Autismi ja viiltely

Ihmiset_ahdistaa

Onko viiltely autistisilla nuorilla (miksei aikuisillakin) kuinka yleistä? Itse viiltelen, koska oon niin yksinäinen ja erilaisuus ahdistaa mua välillä ja stressaannun myös aika herkästi, enkä muutenkaan oikein kestä itselläni mitään negatiivisia tunteita.

5

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokietteiarvostaitseään

      Ei oman kokemuksen mukaan niillä autistisilla joita minä tunnen. Yhden asperger erityisherkän tiedän nuorempana viillelleen, kun joutui luopumaan koirastaan. Siinä tilanteessa hän ehkä "rankaisi" itseään kun ei pystynyt vaikuttamaan tilanteeseen mitenkään.

    • Aspergerinfo_YP

      Hei

      Aihe on asiallinen ottaa esiin; viiltely on ahdistuksenpurkukeino muiden joukossa, kuten päihteiden väärinkäyttökin, jota esiintyy paljonkin autisminkirjon henkilöillä, varsinkin, mikäli eivät ole saaneet tukitoimia ajoissa/ihminen on jätetty ns. oman onnensa nojaan vuosiksi ts. heitä ei ole mitenkään kukaan tukenut. Tällaista problematiikkaa nuorten ohella ilmenee keski-iästä vanhuuteen asti kaikilla autismikirjolaisilla, tosin muillakin, riippumatta yhteiskuntaluokasta taikka koulutustasosta, eli myös ei-diagnosoiduilla ns. "normikansalaisilla". Itse viiltelin joskus 15 v sitten, jonka lopetin, koska en saanut siitä enää mitään. Tsemppiä kaikille viiltelijöille; jokainen päättää omasta elämästään ja jos viiltely helpottaa, kannattaa tosiaan mennä vaikka pohtimaan asiaa jonkin ammattiauttajan kanssa yhdessä, miksi se helpottaa väliaikaisesti psykofyysistä tuskaa.

    • ruoki_aivot
      • Keskustelun_aloittaja

        HAH! Ton artikkelin kirjoittaja ei tiedä autismista paskaakaan. Sitä paitsi mä syön joka aamu vitamiineja, eikä ne mun autismia oo parantanut.


    • jööö.ööö

      Itse olen assi ja viiltelen. Se alkoi joskus 14-vuotiaana, kun masennus meni vakavaks ja koenkin sen olevan ennen kaikkea äärimmäinen keino turruttaa tunteita, jotka sattuu vielä kovemmin henkisellä tasolla, ts. ensiapu tuskaan, jonka aikana haluais tappaa itsensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      33
      7314
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6825
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3827
    4. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3220
    5. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2824
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2632
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2218
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2166
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2017
    10. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      34
      2010
    Aihe