Hei. Alan olemaan epätoivoinen, ja haluaisin edes kokeilla olisiko jollain ollut tämän kaltaista oireilua.
Olen 20-vuotias, jolla vaihtui seksikumppani muutama kuukausi sitten. 1,5kk sitten sairastin tavallisen virtsatietulehduksen, nitriitit pos ja punasolut virtsassa. Sain selexid-kuurin, jonka söin kuuliaisesti.
Virtsaamispakko ja kirvely loppuivat kuurin aikana, mutta tämän jälkeen alkoi uudet oireilut.
Nyt yleensä yhdynnän jälkeen, alavatsaani alkaa koskemaan älyttömästi ja sain muutamia kunnon kouristuksia. Aloin huomaamaan, että näitä tuli myös ilman seksiä, mm. aamuisin sängyllä maatessani.
Kävin flunssan ja korvatulehduksen takia työterveydessä, ja mainitsin myös tästä uudenlaisesta vatsakivusta. Tehtiin taas virtsatesti, bakteerit neg mutta punasolut . Sain antibioottikuurin korvaani, jonka ajateltiin myös purevan vatsaoireisiin.
Tämän tyyppistä kipua on ollut nyt aika ajoin muutaman viikon, mutta nyt pääsi helvetti irti. Harrastin normaalisti seksiä tällä viikolla, ja siitä noin 4-5h kuluttua alkoi aivan järkyttävät, viiltävät kivut jossain emättimen sisällä, eivätkä loppuneet koko yönä. Yritin yöllä käydä ulostamassa, mutta ponnistaminen sattui niin paljon että inisin tuskissani. Tuntui, että joudun kokoajan supistamaan lantiolihaksilla ikäänkuin "sisäänpäin", ettei kipu vahingossakaan pahene.
Soitin aamulla terveyskeskukseen, ja sain ajan lääkärille. Itkin vastaanotolla, ja hän tutki sormin sekä emättimen että peräaukon, eikä löytänyt mitään vikaa. Painellessa vatsaa varsinkin keskiosa alavatsasta sekä vasen puoli aristi. Kävin myös perusverenkuvassa, virtsaviljelyssä, sekä raskaustestissä. Crp 3, raskaustesti neg, virtsaviljelyssä ei mitään bakteereja eikä punasoluja. (Klamydia/tippuritestin tulokset tulee myöhemmin). Ei outoja vuotoja emättimessä tms.
Sain ajan ensi viikolle alavatsan ultraääneen, ja käskettiin syömään vahvempaa buranaa. Kuulemma jopa parin kuukauden jonot gynelle, että pitäisi lähtä yksityiselle. Minulla ei siihen ole varaa (osa-aikatyöläinen), eikä työterveyshuoltoni kattaisikaan gynen käyntiä kokonaan.
Eilen kipu oli niin järkyttävää, että ulostamisen jälkeen jäin kaksinkerroin kylpyhuoneen lattialle makaamaan. Litalgin on vähän auttanut kipuun, mutta ei poista sitä kokonaan.
Jokaisella askeleella tunnen kivun emättimessä, sekä autolla töyssyjen päältä meneminen sattui todella paljon. Jopa istuutuminen normaalisti sattuu.
Kokeilimme partnerini kanssa seksiä, joka tuntui aluksi jopa rentouttavan kipujani. Yhdynnässä kipu toistui, ja jouduin lopettamaan kesken.
Eikai tässä joudu oikeasti kärvistelemään useampia viikkoja? Mitä tämä voisi olla? Pelottaa endo, koska oirehdinta sopii myös siihen. Tosin olen syönyt e-pillereitä 13-vuotiaasta asti, ja aina 5-6 laattaa putkeen kovien kuukautiskipujen takia. Eivätkö ne kuitenkin estä endoa?
Olisin kovin kiitollinen, jos joku vastaisi jotain edes.
Viiltävä alavatsakipu yhdynnän jälkeen
1
489
Vastaukset
- Endotar
Itse endoa sairastavana kyllä tuo endolta kuulostaa. Menet mahdollisimman nopeasti gynelle, joka tuntee endometrioosin, jotta saisit heti osaavaa hoitoa. Itse syön kipukynnyslääkkeitä, koska muuten olisin petipotilas kivun takia lähes joka päivä. Voi olla, että kivuistasi tuli nyt päivittäisiä tai sitten jos saat paremmin toimivan hormonihoidon, niin kivut voivat lientyä tai jopa poistua hetkellisesti. Voi olla, että sulle on kasvanut joku munasarjakysta, joka nyt ärhentelee (ne on tosi inhottavia). Peräsuolivaivat viittaavat siihen, että peräsuoleen voisi olla kiinnittynyt pesäkkeitä ja se on aika yleistä endopotilailla.
Yritä löytää mukavia asentoja, joissa pystyt olemaan ja pyri rentouttamaan koko vatsan seutua ja alaselkää ja lantioita. Jos jokin liike tuntuu huonolta, niin älä tee sitä, vältä ylimääräistä tärinää; nämä kunnes oikeasti pääset osaavalle lääkärille. Ja ota lääkettä riittävän ajoissa, älä vasta sitten kun et enää pysty kävelemään selkä suorassa. Tsemppiä! Toivottavasti syy löytyy ja saat osaavaa hoitoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1916722- 372434
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101433Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1201409- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13946