Sohvapöytä, jossa on valkoinen runko ja jalat, mutta pöytätaso on lakattu tarvitsee uutta lakkausta. Mietin vaan kun haluaa saman värin kuin aiemmin niin sopiiko tavallinen lakka vai pitääkö siihen pyytää värjäystä? Pöytätason alapuoli ei ole lakattu niin se on perus puun väri. Lakattu yläpuoli on vähän kiiltävä ja tummemman värinen. Joten onkohan se jotenkin värjätty vai tuoko normaali lakkaus tuon tummemman sävyn?
sohvapöydän lakkaus
1
152
Vastaukset
- Zirup
Jaa-a, vaikea sanoa ilman kuvaa, onko lakassa ollut sävyä mukana. Mutta auringonvalo ja jopa sähkövalokin tummentavat puuta ajan myötä. Myös lakka voi muuttaa sävyä vuosien saatossa. Sille ei voi mitään, ellei sitten peitä kaikkia mööpeleitä liinoilla, laittaa verhot kiinni ja valot pois. Yleensä tummat värit vaalenevat ja vaaleat tummenevat. Juu, se pöydän alapuoli on varjossa, joten sieltä löytää sen alkuperäisen sävyn.
Mikä mahtaa olla tämä "tavallinen lakka"? Kysypä rautakaupan myyjiltä neuvoja lakan valinnassa ja lakkauksesta - saavat siitä muuten palkkaa, joten sinne vaan kyselemään, vaikka niitä tyhmiä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16011504- 288122
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565974Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664957- 174724
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394384Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014265- 923581
- 803280
- 481781