miten hoitaa koiran diabetesta

siirihiiruli

11-vuotiaalla narttukoirallani todettiin diabetes 5 viikkoa sitten. Aloitettiin insuliinin piikitys aamuisin 0,1 ml. Siirryttiin 0,1 ml 2 krt päivässä. Nyt 0,2 ml 2 krt päivässä. Mikä on oikea aikaväli antaa piikit? Nyt klo 07 ja 16. Keskustelupalstoilla puhutaan yksiköistä, montako ml on yksi yksikkö? Koira juo ja pissii edelleen reilusti. Piikin ja ruoan jälkeen usein myös aika väsynyt. Mikä pielessä? Syötän diabetes papanoita joiden päällä keitettyä kanan jauhelihaa höysteenä. Yksi ainoa herkkupala iltapissin jälkeen.

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1610

      Pyydä ohjeet eläinlääkäriltä!

      • siirihiiruli

        Eläinlääkärin ohjeiden mukaan olenkin tehnyt, mutta ajattelin kysellä muiden omakohtaisia kokemuksia. Asun tällä hetkellä Espanjassa ja tuntuu että täällä hoidetaan eläimiä vähän "huolettomammin" kuin Suomessa. Olen yrittänyt itse hankkia tietoa koiran diabeteksen hoidosta, jotta voisin olla varma kunnollisesta hoidosta ja osaisin pyytää koiralleni parasta. Esim. tuohon yksikön määrään en ole löytänyt mistään vastausta.


    • parastapa

      Kysy hoitavalta eläinlääkäriltäsi,hän tietää parhaiten;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe