HuikeeCitikka

Huikeennäköinen

C5/508-mallien uudistumista on odotettu aika pitkään. Yleensähän PSA tuuppaa ensin sitikan pihalle ja kohta perään vastaavalle alustalle rakennetun, ehkä vähän konservaatiivisemman Peugeotin.

Paris Auto-Salonissa oli esillä CXperience jolla saattaa olla tai olla olematta jotain tekemistä PSA:n tulevan d-segmenttiauton kanssa:

http://www.citroen.com/en/Highlight/19/cxperience-concept

Aika päheen näköinen. Jää nähtäväksi, onko Citikalla tarjota jotain uutta jousituksen saralla: Hudractiven tilalle on jotain lupailtu.

8

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saasnähdä

      Kaunis on. Sää nähdä tuleeko hinnat-alkaen-tuotantomalliin asti kaikki tuossa esitetty teknologia ja muotoilu, luultavasti kuitenkin jäljillä ollaan.

      Yllättävää että PSA on ottanut käyttöön hybridin. Ehkä siitäkin saadaan vielä kilpailukykyinen vaihtoehto? Ottaisin kyllä itse mielummin pelkällä bensakoneella.

    • Haluunton

      Siisti. Kyllä näkee ettei ole japanilainen eikä saksalainen....

    • Pieninmuutoksin

      En usko että ihan tuollaisenaan tulee markkinoille, tai DS:nä aika lähelle ja C5:nä vähän maltillisempana. Kojelaudassa tulee varmaan vähän konservatiivisempi, autosta korkeampi ja keskipalkki varmaan tulee.

      Tuo näyttää olevan normi moottorilla ja vaihteistolla plus hybridillä, tuotantomalliin tulee varmaan sama hybridi jota Peugeot käyttää omassaan ja konevaihtoehdot (hybridillä tai ilman) voisivat perustua nykyisiin puretekkeihin eri tilavuuksilla ja virotysasteilla. Toivottavasti pitävät tuon oudon sisätilamateriaalin ja värin.

    • reliikkipeli

      PSA osaa jo tehdä hybridi auton. Hallelujaa. Kun vielä otetaan lastentaudit pois ensimmäisten hölmöjen ostaessa ne , se voi vielä toimiakkin. Hallelelujaa
      Ps. Toyotalla on muuten neljäs sukupolvi menossa hybridimalleissa. Voi666

      • Hybridieikiinnosta

        Tojo on selvinnyt hämmästyttävän hyvin hybridiprojektistaan. Se oli kiistatta edelläkävijä, ehkä siksi että niiden moottorit ei ole ihan viimeistä huutoa.

        Myös PSA on tarjonnut hybridiä jonkin aikaa, samoin kun muutama muukin euromerkki. Omakotiasukkaalle tuollainen plug-in voi olla kiinnostava.

        En usko että tjota CXperience on tarkoitus tuollaisenaan tuoda markkinoille, mutta ehkä tulevat sittikat lainaaavat siitä jotain.

        300 heppaa hybridinä on ihan ok muttaitselleni riittäisi puolet ja sekin yksinkertaisen ja luotettavan PureTech-moottorin muodossa. En lataile.


    • qatromile

      60 heppanen Toyota lähtee liikennevaloista liukkaanmin kuin 300 heppanen citikka.
      Kokeiltu on..

      • UuhOoh

        No voi mahoton. Missä kisoissa tapasit kolmesataaheppaisen sitikan? Kerro lisää?


    • EdelläkävijänOte

      Uusi C5 joson yhtään samaa näköä niin kauppa käy

      Eniten tässä kiinnostaa se Hydractiven seuraaja. Jospa se on puoliksikqqqn yhtä hyvä kuin edeltäjänsä ja samalla vähän simppelimpi, niin kiinnostus herää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      260
      9077
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6299
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1380
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1311
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      79
      1005
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      889
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      788
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      708
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      696
    Aihe