Joku äijä on jo toista talvea säilyttämässä venettään
perikunnan omistamassa vajassa. Kertaakaan hän ei ole lupaa
kysynyt,eikä asiasta kuolinpesän osakkaiden kanssa keskustellut.
Häneen ei saanut mitään keskustelu yhteyttä kun,eilen veneensä
täysin yllättäen taas toi. Mies käyttäytyi tärkeästi,eikä kertonut nimeään. Miten asiassa pitäisi edetä,ettei tämä ihminen enää säilyttäisi luvatta venettään ko.rakennuksessa.
Vajassa ei ole sähköä,eikä lämmitystä. Eli perikunnalle ei toisaalta aiheudu kulujakaan.
Mutta kyse on lähinnä periaatteesta.
Luvaton säilytys toisen kiinteistössä
8
211
Vastaukset
- Jzjwkd
Vaja lukkoon?
- VENESSON
Olemme harkinneet sitä. Näköjään täytyy. Voi äijää odottaa ensi talvena yllätys. Sori,vaja lukossa,etsi paatilles toinen säilytyspaikka.
Tekis nyt jo mieli laittaa ovet lukkoon,ettei pääsisi edes katsomaan paattiaan.
- itoiy
Todennäköisesti saanut joskus luvan säilytykseen, mutta laittakaa kielto tiedoksi kirjallisena ja todisteellisesti, sille henkilölle siis.
- VENESSON
Todennäköisesti hän on saattanut vuonna kivi ja kirves käydä kysymässä jo edesmenneeltä isältäni lupaa säilyttää paattiaan ko rakennuksessa,mutta suusanallinen ja tässä tapauksessa vainajan antama lupa suullinen lupa ei enää mielestäni päde.
- itoiy
VENESSON kirjoitti:
Todennäköisesti hän on saattanut vuonna kivi ja kirves käydä kysymässä jo edesmenneeltä isältäni lupaa säilyttää paattiaan ko rakennuksessa,mutta suusanallinen ja tässä tapauksessa vainajan antama lupa suullinen lupa ei enää mielestäni päde.
Periaatteessa vainajan suullisestikin tekemä sopimus sitoo perikuntaa eikä muutu pätemättömäksi sillä, että sopimuksen toinen osapuoli kuolee, mutta tässähän ei nyt tiedetä, mitä on aikoinaan puhuttu ja sovittu, joten menee aikalailla arvailuksi ja siitä hyvästä se kirjallinen irtisanominen, koska siihen pitäisi jo reagoida takaisin.
- TäysilläTurpaan
Löisin ensin pataan ja kysyisin vasta sitten ...sen jälkeen säilytysmaksu ajoista/ajasta mitä on säilyttänyt romujaan...Jos ei maksa maksaa kipuna....
- Heihoihei
Ja sitten itketään kun tulee haaste käräjille.
- suuauki
Kai aloittaja on kysynyt "äijältä", millä perusteelle hän veneensä vajaan tuo? Mikä oli syy? Jos et ole kysynyt, niin kysy nyt ensin perusteita ja keskustele asiasta, ennenkuin rupeat hänen omaisuuttaan lukkojen taakse laittamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971513- 2091458
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59980Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K50747Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49735Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉53682En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40676The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut4673Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.34660