Olisiko ideoita miten 17-vuotias voi tienata rahaa ilman, että opiskelu kärsii?
Miten tienata rahaa ilman, että opiskelu kärsii?
12
7128
Vastaukset
- Heinähattu
..on melkein joka päivä tarjolla, pitkävedosta, moniveto. Ei muutakuin R-kioskille veikkaan.
- minä tiedän
myy "käytettyjä" naisten alushousuja, olet mies tai nainen, ei väliä.
tämä kuulema tuo hyvin kässiä, en tosin itse ole kokeillut. - Rallis
oon käyny 14 vuotiaasta asti duunissa.. edelleen käyn! ja opiskelun ohessa.. ainahan se vähän kärsii, mutta on tässä hampaat irvessä selvitty... itse siivoilen ison siivousfirman alaisena.. paska duuni, huono liksa! mutta kummiski!
- jusso
Mikäli olet nainen ja jokseenkin siedettävän näköinen, koita myydä itseäsi. Ihmettelen suomalaisia tiukkapipoja, jotka pelkäävät kyseistä työtä. Tunnen useita naisia ulkomailla, jotka ovat opiskelleet rahoittamall itse opiskelut. Alussa tietenkin on vaikeuksia sopeutua tällaiseen, mutta muutaman kerran jälkeen se onkin loppujelopuksi aika kiva tapa hankkia tienestejä. Tietysti on olemassa myös nämä "peek-showt" yms. nekin ovat suhteellisen hyviä paikkoja, mutta palkka ei ole välttämättä kovin korkea.
- Taavi
Ei mitenkään, sanoisin. Aina se opiskelu hiukan kärsii, koska työ vie aikaa ja se aika on silloin opinnoilta pois. Ellet sitten lopeta jotain muuta harrastusta tms.
Suosittelisin töitä viikonloppuisin. Käyt ilmeisesti lukiota tai amista?
Toisen asteen kouluissa opinnot saa kyllä hoidettua viikollakin, aktiivisuus opetuksessa ja läksyjen tekeminen tartuttaa asiat mieleen, niin ettei tarvitse viikonloppuisin lukea kokeisiin tms.
Näin jää aikaa vaikka työlle.
Itse en palkkatyötä tehnyt, mutta olen kotoisin maalta. Viikonloppusin ei kirjoihin koskenut, vaan tein töitä, kalastelin ja metsästin ahkerasti.
Aikaa tuohon kului kovasti, mutta palkkiona oli polttopuuta ja ruokaa pöydässä.
Kävin lukion kolmessa vuodessa ja suoritin yli 80 kurssia. Lopputuloksena oli E:n paperit ja todistuksessa reippaasti yli ysin keskiarvo.
Työ on varmasti ihan hyvä vastapaio opiskelulle. - puhelinmyyjäks
just nuoret tyypit pystyy takomaan hurjasti massii iltatöillä jos oot tarpeeks sika kusettamaan porukkaa föönissä - voit tehdä pelkil illoilla yli 1500 kuussa
- niitä keinoja
Voit esim. jakaa mainoksia (töitä muutama tunti kaksi kertaa viikossa eli tuskin häiritsee opiskeluja), kesällä ja syksyllä kerätä marjoja tai sieniä myyntiin (sukulaisille, tutuille, ravintoloistakin voi kysyä ostavatko), kerätä pulloja, olla lapsenvahtina, ulkoiluttaa koiria, pestä autoja, auttaa vanhempia ihmisiä siivoamisessa/kaupassakäynnissä yms.
Lisäksi kirpputoreilla voi myydä vanhaa tavaraa, jos on mitä myydä. - Teme847
Helppoa kuin heinänteko nykyään tuo lisäansioiden saaminen netissä:) Nakkaa mulle sähköposti osoitteesi niin laitan sulle henkilökohtaisen kutsun tulemaan.Ei mitään liittymismaksuja/sitoutumista..Paypal tili tarvitaan maksuihin,joka on myös ilmainen ja kätevä,toimii useimmissa verkkokaupoissa maksutapana.Autan tietysti alkuun pääsemisessä jos tulee kysyttävää:)
Voin laittaa kuvakaappaukset Paypal tililleni tulleista maksuista...
[email protected] - Anonyymi
Jos haluat tienata muutamia kymppejä viikossa/kuukaudessa täällä se onnistuu.
https://www.ysense.com/?rb=59463384
Eli vastaamalla kyselyihin saat ihan oikeaa rahaa minkä voit siirää paypal tilillesi. Kyselyistä saa yleensä noin 0.20€-2.00€ riippuen kyselyn aiheesta ja pituudesta. Kyselyitä pystyt täyttämään niin tietokoneella kuin puhelimelakin. Helppo tapa tienata hieman lisää...esim. bussipysäkillä bussi odottaessasi avaat puhelimen ja rupeet täyttämään kyselyä tai sitten tv:tä katsoessasi mainoskatkojen aikana täyttelet kyselyä. Ei näillä kyselyillä elä mutta esim. uudet kengät on kiva ostaa näillä rahoilla kun on ns. "ilmasta rahaa".- Anonyymi
Höpöhöpö. Ja ihanko oikeaa rahaa, väärääkö sitten ihmiset luulivat saavansa??
- Anonyymi
Tee töittä
- Anonyymi
Pilven myynti se on se milla nuoriso tiena 150 e kk tai 300 helposti eika mika vitun mainoksen jakoja vittu 70 e kk
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5419102Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1646259Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3775302Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli704788Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004411Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664083SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1863989- 1012056
- 1131527
- 531076