Tuli laitettua uusi vesijärjestelmä taloon. Kaivoon tuli pumpuksi Clenin uppopumppu/vesiautomaatti, mitään muita osia järjestelmässä ei ole ja järjestelmä toimii vallan mainiosti. Ihmettelnkin vain, että mikä virka järjestelmissä yleensä olevilla kalvopaisuntasäiliöillä on ja olisiko semmoisen asentamisesta mitään hyötyä?
Käyttöveden painesäiliö
Kinss
73330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Paisuntasäilö suojaa pumppua rikkoutumiselta. Ongelma on siinä, että, mikäli kuristat viratusta pumpun ollessa käynnissä, kuorma kasvaa.
Analogia; maalämpöpumpuissa paisuntasäiliöitä on syytä asentaa kaksi:" 1 patteriverkkoa" ja 1 maapiiriä varten.
Kyllä järjestelmä HETKEN toimii ilman paisunta-astiaakin.
Hyöty on siinä, että pumpun käyttöikä kasvaa oleellisesti.
Vaan, jos rahaa on ja tykkää porakaivopumppuja vaihtaa, niin menee se noinkin.
Kyllähän sähkömoottori käynnistelyjä kestää. Tuo uppopumppu/vesiautomaatti kumma yhdistelmä, mutta vesiautomaatin painekytkin on järjestelmän heikko lenkki, jos sellainen pitää nimetä. Itse en olisi huolestunut vehkeiden kestoiästä, enkä lisäisi mitään.
Paisuntasäiliön tarkoituksena on estää paineiskuja.
Jos järjestelmässä ei ole avoin jatkuvasti (ts. ei ole ilman hanaa, tai muita venttiileitä), eikä siinä ole paisuntasäiliötä, uppopumpun käyttöikä on lyhyt.
Jos kestävää ratkaisua haetaan niin 50 L kunnon kalvosäiliö Pumppulohja Grundfos pumppu.
Siinä on varmaan taajuusmuuttajaohjaus siinä pumpussa niin se ei sen takia tarvitse painesäiliötä. on/off ohjatulla se tarvitaan.
Paineiskujen takia tarvitaan aina. Olen nähnyt mitä aiheuttanut.
Mikäli isompi pumppu niin aina painesäiliö! Suosittelen merkki tuotteita ja ammatti asentajaa. Paineiskut hajottavat .... Varsinkin mikäli putkiston mitoitus on tehty säästämällä. Halpa ja hyvä harvoin yhdessä.