin loputkin eliöstöllisesti rikkaat vanhat metsämme, suot kuivataan turpeentuotantoon ja suunnitelmia on alkaa myydä vettämmekin ulkomaisille sijoittajille. Luonnonsuojelualueista aletaan haukata myös palasia tuotantotoimintaan.

      Olen Pentti Linkolan tapaan äärettömän pessimistinen koko maapallomme luonnon osalta; se häviää parissa kolmessakymmenessä vuodessa. Siihen mennessä sademetsät ja muut metsät on hakattu, meret muovitettu, kalat kalastettu ja lintulajistot pääosin ajettu sukupuuttoon. Väestö on silloin tuplaantunut 7,5 miljardista 14 miljardiin, ja se tuhoaa satavarmasti biosfäärin.

      Ihmisillä on nykyään ajatuksissa vain minäminä ja minä, sekä MINUN rahat ja lelut.

      • synkkääOn

        Juu. Kylmää kyytiä on tiedossa.

        Tosiasiassa meillä on kaksi vaihtoehtoa, eikä kumpikaan ole tavallaan mieleinen, mutta toinen on hyväksyttävä. - joko lisätään ydinvoima, tai sitten. Vähennetään sähkön kulutusta.

        Kaikenlaiset tuulimyllyt ja aurinkopaneelit ovat näillä leveysasteilla puuhastelua. Jos toimiala ei pärjää ilman yhteiskunnan tukea, niin joutaa kuolla pois.


    • kenenOnVastuu
    • Luontoa_ei_kunnioiteta

      Luonto on nykyisin vain luonnonvara. Tämä luonnon uusi nimitys tarkoittaa, että luontoa hyödynnetään sekä taloudellisesti, että virkistykseen mahdollisimman paljon välittämättä itse luonnon hyvinvoinnista. Ohessa on mainio esimerkki-video siitä, kuinka luontoa käytetään huvitteluun tieteen nimissä. https://www.youtube.com/watch?v=hlzjlZ6BN34

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe