Ympäristölautakunta ?

Milloin aiotte antaa käskyn purkaa Pyhäjärventien varressa Kirkonkylällä lyttyyn romahtaneen talon?
Järkyttävää katsottavaa kylän raitilla?
Vaarallista jätettä, lasia ym. Metalliromua.
Miksi ette tee asialle mitään?
23115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kuuluu ppky Selänteen toimivaltaan?

Äänestä
  • Ei taija kuulua kenenkään toimivaltaan, kun asialle ei tehdä mitään!

    Äänestä

Ja saman vois tehdä sille isolle vanhalle talon rötiskölle joka näkyy 27 tielle siellä vaskikellon ja pyhäsalmen välissä.

Äänestä
  • Niin minäkin oon aatellu vuosia, jotta joutas purkaa pois. Mutta näin vuosien saatossa olen tullut toisiin aatoksiin. Kyseinen "rötisköhän " on tavallaan romanttinen rakennus. Se saa mielikuvituksen laukkaamaan. Tulee mieleen Amerikkalaisset leffat mieleen,niisähän näkee joskus saman tyylisiä miliiöitä. Mitä sitten tilalle? Ehdottomasti ei kannata purkaa !

    Äänestä

Joku nämä rötisköt "omistaa" ei varmaa ole rahaa purkaa.
Yleensä pihalla olevat jätteet täytyy omistajan toimesta poistaa.

Äänestä

paajanen paijaa pilaantunutta

Äänestä

KORKKI KIINNI VALITTAJAT

Äänestä

onks sulla, huutajat ovat aina humalassa.

Äänestä

Jos ei paikallaan pysty polttaan,niin aika hintavaa jos rakennusjäte joudutaan viemään Ylivieskaan.
Jos luvan saa niin haudataan maahan.

Äänestä

miten märkä törky saadaan palamaan? kohtahan tulee lumi, joka osittain peittää kiinteistön. oiskai siinä hirren pätkää polttaa lämpölaitoksessakin. on vähemmän kaatopaikalle.

Äänestä

Jos ei ole omistajalla rahaa hävittää rakennuksen romua, niin eikö Kolmikanta kyläyhdistys voisi talkoovoimin tulla apuun ja siistiä mökin paikan?
Jos ei muuten,niin nehän on erikoistuneet hakemaan Leader-yhdistyksen kautta avustuksia , niin oisko aiheellinen hakea tukea myös hankkeeseen: Vanhan Kirkonkylän raitti kauniiksi!
Järkevämpi homma se olisi kuin Väentuvan leikkipuiston rakentaminen!
Siihenkin saatiin palamaan yli 12000 euroa, niin semmoisella summalla olisi varmasti saanut myös tämän tönön purettua jo moneen kertaan.

Äänestä
  • Ohooo--aika hyvä. Mutta kysytään sivistysjohtajalta, 30 000 euroa 1 kilometrin lumetuksesta luopuminen, niin se raha siirtona hyödyttämään kirkolla kulkijoita, n. 1 km raitin kaunistamiseksi pitkäksi aikaa.

    Äänestä

HAISTAKAA VITTU! SAUVALLA LYÖN!

Äänestä
  • Mitä täällä haistattelet? Jos porukat yrittää asiallisesti löytää ratkaisua asiaan, niin yksi vaan huutelee ja haistattelee? Älä viitsi, jos sinulla on oma lehmä ojassa, niin oisit edes hiljaa ja miettisit miten saat rötiskön hävitettyä? Sillä sitähän ei kauan enää kukaan katsele!

    Äänestä

huutajat ovat aina humalassa.

Äänestä

Kyseinen rakennus on suojeltu ja silloin rakennusta ei saa purkaa.
Valittakaa Ely keskukselle Ouluun, jospa ne antaisivat sieltä jo purkuluvan........
Turha mollata tontin omistajaa....

Äänestä
  • Kyseinen rakennus on suojeltu? Hah..hah..salli mun nauraa! Jos sitä ei ole tähän mennessä suojeltu, niin miksi sen on annettu ränsistyä?
    Sahanpurujako tässä nyt suojellaan? Älkää viittikö pakoilla vastuuta!
    Ei tuossa ole enää mitään suojelemista!
    Ei muuta kuin ilmoitus elylle ja homma haisemaan!

    Äänestä

no prkele...nyt ely keskus suuttuu ukkoylijumalalle. sehän se rommautti lepoasentoon röttelön.

Äänestä

Ei kai täällä oo omistajaa mollattu vaan mietitty keinoja,joilla talon voisi purkaa!
Yhteistyöhalukkuutta ei tunnu löytyvän?
Eikö kyläyhdistyksen talkooapu riittänytkään tämmöisiin talkoisiin? Ainoastaan jonkun maksettuihin keimeihin.

Äänestä
  • syö ja potki vain oman kylän kylkilihaa, älä muiden.

    Äänestä

  • älyät.kai.yskän kirjoitti:

    syö ja potki vain oman kylän kylkilihaa, älä muiden.

    Eikö riitä yhteistyökykyä kylätalkoisiin?

    Äänestä

Wittu, jättäkää mun kotitalo rauhaan, juuttaan pökiöt, täällä parraaseen työaikaan mesuatte!

Äänestä
  • Ei oo sinun koti Make Wan..älä yritä lasketella luikuria :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RumaMökki kirjoitti:

Milloin aiotte antaa käskyn purkaa Pyhäjärventien varressa Kirkonkylällä lyttyyn romahtaneen talon?
Järkyttävää katsottavaa kylän raitilla?
Vaarallista jätettä, lasia ym. Metalliromua.
Miksi ette tee asialle mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu