Omituinen talo?

HanaKawa

Viime yön unessa, olin käymässä lapsuuden kodissa, mikä on nykyään tyhjillään homevaurioiden takana. Olin eteisessä ja olin aikeissa mennä pirttiin, kun yht äkkiä huomasin, kuinka eteisessä olevat kolme ovea sulkeutuivat oudolla tavalla, kunnes tajusin, että nyt äkkiä ja pois.

Menin suoraan ulko-ovelle, mikä ei ollut melkein aueta, kunnes työnsi sitä voimalla ja sain sen juuri ja juuri ajoissa auki. Kun pääsin ulkopuolelle, talo oli ihan normaali, ihan kuin mitään ei olisi ollenkaan tapahtunut.

Vanhemapni kävelivät ihmeissään paikalle ja äitini yritti sisälle, mutta sanoin, että sisälle meno on liian vaarallista. Isäni tuntui uskovan minua, mutta äitini oli enemmänkin hämmentynyt. Uni tosiaan loppui siihen, että pohdimme, miten pääsemme sisään, ilman, että talo syö meidät.

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unen lapsuuden kodissa käymme, kun etsimme jotain ratkaisua, joka löytyy menneisyydestä, suhteistamme vanhempiimme ja jostain jota kaipaamme nyt ristiriitaisessa elämän tilanteessa.

      Mutta unessasi ei ollut paluuta menneisyyteen, kolme ovea sulkeutuivat.

      Ratkaisu ongelmin löytyy tästä hetkestä ja omista ajatuksistasi ei menneisyydestä, eikä vanhempien mielipiteistä.

      Paluu menneisyyteen eli talo syö teidät on varoitus, jonka unesi antaa, voi kertoa myös siitä, että homevaurioinen talo syö liikaa voimavaroja, nyt on syytä päästää irti myös ihan konkreettisesti ja ymmärtää, että talo on elämänsä elänyt eikä siitä voi enää taloudellisesti hyötyä.

    • Lpiig

      Olisit tietenkin asentanut taloon ilmalämpöpumpun lisäongelmaksi. Uni varoitti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      217
      5604
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4539
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3298
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      241
      2740
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      137
      2513
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      127
      1862
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1427
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1015
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      928
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      926
    Aihe