Kun pituutta on kasautunut yhdelle miehelle 197 Cm, mitä matkavenettä (cruiseria) kannattaisi katsoa ? Kyllästynyt kyykistelemään, kajuutassa olisi kiva pystyä seisomaankin, samoin sapuskan laitossa.
Seisomakorkeus,
14
113
Vastaukset
- Ssppss
Olisikohan Balticin rakentamassa "Hetairoksessa" sopiva seisoskelukorkeus. Köyhempien täytyy olla nöyrästi kumarassa.
- SingahtanutSeilori
Olen vilkuillut katteja jonkin verran, esim. cata lagoonin useassa mallissa on 205 centin seisomakorkeus joka paikassa. Jostain syystä myös muistaakseni bavarian44 cruiserissa pystyin seisomaan kajuutassa, kun piipahdin venemessuilla aikanaan.
- SelkeäValinta
Ainoastaan avovene tulee kysymykseen noilla pituuslukemilla.
- 2hyötyä
Asenna pentterin kohdalle kattoon tähystyskupu, niin voit seistä ruokaa laittaessasi suorassa ja vilkuilla uloskin.
- SingahtanutSeilori
Kiitos vastauksesta, epäilinkin että lähes kaksi metriselle ~44 jalkaa alkaa vasta tarjoamaan seisomakorkeutta. Aika harva valmistaja ilmoittaa sisäseisomakorkeutta, HR näkyy nämä speksit listaavan jokaisesta kajuutasta.
- lihominen
Levenevät veneet suosivat leveneviä käyttäjiä
- Pääkolhuillamuutenkin
Bossu kirjoitti:
Moderneissa 40-jalkaisissa on 195-senttinen mahtunut kävelemään kumartumatta.
Entäs, jos on 187 cm?
Ja kun etsii n. 5-15 vuotta vanhaa (valtameri)venettä, max 70 ke.
Löytyykö kymmenmetrisissä sopivia, vai tarviiko etsiä isompaa?
- Drag
Tätä pituuskirousta eivät normaalimittaiset meinaa aina ymmärtää. Monet mukavat harrastukset, kuten ilmailu, vaneily, urheiluautoilu ja jotkut muutkin, joihin itse en ole tutustunut - ovat usein näyttäneet yrmeää naamaa.
Kun etsin itselleni venettä, en eräässä suositussa veneessä edes pystynyt istumaan salongin sohvalla kun pää otti kiinni sivukannen kohdalla.
Olen alle 190 cm ja minulla on ollut vaikeuksia löytää hyvää ajo/lento asentoa monissa - etenkin vanhemmissa kulkuvälineissä.
Voin hyvin ymmärtää, että noilla sinun lukemillasi tilanne on todella vaikea.
Muistan kun kaverit olivat innostuneita hakemaan ilmavoimiin 70- luvulla, mutta joillekin nousi tie pystyyn pituuden takia.
Pitäisi olla julmetusti paksuutta lompakossa, jotta voisi tilata välineet mittojen mukaan ;)- SingahtanutSeilori
Ei ymmärrä niin, sivuleikkurit esiin ja kansirakenteet DIY periaatteella uusiksi...
196 centtiselle löytyy amerikan maalta päätilaa jo 36 jalassa. Näitä veneitä en ole pohjoismaissa vielä nähnytkään, joelassa tämä on hyvinkin suosittu merkki tayanan lisäksi, cruisereissa.
http://ipy.com/wp-content/themes/ipy/yacht-brochures/IP360_Brochure.pdf
Kaukoaasiassahan ongelma on päinvastainen, kartanovolvoon tarvitsevat paksun lankun alle että näkevät ikkunasta ulos.
- 36ft
Jeanneau Sun Odyssey 36-37? Meillä 36.2:ssa aika lähellä tuota haluttua.
- SingahtanutSeilori
Kiitos tästä tiedosta, 'jennit' onkin itselleni seuraavaksi lähemmässä tarkastelussa. Hiukan itselleni tuo lohtua että nykyinen 'raaseri' muotisuuntaus on tuonut huomattavasti voluumia veneen sisätiloihin joka suunnassa, ilmiössä on muuten erikoista se että suurimmat seisomakorkeudet löytyvät hintaskaalan alimmalta portaalta per jalka (jenneau, bavaria), vastaavasti jossain hincleyn laatupurressa mahtuisin konttaamaan joka tosin johtuu amerikkalaisesta daysailor historiallisesta purjevenekulttuurista, josta on jäänyt design piirteitä tämänkin päivän veneisiin.
- Onnistuu.se.veneessäkin
"kajuutassa olisi kiva pystyä seisomaankin, samoin sapuskan laitossa."
Kokeile pornon ja viagran yhdistelmää, eiköhän niillä onnistu jopa sapuskaa laittaessa, vaikken itse kyllä ihan ymmärräkään miksi silloinkin pitäisi seisoa. - Käviskövamhempi
En ole mitannut sentilleen, mutta kyllä Ohlson 29ssä on korkea kajuutta.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a636956Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2325773Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,714536Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1063782Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii732941Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662907Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1182613SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het242069Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621927Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551831