Mitä mun kannattaisi tehdä?

Huujjjjjkk

Oon autisminkirjolainen ja oon tällä hetkellä lukion 1. vuosikurssilla. Oon yläasteesta asti tuntenut oloni vähän masentuneeksi ja nyt tän vuoden alussa mun olo on pahentunut. Koulussa jaksan kyllä keskittyä opiskeluun ja menen sinne aina ihan mielelläni ja oon siellä useimmiten ihan hyvällä tuuleella vaikka välillä vähän ahdistaa ja on hieman hermostunut olo. Mutta kun mä tuun kotiin, niin kaikki vaan romahtaa, enkä saa mitään aikaseks. En tee muuta kuin makaan pää pöydän päällä ja kuuntelen musiikkia. Eli miten mä voisin saada motivaatiota opiskeluun, kun en oikein haluaisi vaihtaa kouluakaan tai jäädä sairaslomalle?

Sori, jos tää teksti oli vähän sekava.

2

340

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jopjc

      Ainakin itselläni lukio oli melko huonoa aikaa ja kuvailemasi tila tuntuu tutulta. Hienoa, että ymmärrät pyytää täältä apua tilanteeseesi. Onko sinulla harrastuksia, kannattaa ehkä aloittaa joku kiintoisa jollei entisestään ole koska se oikeasti auttaa jaksamaan koulun kanssa.
      Kannattaa tehtävien kanssa vaan yrittää ottaa itseään aluksi niskasta kiinni ja ruveta tekemään niitä vaikka hammasta purren. Kun huomaat, että edistyt ja saat jotain aikaan, se saattaa motivoida hieman eikä tehtävät enää tunnukaan niin pahoilta.
      En tiedä kuinka sosiaalinen olet mutta oletan ettet kovinkaan. Kannattaa silti yrittää tutustua muihin lukiolaisiin. Jos ei onnistu niin sitten ei onnistu, tiedän että autismi on tässä kohtaa melkoinen haitta. Jos lukiossa on psykologi niin hänellekin puhuminen asioista saattaa auttaa jos koulu tai mikään ei tunnu edistyvän.
      Toivon että löydät mielenkiinnon opiskeluun ihan omin avuin. Kannattaa vaan koittaa jaksaa, yleensä asiat korjaantuu jo sillä. Älä kuitenkaan polta itseäsi loppuun ja välillä on ihan ok myös pelkästään kuunnella musiikkia eikä yrittää sen enempää tehdä mitään.

    • Xenonlamppu

      "Oon autisminkirjolainen ja oon tällä hetkellä lukion 1. vuosikurssilla. Oon yläasteesta asti tuntenut oloni vähän masentuneeksi ja nyt tän vuoden alussa mun olo on pahentunut."

      Autismikirjolaisena koin lukion aivan samoin. Tiedän, että tuolla lailla lukion suurin piirtein kokee jokainen autismikirjolainen. Kotona pitää saada olla oma itsensä ja esim. musan kuuntelu on siihen ihan hyvä keino, varsinkin jos se tuntuu kiinnostavan. Lukiossa joutuu opiskelemaan paljon sellaistakin, joka ei kiinnosta. Mua epäkiinnostavat oppitunnit todella rasittivat typerine läksyineen. Myöhemmin olen huomannut, että jo lukioaikana kannattaa seurata omia kiinnostuksiaan. Minulle nimittäin kävi niin, että se, mitä lukioaikana tein "huonolla omallatunnolla" mutta kovalla kiinnostuksella, oli minulle pidemmän päälle lukioajassani kaikkein hyödyllisintä. Seurasin erityiskiinnostuksiani, vaikka ne olivat lukio-opetuksen ulkopuolisia. Masennuksia koin lukiossa jopa siinä määrin, että
      jouduin kerran jopa lääkärin määräämälle sairaslomalle. Autismikirjolaisen elämä lukiossa muiden ei-autismikirjolaisten sosiaalisen tohelluksen keskellä todella ON rasittavaa ja vieraannuttavaa. Mutta ei se ole sinun vikasi. Lukiosysteemin pitäisi ottaa autismikirjolaisten erityispiirteet ja erityistarpeet paremmin huomioon.

      Tekstisi ei ole ollenkaan sekavaa. Tunnistan siitä hyvin sen, mitä itsekin olen kokenut. Nykyään olen onnellinen varsinkin siis siitä, että en lukioaikana pelkästään päntännyt läksyjä, vaan juurikin (vaikka huonolla omallatunnolla) hakeuduin erityiskiinnostuksenkohteideni ääreen uudelleen ja uudelleen. Se oli kehittävintä ja siitä oli suurin hyöty koko minun elämälleni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      687
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      584
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      559
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe