Oksentamisen vaikutus sydämeen

toofaraway

Oon 17vuotias tyttö, ja oon oksennellut noin 2 vuotta. Diagnoosi on anorexia nervosa atypica (=epätyypillinen laihuushäiriö). Aluksi oksensin aina vatsalihaksilla, koska oksennusrefleksin saaminen on mulla tosi vaikeeta, enkä oksenna ellen a, tee sitä tieten tahtoen b, ole mahataudissa. Esim. olen syönyt pilaantuneia ruokia (juonut vanhentunutta maitoa, protskujuomaa, kananmunaa jne) toivoen että saisin oksennusrefleksin ja näin välttää jonkun tosi ahdisavan koulujutun (esim yläasteaikoina piti esitellä omia syömisiä terveystiedon tunnilla ruokapäiväkirjan perusteella ja yritin siitä luistaa. En saanut oksennusrefleksiä kertaakaan).
Sormet kurkkuun-menetelmällä alan kakomaan kauheasti enkä oikeen saa kaikkea ylös. Vatsalihaksilla oksentaminen taas on paljon helpompaa.
Kysymys on : mikä oksentamisessa aiheuttaa sydämelle ongelmia? Jos oksentaa ilman oksennusrefleksiä niin eikai se ole silloin niin paha? Toki tiedän kaliuminpuutoksesta johtuvat ongelmat, mutta se on enemmän sivuoire, se ei suoraan tule oksentamisesta.
Eli kestääkö sydän pidempään kun oksentaa vatsalihaksilla? Itellä tunnen rytmihäiriöitä sydämessä aina oksennettuani sormet kurkkuun tavalla.

3

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnmöä

      kalium vaikuttaa, ei sii muut kai

    • isossameressä

      Voi tyttö parka. Syömättömyys aiheuttaa niin monia terveydellisiä vaikutuksia, samoin jatkuva oksentelu, että sydämen toiminta on siinä vain yksi asia isossa vyyhdissä.
      Tärkeintä on parantaa mielesi ja itsetuntosi. Toivottavasti sinulla on hyvä yhteys terapeuttiin.

    • Pekka-vaitonainen

      Olen lukenut, että vähähiilihydraattinen ruokavalio on joissain tapauksissa auttanut myös anorexiassa kuten monissa muissa sairauksissa. Kannatta ehkä tutustua alan kirjallisuuteen. Muuta en osaa sano. Auttaa haluisin, mutta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe