Kumpi on isompi paikka ja kummalla enemmän tarjottavaa, Karon Beachilllä ( Tai Katalla ) vai Ao Nangilla? Kummasta itse tykkkäät jos olet käynyt molemmissa ja miksi? Patong Beachillä oltu muutama kerta ja nyt kiva päästä muuallekkin. Patongilla myös kovin ruuhkaista ja palvelu käynyt hieman töykeäksikin. Tekemistä siis pitäisi olla muutakin kuin rantaelämää, pitäisi löytyä vähän huvituksia ja shoppailtavaa ja nähtävääkin. Monilla pikkusaarilla kun ei iltaisin ole mitään tekemistä. Ao Nangin ranta ei ilmeisesti ole mikään hyvä?
Karon Beach vs Ao Nang
16
506
Vastaukset
- jompikumpivaan
Kannattaa käydä Ao Nangissa, vaikka ranta ei mikään kummoinen oo, mutta pitkähäntäveneillä pääsee kätevästi ihanille saarille. ja Koh Poda varsinkin on kaunis ja on niitä muitakin hienoja saaria. Ao Nangin rannassa on useita hierontapaikkoja, joilla on aurinkotuoleja ja tuovat ilmaiseksi pientä syötävää ja juotavaa, kun käyt heillä hieronnassa. Ovat kovin ystävällisiä ja itse kävin niska- ja selkähieronnassa. Hyviä katuruokapaikkoja on myös ja hinta tosi edullinen ja ruoka taatusti tuoretta, ku n valmistetaan siinä vaunumaisessa keittiössä ja iltaisin vaan saapuvat kärryineen kadulle.
Onhan Karonkin hyvä paikka ja riippuu mitä lomalta haluaa. - Thaifani
Ao Nang on aika pieni paikka, parasta on kauniit saaret, joihin kannattaa lähteä tutustumaan. Ao Nangin rannat ovat aika karut. Minun mielestäni Katan ja Karonin rannat ovat kauniit ja pehmeähiekkaiset. Tekemistä löytyy molemmista paikoista ja shoppailupaikkoja löytyy huomattavasti enemmän, kuin Ao Nangista.
Mutta tämähän on vain minun mielipiteeni, kannattaahan käydä tutkailemassa Krabi. Me oltiin Ao Nangissa viime talvena. Nopparat-rannalla kävin usein, mopotaksilla kauimmaiseen päähän ja kahlaten pikku saareen. Pitkähäntäveneillä ja pikaveneillä pääsee eri saariin. Merenkäynti oli aika kovaa ja se vähän rajoitti. Ja vesi oli sameahkoa. Tykättiin reissusta, mutta tänä talvena mennään Karoniin. Ekaa kertaa, aiemmin ollaan oltu Nai Yang Beachissä, se oli pieni rauhallinen kylä. Si Kao oli myös kaunis, rauhallinen paikka.
- 15963
Ao Nangissa suosittelen myös Nopparatin pitkää rantaa. Rauhallinen paikka ja siellä kauimmaisessa päässä on ihana kahlaamalla saavutettava saari. Skootteri kannattaa ehdottomasti vuokrata useammaksi päiväksi, sillä on helppo mennä myös tänne Nopparatin päähän ja muuallekin lähialueelle kiertelemään. Vaikka riksat ovat edullisia, mikään ei hinnassa ja helppoudessaan voita omaa skootteria! Klong Muan sijaitsee noin 20 km päässä Ao Nangista, siellä on myös hieno pitkä rauhallinen ranta jonne skootterilla pääsee helposti. Itse käytiin tuolla suunnalla muutaman kerran. Kannattaa kartasta katsella missä olisi rantoja ja ajella katsomaan, voi löytää ihan autioitakin paikkoja.
- Näinpäseon
Kukaan täysjärkinen ei enää mihinkään Phukettiin ainakaan matkusta, ryssät pilaneet ilmapiirin täysin. Jopa hieman vaarallinen ja ahdistava tunnelma. Kannattaa ainakin hokea olevansa suomesta niin palvelu paranee kummasti, mennyt todella huonoksi vuoden 2012 jälkeen. Vielä 2006-2010 oli ihan kiva ja mukava tunnelma. Suosittelen ehdottomasti Ao Nangia tai esim Khao lakia, turvallinen hyvä tunnelma, eikä ihania itänaapureita kaikki paikat täynnä, vaikka on niitä nyt joka puolella, valitettavasti.
- Kaaro3
Ehdottomasti Karonin suunta. Paljon enemmän tekemistä ja huippurannat lähellä.
Itäturisteja oli ainakin viimeksi Krabissa paljon jokseenkin enemmin kuin Karon- Kata suunnalla. - naapureita
Samaa mieltä edellisen kanssa . Kabi turhan pieni paikka ja liikaa niitä naapureita.
- roopustiirojaa
Kapin saa suomalaisilta ketuilta.
Ainakin paikalliset turistilehdet itkevät vähäistä rusakka-invaasiota, tulivat ja menivät, nyt rahattomia ja lainaa ei enää saa matkailuun.
Mutta joo, Ao Nang on vähän kapinen, melkein kuin Hua Hin. - paratiisikala
Ehdottomasti Ao nang,edullisempaa,thaimaan kauneimmat maisemat ja sopivan kokoinen paikka
- Apuvaaaa
Todella surkeat rannat ao nangissa ja muutenkin likaista ja tunkkaista. Aina pitää lähteä veneellä saaristoon jos haluaa hyville rannoille. En tajua miten kukaan voi viihtyä tämmöisessä lomapaikassa.
- Näinsenytvaanon
Olen aivan samaa mieltä kanssasi! Ei meidän perheen parhaita lomakokemuksia Krabilta!
- Anonyymi
Patongille ei tässä iässä ole mitään mielenkiintoa ! Ei "sen-aikkainen vilkkaus, saatika suuntaus paikallisiin suuntautumisiin !! (lienee nyt jo oksettavaa vähintään !!
Matkani, jatkossa yhä jatkuvasti suuntautuu normaali-ihmisten karoniin !! Ja sen rannoille !!
Karonilla tulevatkin joulut viettäen.- Anonyymi
Mukavaa/rauhallista ja miellyttävää joulua !!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mukavaa/rauhallista ja miellyttävää joulua !!
Kiitos, pitää antaa, kun sen paikka on !
Niin minunkin !
Hyvää tulevaa joulua ! vaikka aika pitkään sitä joudumme odottamaan kin , mutta kyllä se sieltä tulee !! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mukavaa/rauhallista ja miellyttävää joulua !!
Ei nuo ao nangin rannat niinkään kovin huonoja ole !
Sieltä löytyy mahtavia ja romanttisia vaihtoehtoja romanttisille saari-rannoille ja puhtaat vedet !
Suosittelen joulun-viettoon !
Itse nyt yksinäisenä suuntaudun karonille ! Joulu se on sielläkin !
- Anonyymi
Karonilla on enemmän tarjontaa pilluista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt243817Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441922Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö361221- 721097
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251056Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi321039Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä41933Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173841- 56813
Pub Marjuskan grillibileet
Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja12733