Oksentamisen vaikutus sydämeen

toofaraway

Oon 17vuotias tyttö, ja oon oksennellut noin 2 vuotta. Diagnoosi on anorexia nervosa atypica (=epätyypillinen laihuushäiriö). Aluksi oksensin aina vatsalihaksilla, koska oksennusrefleksin saaminen on mulla tosi vaikeeta, enkä oksenna ellen a, tee sitä tieten tahtoen b, ole mahataudissa. Esim. olen syönyt pilaantuneia ruokia (juonut vanhentunutta maitoa, protskujuomaa, kananmunaa jne) toivoen että saisin oksennusrefleksin ja näin välttää jonkun tosi ahdisavan koulujutun (esim yläasteaikoina piti esitellä omia syömisiä terveystiedon tunnilla ruokapäiväkirjan perusteella ja yritin siitä luistaa. En saanut oksennusrefleksiä kertaakaan).
Sormet kurkkuun-menetelmällä alan kakomaan kauheasti enkä oikeen saa kaikkea ylös. Vatsalihaksilla oksentaminen taas on paljon helpompaa.
Kysymys on : mikä oksentamisessa aiheuttaa sydämelle ongelmia? Jos oksentaa ilman oksennusrefleksiä niin eikai se ole silloin niin paha? Toki tiedän kaliuminpuutoksesta johtuvat ongelmat, mutta se on enemmän sivuoire, se ei suoraan tule oksentamisesta.
Eli kestääkö sydän pidempään kun oksentaa vatsalihaksilla? Itellä tunnen rytmihäiriöitä sydämessä aina oksennettuani sormet kurkkuun tavalla.

3

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnmöä

      kalium vaikuttaa, ei sii muut kai

    • isossameressä

      Voi tyttö parka. Syömättömyys aiheuttaa niin monia terveydellisiä vaikutuksia, samoin jatkuva oksentelu, että sydämen toiminta on siinä vain yksi asia isossa vyyhdissä.
      Tärkeintä on parantaa mielesi ja itsetuntosi. Toivottavasti sinulla on hyvä yhteys terapeuttiin.

    • Pekka-vaitonainen

      Olen lukenut, että vähähiilihydraattinen ruokavalio on joissain tapauksissa auttanut myös anorexiassa kuten monissa muissa sairauksissa. Kannatta ehkä tutustua alan kirjallisuuteen. Muuta en osaa sano. Auttaa haluisin, mutta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      300
      8629
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      74
      5256
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      291
      4636
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      65
      3222
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2677
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2052
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1953
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1932
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1833
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1800
    Aihe