Miten toimia

avoeukko

Perheesä tytär joka ylireakoi yleensäottaen kaikkeen.
Akakoulu iässä taustalla koulukiusaamista, joka on ollut terapian ym. suhteen hyvässähoidossa. Akateemisesti todella fiksu, sosiaaliset taidot alakantissa. Lapsen kielletty ns. kaverisuhteet mm; kavereita ei synttäreille, toista isovanhempaan ei saanut tavata vasta kun hänen kuolinvuoteelaan.
Jo täysi-ikäinen mutta kehityksestä jäljessä muutanvuoden. Asiat pureskeltu likiman puolesta ja ylisuojeltu.
Moni asia mennyt todella upeasti eteenpäin, mutta nykyisin tuntuu että 24/ 7 jonkun oltava aina läsnä. Itkee pienimmästäkin asioista. Kohta lähtee
" maailmalle" opiskelupaikan saatuaan.. mutta en oikein jaksa uskoa että sietää tulevan, koska ei itsenäistymistä oikein millään elämän saralla.
Itsellä auttamaton olo ja huoli parisuhteesta, jolle ei tilaa kovinkaanpaljon.

Onko kellään samanmoisia ongelmia, jos niin olisi mukava vaihtaa mielipiteitä.

1

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qetwryetu

      Pikkasen vanhahko viesti mut mun exä oli oikeestaan just tollane. Muutaman vuoden ajan seurusteltiin, tai "seurusteltiin" ja niitten vuosien aikana se sekotti omia asioitaan koko ajan vaan enemmän. Ei osannu olla itestää mut siitä huolimatta sai kyllä tehtyä joitain asioita itestään.

      Tällä hetkellä sillä on ymmärtääkseni tuhansien eurojen ulosottovelka hölmöilyjen takia. Ikää tällä naikkosella on nyt jotain 25 (joo, en muista sen tarkkaa syntymäpäivää enää, tai oikeestaa syntymävuotta). Tekemisissä ei olla enää pitkään aikaan oltu mut aina sillon tällön kuulen jostain et taas se on sählänny jotain uutta. Ärsyttää ku ihmiset kertoo mulle sen toilailuista koska ei mua kiinnosta, josta olen myös maininnu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      48
      8652
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      300
      6520
    3. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      59
      6432
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5877
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      46
      5583
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4904
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4244
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      4011
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3746
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3292
    Aihe