Vertaistukea uupuneelle äidille

skaisa02

Hei!

Olen kolmen alle 3-vuotiaan lapsen nuori äiti. Muutimme muutama vuosi sitten pienelle paikkakunnalle kauas kotikaupungistani, enkä ole löytänyt ystäviä uudelta kotiseudultani. Kaukana asuvista ystävistänikään ei löydy keskusteluapua, he kun eivät vielä ole perheellisiä.
Olen päivästä toiseen yksin kotona kolmen pienen lapsen kanssa, eikä minulla ole täällä tukiverkostoa. Väsymys ja jatkuva riittämättömyyden tunne alkavat ottaa yliotteen ja kaipaisin pian vertaistukea samassa tilanteessa olevilta äideiltä, joiden kanssa voisin jakaa kokemuksiani ja purkaa oloani.

Löytyisikö täältä muita uupuneita, joille tekisi hyvää aina silloin tällöin keskustella kohtalotoverin kanssa? Laita minulle sähköpostia alla olevaan osoitteeseen ja kerro oma tilanteesi.

[email protected]

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leikkitäti

      Hei uupunut äiti! Otapa yhteyttä oman asuinpaikkasi Mannerheimin lastensuojelun paikallisjärjestöön, ja kysy perhekerhoa/muuta toimintaa juuri tuohon tarkoitukseen. Olen itse työskennellyt oman asuinalueeni MML:n peprhekerhon vetäjänä. Sinne sai tulla juuri sellaisena kuin oli ja siinä tilanteessa kuin sinä olet. Olisi varmaan lapsillesikin tosi mukavaa vaihtelua saada uusia kavereita ja ohjattua leikkiä/askartelua. Sinulle löytyisi ikäistäsi seuraa ja tulisi helposti kavereita, joiden kanssa saattaisi tulla muutakin toimintaa. Siinä kahvikupposen ääressä juttukin luistaa. Vapaaehtoisuuteen ja samaan tilanteeseen perustuvaa kaveruutta voi monin tavoin hyödyntää arjessa. Ja mikä ilo lasten silmistä loistikaan kun he tulivat "kerhoon" kavereita tapaamaan ja tuttu täti siellä oli leluja jakamassa ja leikkiä auttamassa alkuun. Ja äidit (oli siellä isiäkin) saattoivat leikkiä seuraillessaan rentoutua ja keskustella. Meillä oli myös retkitoimintaa ja juhlia. Parasta ettei se maksanut mitään. Ja jokainen oli tervetullut. Suosittelen lämpimästi!

    • Pauliinaniska

      Mitä olet yrittänyt tehdä sen eteen että saisit ystäviä ja sosiaalista verkostoa muodostettua vai oletko tehnyt mitään? Älytöntä odottaa että joku tulee kotoa hakemaan. Itse pitää olla aktiivinen. Toisaalta tulee mieleen että sussa _voi_ olla jotain vikaa/häiriintyneisyyttä kun et saa ystäviä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      115
      8496
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5144
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3402
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      33
      2168
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      115
      1577
    6. 59
      1556
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      182
      1386
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1367
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1109
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      32
      982
    Aihe