Mitä tehdä kun shift ei anna grub-menua?

Miten menun saa näkyviin?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla on tilanne paljon, paljon huonommin kun myöskään a ei anna mitään menua. Miten a- menun saa näkyviin?

Äänestä

Kokeile naputtaa esc.
Tai muokkaa menu näkyviin:
sudo gedit /etc/default/grub
kommentoi rivi
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
näyttämään tältä
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
Lopuksi päivitä grubin asetukset:
sudo update-grub

Äänestä

Kommentoi aloitusta


w454675432 kirjoitti:

Miten menun saa näkyviin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu