THS 2,6
T4V 13,7
Eli nuo viitearvoissa. Olen uupunut, aloitekyvytön, keskittymiskyky huono, unohtelen asioita; ajatukset katkeilee, olo on "poissaoleva". En jaksa tavata ihmisiä. Ärsyynnyn helposti, olen jopa agressiivinen. Hiuksia on lähtenyt, ne katkeilevat. Jalat turpoavat helposti. Hikoilen vain vähän.
Voisinko kärsiä kilpirauhasen vajaatoiminnasta?
3
143
Vastaukset
- hankala_tilanne
Pelkkien oireiden perusteella (onneksi?) ei kilpirauhasen vajaatoimintaa diagnosoida.
Pelkkien verikoetulosten perusteella ei kilpirauhasen vajaatoimintaa voi poissulkea:
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/12/11/kilpirauhasen-vajaatoiminta-ei-nay-aina-testeissa
Hankalaa? Oletko mittaillut pari viikkoa heräämisruumiinlämpöjä? Kuumemittari kielen alle suuhun heti herättyä, peiton alla pysyen ja mahdollisimman vähän liikkuen. Ainakin 35-alkuiset lukemat viittavat vajaatoimintaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14091887/quotendokrinologiyhdistysquot on pitkä viestiketju jossa näinä päivinä on kerrottu luotettavista mittauksista (joita Suomessa ei käytetä)- paras_vajismittaus
> ... on kerrottu luotettavista mittauksista (joita Suomessa ei käytetä)
Vuorokausivirtsan T3-mittausta kuulin erään naispuolisen kilpparilääkärittären käyttäneen eli kyllä sitä mittausta jostain saa. En vaan tiedä mistä.
- Pekka-tietää
Kilpirauhasen häiriöt johtuu tasan samoista asioista kuin monet muutkin krooniset sairaudet. Jos halua päästä näistä ongelmista eroon kannattaa vaihtaa ruokavalionsa vähähiilihydraattiseksi, eli vähentää hiilihydraatit mahdollisimman pieneksi ja vastaavasti rasvaa lisäämällä.
Jos ja kun kilpirauhanen alkaa temppuilee, niin se johtaa myöhemmin moniin muihin sairauksiin, joten kannatta vakavasti hutkita.
http://turpaduunari.fi/tag/kilpirauhanen/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442978Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232874- 462683
- 562548
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582448Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482440On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532161Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782128- 692028
- 452022