Löjligt med de här vinter och sommartiderna.

jaggillarinte

Lämna klockan ifred.

5

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sommar- eller vintertid, jag bryr mig inte. Tid som tid, det spelar ingen roll :) alla tider är välkomna, tiden går, det bara klocktiden som ändras ibland, men vad glör det, inget. Är glad att få vara med i tidens gång.

    • PS. ordet glör i föregående skall var, gör. Ursäkta skrivfelet.

    • soverdåligt

      Ganska jobbigt om man lider av sömnsvårigheter,tar flera veckor innan den "inre klockan " igen anpassat sig.

      • Vad menar du med sömnsvårighet? Själv har jag ganska så varierande sovtider, alltså jag har inte helt fasta sovtider och därför kan jag vara mycket flexibel med mina sovtider utan att bli irriterad :) Jag kallar det inte för sömnsvårigheter. Visst, även jag har ofta svårt att somna, men inte blir jag irriterad över det, jag sover när jag kan, spelar ingen roll när, huvudsaken är att man sover när man kan.
        Jag tror att människor som har helt fasta rutiner och vanor, är vanornas slavar, därav irritation när vanan bryts lite. Jag vet att det är jobbigt med alla vanor och måsten, men det går att slappna av och inte bli stressade av små saker.


    • gamlatanten

      Datorn och telefonen ändrar tiden själv ,men jag har två väggklockor som jag måste klättra upp och ändra på.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe