Kuinta neulotaan

Yksi nurin ja yksi oikein vai oliko se vääri ja oikein? Pitäisi saada takki konkalle,
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Parsitut kytkennät arkavat olla vanhanaikaisia. Niitä on käytetty vain putkitekniikassa ja koekytkentälevyllä. Painetun piirin levyt , jotka valmistetaan kuparilaminaatista syövytystekniikalla, ovat nyt in ja smd-tekniikka on viimeistä huutoa monikerroslevyineen.

Äänestä
  • ajanhermolla pudonnut ajasta kun nykyisin nuo piirilevyt tehdään monesti jyrsimällä tms. kun syövytys vanhanaikaista ja hidasta...

    Äänestä

Ainoa rajoitus on se, että elektroniikkaa neuloessa on käytettävä litz-lankaa. Sillä ei oo väliä, montako nurin tai oikein.

Äänestä
  • Wräppilankaakin voi kokeilla. Sitä ei tarvitse edes kuoria.

    Äänestä

  • On lisäksi olemassa sähkökäyttöisiä wräppilankapistooleeja. Sillä tikkaat nopeasti sähköiset verkkosukkasi.

    Äänestä

  • Aivan, tällaista kudelmaa saat aikaan.
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=SHINY BRC 18650 3200mAH 3,7V li-ion.&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X 18650 charger.TRS0&_nkw= 18650 charger&_sacat=0

    Äänestä

  • Sorry, väärä linkki.
    https://www.google.fi/search?q=wire wrap&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiS2I-jhozQAhXE2SwKHXWLDJ0QsAQITA&biw=1680&bih=964

    Äänestä

  • kylläsesiittä kirjoitti:

    Sorry, väärä linkki.
    https://www.google.fi/search?q=wire wrap&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiS2I-jhozQAhXE2SwKHXWLDJ0QsAQITA&biw=1680&bih=964

    Eikö tuo ole kauheaa sontaa jos joutuu tommosilla irtojohdoilla vetelemään piirilevylle? Ite ainaki mietin kahvikuppi kourassa hikipisaroita otsalla tunteja että minkä liitoksen muutan että pääsen puikkelehtimaan jostain välistä ilman johtoviritystä. Tai sitten menee levy kahteen kerrokseen?

    Työnnämpäs samalla tähänkin ketjuun tuttua off topic-sontaa, tällä tavalla meikä juotti autoon kaksoisakkujärjestelmän molempien akkujen varusilmaisimet.

    http://aijaa.com/ABDpee
    http://aijaa.com/fnY3dz
    http://aijaa.com/yz8bCm
    http://aijaa.com/0pjwMn
    http://aijaa.com/aM7QXd
    http://aijaa.com/uZO6jK

    Nuo sivussa näkyvät ledilevyt on vain testusta varten, auton kojelautaan on integroitu lisävarustekytkimen paikkaan 2x 10led-baaria. Jäädytyslevyt 3914n-piirien päällä on vain että näyttäisi teknisemmältä, 7805 voi oikeasti hieman lämmetä.

    Äänestä

Konkalle syntyy helpoimmin takki virkkuukölvillä, n.s. aplikointikölväyksellä. Ei tule konkalle kylmä kun on päällä kölvätty rotsi ja kölvääjälläkin pysyy lämmöt kohillaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


atomittt kirjoitti:

Yksi nurin ja yksi oikein vai oliko se vääri ja oikein? Pitäisi saada takki konkalle,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu