hoitopuolella.
Olen itsekin terkkarin palveluksessa, mutta en hoitotyössä. Kun menen osastolle käymään, hoitopuolen tyypeillä harvemmin näkee hymyä naamalla, kireitä kasvoja, hyvä kun vaivautuvat sanomaan hei.
Sitten kun joku tulee käymään meikäläisen työhuoneilla, niin ei sillä mulle kyllä asiaa, vaan mun naapurille, minä kun olen vain vaivainen sijainen, niin tota, asia etenee näin: työhuoneen lukitun oven takaa (ovi pitää olla lukossa, ettei se vahingossa jää avoimeksi kun poistumme huoneesta, vilkas trafiikki kun käy käytävällä) kuuluu koputusta, sitten yritetään omalla avaimella avata ja jos en vielä tuossa vaiheessakaan ole ehtinyt ovelle, niin sitten ränkytetään kahvaa... No, sitten kun avaan oven, sanaakaan sanomatta tungetaan sisään ja painellaan sinne vakituisen työntekijän huoneen puolelle....
Hyvät käytöstavat, totta tosiaan!
Niin,voisihan sitä tosiaan sanoa niin, että istun porstuassa... huone on pieni ja kylmä... ja siitä kävellään vaan tylyttäen ohi... mutta ei tämä valitus nyt sitä koske, vaan tuo muu yllä kuvattu!
Hämmästelen!
Stressaavaa lienee työnne
3
<50
Vastaukset
- Enolepitänyt
Se on vaan se luonne! Työhön valikoituu tosikkoja! Työilmapiiri, jossa ei naurua tai huumoria suosita selittää käytöksen. Samaan työyhteisöön sattuu muutama, joilla on liian hauskaa keskenään, niin jo aletaan työyhteisöä hajottaa.
Itse hoitoalan ihmiset tekevät työstään todella epämiellyttävää. Vinkujat ja valittajat "viihtyvät" töissä ihan keskenään. Ei siellä kukaan normaali jaksa kauaa, hymyttömässä ja masentavassa ilmapiirissä työskennellä. - uskopoiskunsanon
Hoitoalallal on huonoja ja hyviä työpaikkoja. Sinä olet huonossa. Etsi toista paikkaa. Et todellakaan halua olla tuolla loppua uraasi. Minä näin mikä tilanne oli opiskelupaikkakunnalla ja lähdin muualle. En ole katunut hetkeäkään.
- Enolepitänyt
Vuosikymmeniä ns. terveydenhoitopuolen koulutuksen saaneita seurattuani, en ole vielä törmännyt aitoon ja rentoon toimintakulttuuriin ja työpaikkaan. Työntekijät itse voivat varmaan kuvitella olevansa hyvinkin hymyileviä, mutta niin ei oikeasti ole.
Viimeksi eilen oli kokemus, joka hyvin kuvastaa sitä työntekijäpopulaa, joka ns. terveydenhoidossa työskentelee. Oli taas naurussa pitelemistä, että voi tosissaan ottaa ja neuvoja noudattaa.
Aikoinaan aloitin työpaikkakierrokset, kun jouduin ns. terveydenhoitopuolelle organisaatiomuutosten johdosta, enkä koskaan paikkaani enää löytänyt. Inho koko alaa kohtaan vain kasvoi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733420
- 622634
- 722350
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582328Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912257- 421783
- 441719
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu1811451Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141373EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481330