Kankaat maistuu!

Karhunarttu

Koirani on kohta 7 vuotta vanha karjalankarhukoira narttu. Koiralla on jo muutaman kerran ollut sama tapaus, mutta kysymysmerkki on suuri vieläkin. Koirani rupeaa yhtäkkiä nieleskelemään paljon ja ravaa ympäri huushollia etsien mitä voisi niellä ja kaikki verhon kulmista likakaivon hiuksiin kelpaa kunhan vain saa niellä jotakin, aivan kuin sillä olisi luunpala kurkussa (koira ei ole syönyt pitkiin aikoihin itse luuta vain lihaa) mikä ei ole laskeutunut ja yrittää syödä lisää että se laskeutuisi. Sitten kun saa jotain syötyä tai kerkiän vahtimaan ettei se saa mitään "ylimääräistä" niin se kähii kurkkuansa niinkuin yrittäisi saada sitä luun palaa pois kurkusta. Joskus menee oksentamiseenkin asti se kähiminen. "Itsehoitolääke" ruoho maistuu kyllä kans tässä tilanteessa erittäin hyvin, ja joka yleensä ns. rauhoittaa tilanteen ja meno jatkuu normaalina. Lääkäriin olen kyllä ajatellut koirani vievän, mutta haluan kuulla mitä olette mieltä ja säästää koiraa turhilta kokeilta ja kukkaroa? Kiitos etukäteen vastauksista! :)

3

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arjatar

      Miniani työkaverilla oli dobermanni joka rakasti sukkia. Se söi aina kun sukan löysi ja kyllähän lapsiperheessä se sukka aina jostakin löytyy.
      Koira leikattiin ja sukka poistettiin 3 kertaa jonka jälkeen vakuutusyhtiö ilmoitti että oli sitten viimeinen "korvattava" sukka. Mitään muuta vikaa ei koirasta löytynyt. Joutuivat lopettamaan koiran, jollain lailla se oli psyykkinen juttu. Kyllä niillä on kaikkia metkuja.

    • Dripper

      Jos sillä on joku kasvain kurkussa, joka tuntuu samalta kuin olisi ruokaa juuttunut? Toivottavasti ei kuitenkaan :(

    • dr.kok

      Närästys on koiran ruohon syönnin syy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe