Schaub Lorenz

Radiokuuntelijanpoika73v

Schaub Lorenz Touring 70 ja 80 Universal matkaradion tyyppivika iski. Eli AM/FM vaihdon nailoniset pyörät kutistuivat, halkesivat ja murenivat pois.
Olen tekemässä tilalle rautaisia.
Onko kokemusta, miten tuollaiset vaihdetaan "räjäyttämättä" koko asteikkoviisarisysteemin siirtojärjestelmää? Lankasysteemin kasaaminen uudelleen vaikuttaa turhan vaativalta ellei toivottamalta.
Alimman pyörän vaihdon voisi kuvitella onnistuvan, mutta miten se ylempi? Siinä kun on se jousi tiellä alhaalla. Ja onnistuuko sittenkään vai vetääkö langat kaiken pieleen?
Tekeekö tai onko joku tehnyt tällaista Oulussa?

Toinen kysymys. Saako näihin mistään antenneja?

Kolmas ihan vaan uteliaisuudesta: Molempia tehtiin 1960-luvulla ainakin Saksassa ja Itävallassa. Onko tarkempaa tietoa, minä vuosina?

2

1357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Radiokuuntelijanpoika73v

      Sorvattu ja viilattu murentuneen nailonpyörän tilalle raudasta uusi. Alemman kiinnitysruuvit (M2,5) irosivat, toinen ylemmistä ei irronnut vaan meisselipää murtui. Nyt sitä ei kai saa mitenkään purettua?
      Jos tuo viimeinenkin ruuvi olisi irronnut, olisi alemman pyörän vaihto onnistunut. Nyt ei sitten enää mitenkään. Korvaavat osat tietenkin voisi yrittää tehdä raudasta kahtena tai useampana palana ja kiinnittää pikaliimalla, mutta epäilen ettei onnistu noin hienomekaaniset touhut minulta. Ja pitääkö se pikaliima?
      Onko viisaammilla viisaampia ehdotuksia?
      Nykyiset parinkympin radiot ovat kyllä paljon herkempiä kuin tämä 1960 -luvun huipputuote, mutta pitäisi se silti saada käyttökuntoon... Tulevana museoleluna...
      Nykyantennin kiinnitys alkuperäisen lliittimeen vaikuttaa myös haastavalta. Valssattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe