Löjligt med de här vinter och sommartiderna.

jaggillarinte

Lämna klockan ifred.

5

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sommar- eller vintertid, jag bryr mig inte. Tid som tid, det spelar ingen roll :) alla tider är välkomna, tiden går, det bara klocktiden som ändras ibland, men vad glör det, inget. Är glad att få vara med i tidens gång.

    • PS. ordet glör i föregående skall var, gör. Ursäkta skrivfelet.

    • soverdåligt

      Ganska jobbigt om man lider av sömnsvårigheter,tar flera veckor innan den "inre klockan " igen anpassat sig.

      • Vad menar du med sömnsvårighet? Själv har jag ganska så varierande sovtider, alltså jag har inte helt fasta sovtider och därför kan jag vara mycket flexibel med mina sovtider utan att bli irriterad :) Jag kallar det inte för sömnsvårigheter. Visst, även jag har ofta svårt att somna, men inte blir jag irriterad över det, jag sover när jag kan, spelar ingen roll när, huvudsaken är att man sover när man kan.
        Jag tror att människor som har helt fasta rutiner och vanor, är vanornas slavar, därav irritation när vanan bryts lite. Jag vet att det är jobbigt med alla vanor och måsten, men det går att slappna av och inte bli stressade av små saker.


    • gamlatanten

      Datorn och telefonen ändrar tiden själv ,men jag har två väggklockor som jag måste klättra upp och ändra på.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      324
      4243
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2385
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1028
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      136
      986
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      967
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe