Schaub Lorenz Touring 70 ja 80 Universal matkaradion tyyppivika iski. Eli AM/FM vaihdon nailoniset pyörät kutistuivat, halkesivat ja murenivat pois.
Olen tekemässä tilalle rautaisia.
Onko kokemusta, miten tuollaiset vaihdetaan "räjäyttämättä" koko asteikkoviisarisysteemin siirtojärjestelmää? Lankasysteemin kasaaminen uudelleen vaikuttaa turhan vaativalta ellei toivottamalta.
Alimman pyörän vaihdon voisi kuvitella onnistuvan, mutta miten se ylempi? Siinä kun on se jousi tiellä alhaalla. Ja onnistuuko sittenkään vai vetääkö langat kaiken pieleen?
Tekeekö tai onko joku tehnyt tällaista Oulussa?
Toinen kysymys. Saako näihin mistään antenneja?
Kolmas ihan vaan uteliaisuudesta: Molempia tehtiin 1960-luvulla ainakin Saksassa ja Itävallassa. Onko tarkempaa tietoa, minä vuosina?
Schaub Lorenz
2
1281
Vastaukset
- Radiokuuntelijanpoika73v
Sorvattu ja viilattu murentuneen nailonpyörän tilalle raudasta uusi. Alemman kiinnitysruuvit (M2,5) irosivat, toinen ylemmistä ei irronnut vaan meisselipää murtui. Nyt sitä ei kai saa mitenkään purettua?
Jos tuo viimeinenkin ruuvi olisi irronnut, olisi alemman pyörän vaihto onnistunut. Nyt ei sitten enää mitenkään. Korvaavat osat tietenkin voisi yrittää tehdä raudasta kahtena tai useampana palana ja kiinnittää pikaliimalla, mutta epäilen ettei onnistu noin hienomekaaniset touhut minulta. Ja pitääkö se pikaliima?
Onko viisaammilla viisaampia ehdotuksia?
Nykyiset parinkympin radiot ovat kyllä paljon herkempiä kuin tämä 1960 -luvun huipputuote, mutta pitäisi se silti saada käyttökuntoon... Tulevana museoleluna...
Nykyantennin kiinnitys alkuperäisen lliittimeen vaikuttaa myös haastavalta. Valssattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821299Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021088Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä631073Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12999Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ162997Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103963Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68876Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119791- 77725
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121724