Kuuntelin Hämeenlinnan seuroja aivan alusta asti. Tunnen paikkakunnan koska asuin siellä "muutamia" vuosia sitten. Hämmennyin lähinnä UR.n alustuksesta la.aamuna sekä hänen saarnastaan. Asuin hämeenlinnassa silloin kun UR oli "vanhin" saarnaaja siellä. Hänen linjansa oli aivan sama kuin....sanoisin jopa...linja oli hänen luomansa. Sama linja kuin nyt Esikoisiin siirtyvillä saarnaajilla hämeenlinnassa. Tunsin hänet silloin henkilökohtaisesta, useita reissuja Inkeriin niin linja autolla kuin yksityisestikin.
Hänestä huokui uskon varmuus ja vapaus. Nyt kuului ahdistus, itku, epävarmuus. Kysyn.....koska hänen linja on muuttunut ääripäästä toiseen. Onko hän löytänyt muutonjälkeen hämeenlinnasta uskon vai onko joutunut "alistumaan" lähetysmiehenä? Vai onko hän ajautunut valtavaan eksytykseen? Jokainen joka hänet on tuntenut voi nähdä muutoksen. PS. Olen keskustellut hänen kanssaan hämeenlinnan seurojen jälkeen.
Hänestä huokui uskon varmuus ja vapaus. Nyt kuului ahdistus, itku, epävarmuus. Kysyn.....koska hänen linja on muuttunut ääripäästä toiseen. Onko hän löytänyt muutonjälkeen hämeenlinnasta uskon vai onko joutunut "alistumaan" lähetysmiehenä? Vai onko hän ajautunut valtavaan eksytykseen? Jokainen joka hänet on tuntenut voi nähdä muutoksen. PS. Olen keskustellut hänen kanssaan hämeenlinnan seurojen jälkeen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
No? Mikäs pointti sun oli siitä tänne kirjoittaa?
Juuripa näin, mikä oli pointti. Sait vielä teutankin kiljutteluiltaan innostumaan. Menee kanssa halpaan aika helposti tämä teutaroitsija.
EN KYSYNYT SULTA MITÄÄN , MIKSI TARJOAT TIETOJA , JOTKA EI OLE TOTUUKSIA , JA TOTUUS TAITAA JÄÄDÄ SIVUUN. HÄPEE KUITENKIN.
SINÄ ET OLE SEN KUMMENPI ,PANETTELU ON SINUSTA NIIN HAASKAA
-
KOLME OLI KOVAA SUOMESSA , HÄMEHES OLI HÄLLÄ PYÖRÄ .
SE OLI OILMEISESTI NÄSIJÄRVEN VESIEN KIEHUESA PYHÄ JÄRVEEN ELI KOKEMÄEN VESISTÖÖN, .
-
IMATRAN KOSKI , EI OLE MIESTÄ JOKA OLISI YLI KÄYNYTTÄ IMATRAN. HUUTAVAN KOSKEN ,
-
KARJALASSA ON KAATRAKOSRI , JONNE ENNEN VANHAAN KAIKKI PIRUT
MANATTIIN , JA NOIDAT , JA PEIKOT , JA TONTUT JOTK AEI OLLUT HYVIÄ.
JA PAHAN TEKIJÄT .
HÄMEESSÄ NYKYISEN HML. LIEPEILLÄ OLI KOLME MUINAIS LINNAA,
MANTEREEN LINNA, HAKOISTEN LINNA , TENHOLAN LINNA.
-
MANTEREEN LINNA OLI VANKIN JA HELPOIN PUOLUSTAA , MUTTA TOISETKIN OLI PAIKKAKUNTANSA IHMISILLE HYVÄKSI TURVAKSI ...
MANTEREEN LINNAN PUOLUSTUS OLI HELPOIN KOSKA POHJOIPUOLI
OLI VAIN VARUSTETTAVA, LUODE JA KOILINEN , HIRSI VARUSTUS ..
MUU SUUNTA OLI ÄKKI JYRKKÄÄ RINNETÄ N. 970 JÄLKEN SIITÄ EI
TULLUT KUKAAN YLÖS . PUOLUSTUS OLI HIRSI VARUSTUKSELLA, SITÄ
OLI LAMO HIRTTÄ JA VARHO PATSAS HIRSI SEINÄÄ ,
-
TENHOLAN LINNA OLI MYÖS LUONNON LINNA JA HELPPO PUOLUSTAA
MUTTA SINNE EI MAHTUNUT SIVIILEJÄ JA SOTUREITA KUIN PUOLET .
MANTEREEN LINNAN VÄESTÄ.
-
HAKOISTEN LINNA OLI VANHIN MUINAISLINNA, JANAKKALASSA HAKOISTEN KARTANON PUISTOSSA . PÄÄLINNA ON OLLUT JYRKK ÄRINTEISEN KALLIOMÄEN LAELLA , n.63 M. KERNAALAN JÄRVEÄ
YLENPÄN'Ä . SIELL ÄON OLLUT SUORAKAIRTEINEN RAKENNUS JA LAKEA ON KIERÄNYT MUURI n. 20 M ALEMPANA ON VALLIHAUTA JA MAAVALLIN SUOJAAMA ESI LINNA. PERIMÄ TIEDON MUKAAN LINNÄ OLISI OLLUT HÄMEEN LINNAN EDELTÄJÄ. n. VUODELTA 1000,V.
-
OLEN KÄYNYT SIELLÄ YLHÄÄLLÄ , SE ON HELPPO PUOLUSTAA , SIELLÄ ON HAKATTU SUURI KIINNITYS RENGAS KALLIOON ,N 25 mm TERÄS RENGAS JOKA ON n, 30 mm TYVISILMUKKA , JA SE LIIKKUI VIELÄ KERTOO AJASTA KUN TYVELLÄ OLI VETTÄ JA VIIKINKI LAIVA PURJEHTI SINNE, EHKÄ n. 808 JOLLOIN VESI OLI NIIN KORKEALLA VIEL ÄETÄ LEMPÄÄLÄSSÄ EI OLLUT VAIKEUKSIA PURJEHTIA VESISTÖÄ YLÖS. JA PUU JOKEA => OHI JANAKKALAN MELKO PITKÄÄN. . . EHKÄ PÄÄJÄRVELLE ASTI ..
-
JUURI TÄMÄ LINNA ON OLLUT MAHDOLLINEN VANAINLINNA JOTA
NOUVGORODILAISET PIIRITTI 1311. YRITYKSEKSI JÄI . ...
- 1238 /9 BIRGER JAARLI k. 1266. NAI EERIK XI SAMALKIELEN SISAREN JA ESIINTY IJAARLINA JO 1248. JOLLOIN HÄN SKÄNNINGEN KOKOUKSESSA SUOSTUI KIRKKOA KOSKEVIIN REFORMIPÄÄTÖKSIIN V , 1249 TEKI ASE RETKEN HÄMEESEEN ( NS. TOINEN RISTIRETKI ). JOSSA VARMISTI HÄMÄLÄISTEN TAIPUMISEN KAT. KIRKON JA RUOTSIN VALTAAN , JA RAKENNUTTI VANHIMMAN HÄMEENLINNAN JUURI HAKOISIIN.
-
SUOMEN RANNIKOLLE SIIRRETTIIN RUOTSALAISIA UUDISASUKKAITA , . KIINTEÄ KRUUNUNHALLINTO SUOMESSA NÄYTTÄÄ SYNTYNEEN HÄNEN AIKANA . EERIKIN KUOLTUA 1250. BIRGEL , ALIKÄINEN POIKA VALDEMAR ,
VALITTIIN KUNINKAAKSI , MUTTA BIRKEL ,OLI VALTAKUNNAN TODEL-
LINEN HALLITSIJA HÄNEN NIMIINSÄ LASKETAAN ns: RAUHAN LAIT (KOTI-NAIS- KÄRÄJÄ- JA KIRKKO RAUHA , )ORJUUTTA JA JUMALAN TUOMIOTA RAJOITTAVIA SÄÄNNÖKSIÄ SEKÄ EPÄVARMOIN PERUS-
TEIN NAISEN PERIMYSOIKEUS , SISAR PERII PUOLET VELJEN OSAA ) ANTOI LYYPEKKILÄISILLE LAAJAT KAUPPAOIKEUDET , HÄNTÄ PIDETÄÄN TUKHOLMAN VARSINAISENA PERUSTAJANA ..
-
HÄMEEN LINNAN PERUSTUS KIVI ON MYÖS , HÄNEN MUURAAMA, n.1251.
JOSTA PITI TULLA KOKO SEUDUN SUURIN JA KOOKKAIN , JA KESTÄVIN.
TIEDETÄÄN AINAKIN YKSI ANTAUTUMINEN ILMAN TAISTELUA, , ,
HML. ON KATU JOKA ON NIMITETTY HÄNEN MUISTOLLE.
-
--
KYLLÄ ME JO TIESIMME SAMAN 8, VUOTTA SITTEN KUN OLIMM E
ASUNEET PUOLIVUOTTA P-JOELLA, SELVÄ HAVAINTO , HALUSI KALLISTUA VAIN ENEMMÄN JA ENEMMÄN lv:t PÄIN, JOS MAHDOLLISTA ..
-
JA ON SE OLLUT MAHDOLLISTA ,KUN HÄN MUUTTI P-JOELLE TÄMÄN
SEURAKUNNAN OMAVANHURSKAAT SAI HÄNET NOPEASTI KÄÄNTY-MÄÄN KUN ALKU OLI UR;n JO OLEMASSA ,NIMITTÄIN SE OLI NIIN..
-
ETTÄ HÄNTÄ HILLITTIIN ,VIELÄ HML. KUN HÄN TEKI MUUTTO PÄÄTÖK-
SEN OLI MOLEMMAT HYVILLÄÄN SEKÄ HML. ETTÄ P-JOKI ,, HÄN OLI NYT
PALANNUT KOTI KUNTAAN JA MÖKKI OLI VIRRAN PAJUSSA ,JA TALVI
ASUNTO MAJAVA TIELLÄ. .
-
KUNHAN TÄÄLLÄ MUUTAMA KANTO VIELÄ KAATUU , ALKAA TAPAHTUA
TÄÄLLÄ ON MUUTAMA JO SELLAINEN OLLUT LÄHIHISTORIASSA ,JOTKA
ON PAHENTUNEET AIKANAAN EH. hon . VAIKKA EI PITÄNYT OLLA ASIAA,.
YKSI OLI Ew: ON NYT POISSA. jw ON POISSA , VL. ON ,,KV. ON. ES. ON JA
HEKIN OLI KAIKKI NIITÄ JOTK AOLI MAISTANEET OMANVANHURSKAUDEN HEDELMÄÄ..EN PAREMMIN SANO. .
-
EHKÄ VIELÄ JOKU; J A JOKU VIELÄ ELÄÄ, SELLAINEN JOITA KÄÄRME ON PURRASAAN , JOS NIINKÄÄN HYVIN SANOISIN , MUTTA KUITENKIN ,NIIN
PERUSTEELLISESTI ON PAIKKAKUNNAN ASIAT ,MUSTISA OMAN
VANHURSKAUDEN HEDELMISSÄ JOTKA ON KARVAAT JA EI NIIN MAUKKAAT ..
-
JOKAINEN TÄLLÄINEN TANTTA KUN TÄÄLTÄ POISTUU , TULEE PAREM-MAKSI SE PELTO MISSÄ TAAPLATAAN OMALLA TYYLILLÄ ..KAIKKIAAN
SE ON NIIN, ETTÄ JOKU VIELÄ LUULEE OLEVANSA HYVÄ ,JA MIKÄ ON
SELLAINEN NULJAKE KUIN MINÄKIN. EN YHTÄÄN OLE PAREMPI , MUTTA
MINÄ TIEDÄN SEN RAADOLLISUUDEN ,,JA ANON ANTEEKSI , AINA ON
LUVATTU NÖYRÄLLE ,SYNNIT ANTEEKSI. MINUN PITÄÄ N E USKOA ..
-
NIIN KUIN NE ON SANOTTU , SYNNIT ON ANTEEKSI, ,P-PERJANTAINA
n.30 jKr. JEESUKSEN VERESSÄ JA NIMESSÄ. SE PITÄÄ USKOA EI MUUTA..
MITTÄÄN USKOTHAN .
Se oli teuta vitsiä et sä mitään oo voinut huomata oot paskanpuhuja Rantsu on smoilla linjoilla nyt ku silloinkin menit halpaan
Erittäin hyvä avaus tärkeästä aiheesta. Olen minäkin ollut kuorotapahtumassa Vanajan kirkossa, jossa UR toi Venäjän terveisiä. Sittemmin hänet nimitettiin lähetysmieheksi ja hän pakeni Hämeenlinnan evankeelisia puhujia Padasjoelle.
Voidakseen olla lähetysmies Suomessa, on kannettava koko ajan Jellivaaran dynastian sertifikaattia. Tämä sertifikaatti vaatii ehdottoman alamaisuuden lapinvanhinten Raamatun vastaisille kotkotuksille. Tästä on kysymys, tämä iisaksonilaisten perustama dynastia pani kaiken uusiksi myöskin Suomessa, paavin istuin vaatii ehdotonta kuuliaisuutta paaville. Taikka sitten valheiden ja panettelun saattelemana ulos luottamustehtävistä, kuten Joensuussa nähtiin.
Niinkö? Ja tämän kristillisyyden lähetysmiehinä eräät ovat olleet vuosikymmeniä. Mikähän vaippaa?
Ajattelin nostaa tämän, koska, Helsingissä nyt uudenvuoden seuroissa kuultiin taas entistä voimakkaammin tärkeänä se "uskollisuus" "Lapin vanhimmille" ja "äitiseurakunnalle".
Elävä kristillisyys ja kuollut usko ja väärä vanhurskaus?
Moniko siellä seuroissa siihen uskoo? No ei monikaan jos tosi paikka tulee?
ALOITTAJALLE=EHHEHE EHHEHE EHHEEEEHE,APUVA!
Aloittajan kanssa sama kokemus. Mihin hävisi rakas, evankeelinen, vapaa, iloinen ihminen. Myös ollut hänen kanssa joululaulu illoissa, kuorotapahtumissa, Inkerin lähetysmatkoilla. Lähetysmieheksi tultuaan hän muuttui....ei halunnut keskustella menneestä, hämeenlinnan ajasta, joululauluilloista lähetystyön hyväksi jne.jne.
Mitä tapahtui?
KYLLÄ, MIN ÄJ APAAVI SE TIEDETÄÄN PITÄISKÖ VIELÄ
KYSYÄ JUMALALTA ,TAI JEESUKSELTA KRISTUKSELTA.
HE KUMPAINEKIN ON SATA VARMAT TIETOLÄHTEET.
-
Juu oli pakko tehä eroa elävän ja kuolleen välille Rantsu valitsi siunauksen. Kuorolaiset ovat menneet kuka mihinkinn suuntiin
UR:llä on tässä parannuksen paikka! Ja kyllähän UR oli puolustamassa PH:ta puhujan paikalle, vaikka tiesi tämän olevan ns."TV-miehiä"! Ei kuulemma ollut muita mahdollisia ehdokkaita! Mitähän UR tänään ajattelee ratkaisuistaan takavuosilta?
Hän tyytyi siihen joka oli linja...ehdoton lapin luottamus. Uskoisin että hänellä on edelleen voimakas rirstiriita asioista. Hänen läheisensä tunnustaa sitä oppia jota hän todisti Hämeenlinnassa. Hän oli voimakas evankeelunen puhuja. Kuinka hän voi elää tätä sydämen ristiriitaa?
"vävynenkin"
-
minusta ei ollut koskaan voimakas saarnaaja , paremminkin ahdistunut. '
olen myös asunut hml. 1979-2004, joten puhun siitä ajasta, vain,,
-
tämä hänen muutto oli n. 2006/7- niillä päikkeilla , hän tuli saarnaajaksi
p-joelle. MN: avuksi, mutta kun hän oli lähetys mies ,nopeesti hän söi
MN;ja MN:loppui N.2008. keväällä ,,hän oli minun rippiisä hml-. ja se
kai kertoo että en voinut enää hänelle ripittäytyä...
-
kun me muutimme 2009 keväällä olimme ostaneet r-talon pätkän läheltä rukoushuonetta ja kirkkoa. tutustui nopeasti kumpaankin
ja siinä olen sitten pysynyt 6.7 - 16 en enää voinut mennä ruksalle
niin paljon oli muuttunut kertomukset siellä. en nyt sano enenpi
mutta jos tarvii ,sanon kyllä ...
Sinulle vois hyvin antaa "sillanpolttaja" lisänimen. Kannattaako niitä siltoja työkseen poltella, mieti sitä! Joskus voit vielä saada herätyksen, mites sitten suu pannaan tolla tyylillä, etten... Jos ei ole voinut mennä ruksalle niin silloin on AINA ensin peiliin katsomisen paikka. Vaan kun on tarpeeksi omahyväinen ihminen niin eihän siitä mitään hyötyä ole siitäkään. Puhuin tämän toisen osion itsestäni, EN sinusta.
niin mINÄ PUHUN SIITÄ 6 .7 -2014 TIEDOKSIANNOSTA , JOK ALUETTIN HELSINKISSÄ YLEISETI , HP PNANTII LUKEMAAN .. SATTUMOISIN SAMA PV-
KUIN HUSS. OLI POLTETTU 599 VUOTTA SITTEN . NE OLI VARSINAISET SILLAN POLTOT , EN PAREMMIN SANO .
Sen lauluja laulat jonka leipää syöt.
Sen kuusta kuuleminen jonka juurella asunto.
Hän voimakkaasti myös puhui ja todisti Hämeenlinnan evankeelisen lukijan asettamista saarnajaksi. Tämä oli juuri sitä aikaa kun hän puhui saarnoissaan vaan ja ainoastaan tekstiä seuraten.
Hän mm. Vei tätä kysymystä lähetysmiehille, voimakkaasti mutta rasmatunsanaan luottaen. Tämä tapahtui n. 15 v sitten.
Iloinnut olen siitä että hänkin on saanut lisää voimia ja vahvuutta puhaltaa torveen, siitä vain jotkut pelästyvät ja jopa suuttuvat kun eivät saa nukkumarauhaa
Kyseessä on mies paikallaan nyt.
Mutta missä viipyy totinen parannus hedelmineen, jonka tuo mielenmuutos vaatii? Ei menneet harharetket pyyhiydy pois unohtamalla. Synnit eivät mätäne, vaan ne on tuotava valkeuteen on UR opettanut . Kai se koskee myös saarnamiestä itseäänkin; vai laittaako vanhan kristityn ja lähetysmiehen kunnia vastaan kovasti? Mutta vapautta ei saa muuten kuin tulemalla esiin tekojensa kaltaisena julki ja anomalla entisiä erehdyksiään ja harharetkiään anteeksi. Armoa kyllä katuvalle riittää!
Olen myös häneltä kysynyt, mitä tapahtui? Hän ei keskustele aiheesta. Kuinka ihminen voi elää ja saarnata kun tietää että monet muistaa hänen saarnansa ja toimensa ennen lähetysmies aikaa. Pakeneeko hän totuutta? Pakeneeko hän entistä uskoansa? Hän on muuttunut ahdistuneeksi, ei halua keskustella entisestä ajasta, . Mitä on tapahtunut? Tämä kysymys on hänelle esitetty mutta ei halua keskustella.
En näe mitään muuta syytä tänne kirjoitella tuollaista, kuin oma kitkeryys ja siitä aiheutunut parjaamisen tarve. Toinen syy saattaa johtua lapsuusajan traumoista, esim. irroitettu äidin tisusta liian varhaisessa vaiheessa.
Nää tänne kirjottavat o tisua nähnykkää.
Siitä puhe, mistä separatistilla puute.
ONKO KAIKILLA JOKU TRAUMA , MINUSTA EI OLE , KYLLÄ SE ON JOKIN MUU SANONKO ,,saa ta na JOKA TEKEE TEPPOSIA. KUITENKIN JOKAISELLE ON OSTETTU OMA TUTTIPULLO JOKA AJAA SAMAN ASIAN ..
Ei ole rantsulla hyvä ja rauhallinen olla. Tämän voi jokainen hänestä nähdä. Se kertoo ahdistuksesta. Hän haluaa, vastoin omantuntonsa ääntä, olla kuuliainen vanhimmille. Nöyristely ei ole aitoa nöyryyttä.
Hän on eräässä saarnassaan vuosia sitten tunnustanut, että on opillisissa asioissa horjuvainen. Silloin hän varmaan kipuili juuri tämän l-luottamus asian kanssa.
Ihmispelko panee paulan. Siihen hän itsensä asetti. Kunnia ja saarnavirka olisi mennyt, jos olisi toisen valinnan tehnyt. Kaikilla ei ole selkärankaa. Jumalan sanan tuntemus olisikin välttämätöntä varsinkin silloin kun tulee oppikysymyksistä linjan vetoa.
Rantsu valitsi ihmiset Jeesuksen sijaan ja siksi on paha olla. Jeesus = Jumalan Sana.
mEKIN RUKOILIMME SILLOIN . KUN OLI HÄNEN SAIRAUTENSA PAHIN AIKA ,
HUOMASINNE MUUTAMAN KK PÄÄSTÄ ETTÄ HÄN ON HEITTÄNYT KEPIT POIS
PIDIMM EKIITOS AIHEEN HERRALLE ETTÄ OLI KUULLUUT MEIDÄN RUKOUKSEN JA KIITIMME. TÄYDESTÄ SYDÄMESTÄ. . . "
bbb
Voiko olla myös, huoli väkivallasta joka on saanu vallan. Henkinen ja hengellinen?
"AUTAMEITÄ"
-
-
KYLLÄ VOI KOSKA HÄN TULI MEILLE VAIMON PYYNNÖSTÄ , J A
LÄHTI KOHDAKKOIN PYYTÄEN ANTEEKSI ,KUN ON NIIN HUONO .
SAARNAAJA , SAARNASIMME ANTEEKSI , J A LÄHTI, EMME OLE .
JÄRIN MONTA KERTAA TAVANNEET SEN JÄLKEEN . .
-
KAUPASSAKIN ON MIELUUMMIN HYLLY VÄLISSÄ, NÄKEMÄTTÖMY- YDESSÄ TAI VAIHTAA KAUPPAA , TAI KÄY VÄÄKSYSSÄ. TAI KAUP-
PA KESKUS TUULOSESSA , SINNE TULEE 44.5 KM SUUNTAANSA ..
VÄÄKSY n25. KM -.EI NE NYT NIIN SUURIA KUSTANNUKSIA OLE .
TOISEKSI , K-MARKET TUO KOTIIN 5 e.:LLA TORSTAISIN ..
-
JUORUAKKA minulle ensimmäiseksi teutasta tulee mieleen. Sori nyt vaan! Aikuinen mies muka, iältään voi olla, mutta ei käytökseltään ja kirjoittelultaan aikuiseksi uskoisi.
Mielellään sinäkin juoruja luet.
Minä olen juoruAKKA ja minulla on hame. Teutalle pitäisi laittaa myös hame päälle.
KYLLÄ SINÄ KIN SAIT POSTIA , JOS EI HEITTÄNYT HETI ROSKIIN. !
TUNNEN PIIKKISI,-.
Ur on mies paikallaan uskollinen herran palvelija sano teuta mitä vaan
Tehosekoittaja.
TOIVOTTAVASTI KUUNTELITTE TÄNÄÄN HÄMPYN SEUROJA,EI JÄÄNYT SOLMUJA AVAAMATTA.
Hämpyssä oli varmasti hyvät seurat
Kuka saarnasi ja mistä
"HÄMPPYLINNA".
-
KYLLÄ J A TIUKASTI JÄI NEVAATII KOSKISEN KORVALÄÄKETTÄ
ENNEN KUIN NE AVAUTUU , OLEN SITÄ MIELTÄ .
Tatu Helvilä saarnasi. Aivan järkyttävää. Uskoa esikoislestadiolaisuuteen ainoana Jumalan seurakuntana ja Lapin vanhimpiin erehtymättöminä. Mikä täydellinen ja surullinen eksyminen. Jeesus hyvänä paimenena on onneksi omiensa herra. Siinä srk:ssa on vapaus ja rauha.
Toi nimimerkkikin antaa ymmärtää että mielipiteet tulee tällä kertaa tyhjästä tilasta. Voihan siellä pohjalla tosin olla vähän jäljellä, älä törsää sitä.
Varmaan on vapaus ja rauha,mut ei ole synnintuntoakaan:)
Kyllä oli hyvä saarna,sydämmen rakkaudella tatu puhui,sellainen saarna jota ei varmaan vuosiin ole hämpyssä kuulunut.
Oma vanhurskaus tuli voideltua?
ei 9 vuoteen . paitsi joskus lapin kierroksella. tai 10 vuoteen ,
kun ur, oli vielä siellä jua oli nimeksi evankeelinen. MUUT ON
OLLUT KOKO AIKA EERIKSONNISTA ASTI ,...,
-
Paraniko monia sairaita ja seurasivatko ihmeet julistusta?
Kuuntelin myös, aivan kamalaa. Surullista, että meidän rakkaassa Tuomelankadun rukoushuoneessa kaikuu nyt tuomionhenki ja omavanhurskaus. Jumala varmasti herättää myös ne, jotka nyt siellä käyvät kuuntelemassa näitä lähetettyjä miehiä. Missä oli se evankelinen saarna, jota olemme saaneet Jumalan suuresta armosta vuosikausia kuunnella Hämeenlinnan pyhäseuroissa.
Tuntuuhan se jossain kun vuosia on hämpyssä metsään menty
SAARNATTIIN KAKSITERÄINEN JUMALAN SANA,SELLAISTA EI KUOLLUT USKO HALUA LAINKAAN KUULLA,PELKKÄÄ EVANKELJUMIA VAAN,SE EI RIITÄ.TIEDÄ JA MONET MUUTKIN ETTÄ HÄMEENLINNASSA ON KAIKUNUT ERISEURAN HENKI JO VUOSIKYMMENT,EI SE MITÄÄN UUTTA KENELLEKKÄÄN OLE,VAPAAMPAA KRISTILLISYYTTÄ LÄKSIVÄT ETSIMÄÄN JA KEVYEMPÄÄ RISTIÄ,OVI ON KUITENKIN AINA AUKI KATUVAISILLE JA SYNTISILLE,VELJEN SANOIN:TULKAA...TULKAA TAKAISIN.
Aikanaan kävi niin, että muutamat leeviläiset tulivat takaisin esikoislestadiolaisuuteen siinä vaiheessa kun valkoiset tennissukat saarnattiin synniksi;)
Kaikkea on ollut, on on. Kannattaisi välillä käyttää omaa "hoksnokkaa" asioiden vakavuudessa. Edelleenkin on niin.
Oliko se samoja aikoja, jolloin myös valkoiset housut olivat syntiä kuin myös punertavat sukat ja tuulessa liukuvat lahkeet?
"HESSUS PESSUS,"
-
ETKÖ OLE VIELÄ OPPINUT , ETTÄ SE MITÄ IHMINEN SAARNA EI OLE SYNTIÄ .
VAAN MINKÄ ON JUMALA MÄÄRITTÄNYT , SE ON SYNTIÄ. . . "
-
EIKÄ, VAIKKA SAARJAAJA OLISI KUINKA PAATOKSELLINEN, VOISIN
TEHDÄ MELKOISEN KIRJAN SIITÄ, MIKÄ EI OLE SYNTIÄ. VAAN SANOMA.
SE OLISI AINAKIN PIAFRALAISEN KEITTOKIRJAN PAKSUINEN .
Saarnaajalla oli ainoastaan seurakunta opista sanottavaa ja sekin täysin sekavaa. Ei merkkiäkään ilosta, rauhasta, uskonvapaudesta. Erittäin ahdistuneen näköinen oli kuulijatkin.
Kaksiteräinen jumalan sana antaa sellaista rauhaa mitä maailma ei anna
Sekasotku on sekasotku,puhui opeista,jos jokin puuttuu käy köpelösti,sekasotkulle on juuri käynyt näin,voi reppanaa.
Hämyssä kaikki hyvin!
Puolukat on kerätty tältäerää
Selitä mitä tarkoitat. Kun tuollaista kirjoitat.
Kuuntelin myös Hämeenlinnan saarnan. Saarnaaja puhui, että jos seurakuntaoppiin tulee vika, niin koko kristillisyys on vaarassa kaatua.
Seurakuntaoppi on ollut juuri se ongelma mikä on johtanut siihen, että Lestadiolaisuus on hajonnut jo 19 eri "ainoaan oikeaan" ryhmittymään. Ongelma on siinä, näissä ryhmissä jäsenet hyväksyvät minkä hyvänsä huu-haa-opetuksen, koska SRK-lestadiolaisuuden kulmakivi on juuri siinä, että (1) seurakunta on ylin auktoriteetti uskon asioissa ja (2) seurakunta on erehtymätön.
Tavallisten rivi-lestadiolaisten ei tarvitse eikä oikeastaan kuulukaan itse perehtyä Raamattuun eikä kristinoppiin. Näin he pysyvät arvostelukyvyttöminä liikkeen puhujien opetuksen suhteen.
Jos lestadiolaiset noudattaisivat Tunnustuskirjojen mukaista luterilaista käsitystä ilman mitään omia lisäehtoja, niin monelta oppiriidalta oltaisiin vältytty.
Yksimielisyyden ohjeessa sanotaan:
”Me uskomme, opetamme ja tunnustamme, että Vanhan ja Uuden Testamentin profeetalliset ja apostoliset kirjoitukset ovat ainoa sääntö ja ohje, jonka mukaan kaikki opit ja opettajat on koeteltava ja arvioitava.”
Aivan, ja siellä yksi selitteisesti annetaan opetus lapsille tehtävä nauttia ehtoollista, opettaa, kastaa, yms. mutta jo silloin moni paheni tästä.
Miten hän voi olla noin pihalla. Hyvin aivopesty 😳