Kissa nilkuttaa jalkaansa

vipsuuu

Tietäisikö kukaan mistä voisi johtua se, että minun 1-vuotias scottish fold rotuinen kissa nilkuttaa takajalkaansa aina, kun on ollut pitkään jossain asennossa. Esim. kun herää ja lähtee kävelemään. Nilkutus ei kestä kovin kauaa, mutta sen huomaa juurikin aina kun kissa herää ja lähtee kävelämään. Onko tämä jotain rodulle ominaista, kun tällä rodulla voi tulla luusto-ongelmia? Kannattaisiko lääkäriltä kysyä?

4

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enrapsuta

      Kyllä, foldeilla voi olla luusto-ongelmia luppakorvaisuudesta johtuvan geenin takia. Mutta ainoastaan siinä tapauksesta että kaksi luppakorvaista on yhdistetty toisiinsa.

      Kuulostaa kyllä siltä että kissassa on jotain häikkää. Kannattaa käyttää eläinlääkärillä tutkituttamassa, sillä ongelma voi vielä pahentua.

      • vipsuuu

        Tietojeni mukaan kissan isä oli britti ja äiti scottish fold. Mutta voiko siltikin tulla tälläisiä ongelmia, vaikkei kahta foldia ole risteytetty?

        Seurailen nyt jatkuuko tämä jalan linkuttaminen vielä ja soitan sekä varaan ell, jos sitä vielä jatkuu pitkäänkin..


    • 6018

      Voi olla muös esim. nivelrikko. Ja kaikkea muutakin voi arvailla, mutta eläinlääkäri pystyy tutkimaan ja kertomaan oikean syyn ja hoito-ohjeet.

      • vipsuuu

        Jos kissalla on nivelrikko, niin onko siihen lääkkeet ja elääkö kissa silti kivuttoman elämän? Elääkö pitkään nivelrikon kanssa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3145
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2822
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1896
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1721
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1575
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe