Vertaistukea uupuneelle äidille

skaisa02

Hei!

Olen kolmen alle 3-vuotiaan lapsen nuori äiti. Muutimme muutama vuosi sitten pienelle paikkakunnalle kauas kotikaupungistani, enkä ole löytänyt ystäviä uudelta kotiseudultani. Kaukana asuvista ystävistänikään ei löydy keskusteluapua, he kun eivät vielä ole perheellisiä.
Olen päivästä toiseen yksin kotona kolmen pienen lapsen kanssa, eikä minulla ole täällä tukiverkostoa. Väsymys ja jatkuva riittämättömyyden tunne alkavat ottaa yliotteen ja kaipaisin pian vertaistukea samassa tilanteessa olevilta äideiltä, joiden kanssa voisin jakaa kokemuksiani ja purkaa oloani.

Löytyisikö täältä muita uupuneita, joille tekisi hyvää aina silloin tällöin keskustella kohtalotoverin kanssa? Laita minulle sähköpostia alla olevaan osoitteeseen ja kerro oma tilanteesi.

[email protected]

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leikkitäti

      Hei uupunut äiti! Otapa yhteyttä oman asuinpaikkasi Mannerheimin lastensuojelun paikallisjärjestöön, ja kysy perhekerhoa/muuta toimintaa juuri tuohon tarkoitukseen. Olen itse työskennellyt oman asuinalueeni MML:n peprhekerhon vetäjänä. Sinne sai tulla juuri sellaisena kuin oli ja siinä tilanteessa kuin sinä olet. Olisi varmaan lapsillesikin tosi mukavaa vaihtelua saada uusia kavereita ja ohjattua leikkiä/askartelua. Sinulle löytyisi ikäistäsi seuraa ja tulisi helposti kavereita, joiden kanssa saattaisi tulla muutakin toimintaa. Siinä kahvikupposen ääressä juttukin luistaa. Vapaaehtoisuuteen ja samaan tilanteeseen perustuvaa kaveruutta voi monin tavoin hyödyntää arjessa. Ja mikä ilo lasten silmistä loistikaan kun he tulivat "kerhoon" kavereita tapaamaan ja tuttu täti siellä oli leluja jakamassa ja leikkiä auttamassa alkuun. Ja äidit (oli siellä isiäkin) saattoivat leikkiä seuraillessaan rentoutua ja keskustella. Meillä oli myös retkitoimintaa ja juhlia. Parasta ettei se maksanut mitään. Ja jokainen oli tervetullut. Suosittelen lämpimästi!

    • Pauliinaniska

      Mitä olet yrittänyt tehdä sen eteen että saisit ystäviä ja sosiaalista verkostoa muodostettua vai oletko tehnyt mitään? Älytöntä odottaa että joku tulee kotoa hakemaan. Itse pitää olla aktiivinen. Toisaalta tulee mieleen että sussa _voi_ olla jotain vikaa/häiriintyneisyyttä kun et saa ystäviä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      55
      1820
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      53
      1162
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1107
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      980
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      911
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      898
    Aihe