Asunto näytöt

muuttoa-suunnitteilla

Onko mahdollista kunnollinen vuokralaisen saada vuokra-asunto ilman, että käy edes näytössä? Olisin valmis muuttamaan asuntoon ilman näytössä käyntiäkin.

3

321

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onhan se toki ihan mahdollista, valitettavasti myös epätodennäköistä. Kyllä ainakin välittäjä haluaa nähdä vuokralaisehdokkaan naamatusten, usein myös itse vuokranantaja. Näkemättä vuokraavasta tulee helposti riesa hänen valittaessaan puutteista joita kuvissa ei ehkä näkynyt, lisäksi se antaa vuokralaisehdokkaasta liian epätoivoisen kuvan.

    • huhheijaa

      En suosittele missään nimessä. Itse aikoinaan toiselle paikkakunnalle muuttaessani toimin näin, että otin asunnon kuvien perusteella. Paikalle päästessäni purskahdin itkuun kun näin missä kunnossa asunto on ja kolmen kk sisällä nukuin asunnossa tasan kaksi yötä. En saanut mitään hyvityksiä ja vuokranantaja oli hanurista. Onneksi kyse oli vaan muutaman kk sopimuksesta mutta oli aika kallis "varasto" tavaroilleni sen ajan, kun en itse pystynyt asunnossa asumaan. Lupasin itselleni, että vaikka Japaniin muuttaisin niin en ota asuntoa ilman että käyn sitä ensin katsomassa.

    • ex-vuokraemäntä

      Opiskelin Rovaniemellä ja sieltä käsin vuokrasin omistamani asunnon vuokralaiselle näkemättä häntä. Asunto oli Itä-Suomessa. Sattui kyllä ihan ok. vuokralainen, onneksi. Nykyisin en tekisi enää niin, koska ihmisiin ei voi luottaa samalla tavalla kuin 90-luvulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      2107
    2. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      130
      1195
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1135
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      981
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      958
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      58
      892
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      727
    8. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      76
      727
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      687
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      674
    Aihe