Onko mahdollista kunnollinen vuokralaisen saada vuokra-asunto ilman, että käy edes näytössä? Olisin valmis muuttamaan asuntoon ilman näytössä käyntiäkin.
Vastaukset 3
Onhan se toki ihan mahdollista, valitettavasti myös epätodennäköistä. Kyllä ainakin välittäjä haluaa nähdä vuokralaisehdokkaan naamatusten, usein myös itse vuokranantaja. Näkemättä vuokraavasta tulee helposti riesa hänen valittaessaan puutteista joita kuvissa ei ehkä näkynyt, lisäksi se antaa vuokralaisehdokkaasta liian epätoivoisen kuvan.
- huhheijaa
En suosittele missään nimessä. Itse aikoinaan toiselle paikkakunnalle muuttaessani toimin näin, että otin asunnon kuvien perusteella. Paikalle päästessäni purskahdin itkuun kun näin missä kunnossa asunto on ja kolmen kk sisällä nukuin asunnossa tasan kaksi yötä. En saanut mitään hyvityksiä ja vuokranantaja oli hanurista. Onneksi kyse oli vaan muutaman kk sopimuksesta mutta oli aika kallis "varasto" tavaroilleni sen ajan, kun en itse pystynyt asunnossa asumaan. Lupasin itselleni, että vaikka Japaniin muuttaisin niin en ota asuntoa ilman että käyn sitä ensin katsomassa.
- ex-vuokraemäntä
Opiskelin Rovaniemellä ja sieltä käsin vuokrasin omistamani asunnon vuokralaiselle näkemättä häntä. Asunto oli Itä-Suomessa. Sattui kyllä ihan ok. vuokralainen, onneksi. Nykyisin en tekisi enää niin, koska ihmisiin ei voi luottaa samalla tavalla kuin 90-luvulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.541536Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt211166- 93987
- 79720
- 37698
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.21539- 27520
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?54464- 27456
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30433