KEMER, yllättävän kiva paikka

ekiruu

Olimme lokakuussa kemerissä (Sentido palmet beach hotellissa). Yllättävän mukava pieni ja rauhallinen lomakohde. Nähtävääkin mukavasti lähiypäristössä. Antalyaan laivalla vain 1h matka, 5e/suunta. Merivesi todella kirkasta ja lämmintä lokakuussakin. Löytyy mahtavia yökerhoja nuorisolle (mm.aura, disco, netissä videoita ko. mestasta). Venäläisten määrä jonkinlainen - tai aika iso miinus.

16

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taurusta

      Venäläisiä on juu paljon. NÄKYVIN osa heistä on todella röyhkeää porukkaa. Kaikki kuuluu paketin viinatarjoilu klo.10-24 ei heille riittänyt, pullottivat viinaa vesipulloihin öypalaksi ilmeisesti.
      Kyllä varmaan tulee mentyä uudestaankin Kemeriin. liikenne rauhallista, vuokrasimme autoa ja mopoa. Ajaminen helppoa kun ei kauhea liikenne. Nähtävää riittämiin. Upeasti taurus vuoriston "sylissä", tykkäsin.

    • kivamesta

      Juurikin Venäläisten suuri määrä pitää hinnat melko korkeina. Venäläisiä varten hinnat dollareina monissa kaupoissa. Tottahan kaikkialla on muitakin matkalaisia , mutta tämä porukka on röyhkeää ja todella "esiintymishaluista" mikäli on isompi ryhmä. Vaativat "erityiskohtelua" yms. yms.

      Kohteena minusta kiva. Hienosti vuorten edessä, upea näkymä. Suhteellisen pieni paikka. Rantaa pitkin ei voi kävellä vaan kaikkialla (hotellien "yksityisrantoja") meidät käännytettiin pois rannalta. Joten rantakadun puute pieni miinus.

      • ei.enään.sinne

        Aika pitkälle rantakatua pääsee satamasta poispäin. Mukavan pieni paikka.
        Neuvostoliitossa enkä Venäjällä ole koskaan käynyt. Täälä tulee sama fiilis kuin olisi venäjällä, kielen ja väki jakautuman takia. kaikissa hotelleissa osataan venäjää ... heille palvelu hyvää


    • kivamesta

      Turkin muihin kohteisiin nähden hintataso aika korkea, johtunee "rikkaista" venäläisistä turisteista. Venäläiset tosiaan röyhkeitä / ajattelemattomia. Meidän hotellin rannalla yksi "rys.." laitto omat musat soimaan soittimestaan, aikamme kuunneltuaan menin sanomaan ettei varmaan kaikki halua kuunnella hänen venäläistä musiikkiaan ja ehdotin kuulokkeita itselleen - loukkaantu pirusti

      • pilaamassa

        Ryssiä täynnä koko paikka. Kaupoissa hinnatkin dollareina niitä varten


      • sekaanvaan
        pilaamassa kirjoitti:

        Ryssiä täynnä koko paikka. Kaupoissa hinnatkin dollareina niitä varten

        Toisaalta - onhan kaikissa turistikohteissa muitakin turisteja kuin minä ja hän !
        Mitä väliä vaikka ne "toiset" on venäläisiä ? Heitä on vaan niin paljon enemmän, että riittää nykyisin kaikkialle. Espanjassa, kreikassakin heitä riittää ja kyproksella (kreikan puoli) erityisen paljon, jopa "töissä" vanhimmassa ammatissa,rikkaita venäläisiä varten.
        Sekaan on aina mahtunut, aamupalallakin on vaan oltava yhtä röyhkeä ja käytettävä kyynerpäitä. Yleensä kyllä siitä talttuvat. Venakko parka jäi syömään luumujaan,jotka oli kassiinsa ahminut, kun tarjoilia huomautti ettei ruokailusta eväitä kämpille viedä ;)


      • tapansakullakin

        Niin, Venäläisiä on 140miljoonaa ENEMMÄN kuin meitä Suomalaisia, joten pitää vaan yrittää kestää, ettemme ole valtaväestöä MISSÄÄN rajojemme ulkopuolella. Venäläiset JOS jäisi pois Turkin lomakohteista menisivät ne konkkaan järjestään.
        Venäläiseen kulttuuriin ilmeisesti kuuluu kaikki pois menttaliteetti all in paikoissa. Venäläisen turistin matkalaukussa oli mm. 26 keitettyä kananmunaa - tuliaisiksi kotiin ;)


    • aurinkoavaan

      Varattiin syksyn matkamme nyt toisen kerran kemeriin. Ihan ok paikka, suhteellisen pieni, mutta normaalin turisti tavaran löytää kyllä. Rantaa ei voi kävellä kaikin paikoin, joillain hotelleilla "yksityis ranta" vartia käännytti pois

      • osavenäjää

        Pieni paikka. Ostajan paratiisihan paikka ei ole. Pari ostoskatua, siinä kaikki. Baareja / ravintolioita yllättävän vähän, verrattuna moniin muihin kohteisiin, joissa ravintolaa vieri vieressä. Johtunee hotellien "kaikki kuuluu" tarjonnasta. Ei mitään ihmeellistä nähtävää ymparistössä, selkeä rantalomakohde. Ei tyypillistä rantakatua juuri lainkaan, pätkä sataman lähellä, eikä rantaa pitkin pääse kävelemään kovin pitkästi, kun käännytetään pois hotellin yksityisrannalta. Aurinkolomalle ollaan Kemeriin menossa lokakuun alussa


      • venakkoseuraa
        osavenäjää kirjoitti:

        Pieni paikka. Ostajan paratiisihan paikka ei ole. Pari ostoskatua, siinä kaikki. Baareja / ravintolioita yllättävän vähän, verrattuna moniin muihin kohteisiin, joissa ravintolaa vieri vieressä. Johtunee hotellien "kaikki kuuluu" tarjonnasta. Ei mitään ihmeellistä nähtävää ymparistössä, selkeä rantalomakohde. Ei tyypillistä rantakatua juuri lainkaan, pätkä sataman lähellä, eikä rantaa pitkin pääse kävelemään kovin pitkästi, kun käännytetään pois hotellin yksityisrannalta. Aurinkolomalle ollaan Kemeriin menossa lokakuun alussa

        Vähän turhan pieni paikka. Parin ostoskadun tarjonta ei montaa iltaa kiinnosta. Rantaloma totaalisesti


      • rantalomaa
        osavenäjää kirjoitti:

        Pieni paikka. Ostajan paratiisihan paikka ei ole. Pari ostoskatua, siinä kaikki. Baareja / ravintolioita yllättävän vähän, verrattuna moniin muihin kohteisiin, joissa ravintolaa vieri vieressä. Johtunee hotellien "kaikki kuuluu" tarjonnasta. Ei mitään ihmeellistä nähtävää ymparistössä, selkeä rantalomakohde. Ei tyypillistä rantakatua juuri lainkaan, pätkä sataman lähellä, eikä rantaa pitkin pääse kävelemään kovin pitkästi, kun käännytetään pois hotellin yksityisrannalta. Aurinkolomalle ollaan Kemeriin menossa lokakuun alussa

        Onhan kemerissäkin aika hyvä rantakatu nykyisin. Ostosmahdollisuuksia ihan mukavasti.
        Mitään nähtävyyksiä köysiradan lisäksi ei juurikaan ole, aivan lähellä. Vesipuisto n.6km päässä (kiris) Markkinat 2 X viikossa ( ruoka / vaate ).
        Jos venäläiset turistit on jollekin ongelma, kemeri ei silloin ole oikea paikka lomalle! Meidänkin hotellissa varmaan 95% oli itänaapureita. Osaavat juhlia ja pitää "hauskaa".


    • kauaspois

      Melkeen kun lomailisi venäjällä. Hinnoissa ruplien tilalla liirat ja dollarit toisena valuuttana.

      • ei.kivoja

        Taitaa nykyisin olla kaikissa Turkin kohteissa paljon Venäläisiä. All in hotelleissa etenkin, kun eivät osaa kieliä, niissä heitä pokkuroidaan. Käytiin vaimon kanssa tanssimassa hotellimme illanvietossa, jätimme drinkit ja pienen ostoskassin pöytään, silti oli ryssä istumassa pöydässämme,eikä lähtenyt pois, tarjoilia ohjasi meidät istumaan baaritiskille - röyhkeys voittaa aina


      • neuvostoliittoon

        Venäjäksi paikkaa luulisi, lomalaisista varmaan 90% venäläisiä. Nyt yllättävän paljon sinkkuja meidän hotellilla. Kovia hamstraamaan ruokaa ja juomia pöydistä, pullottavat drinkkejä ! Jopa pippuri purkin näimme venäläisen tyhjentävän serviettiin ! Mausteet Turkissa halpoja niin vähän meni överiksi. Tullissa yhdeltä Venäläiseltä löydetty mm. 28kpl keitettyjä kananmunia !

        Kemeri aika pieni paikka, mutta viikon rantalomalle ok. paikka. Rannat alkaa olla aika täynnä, vaikka me oltiin lokakuun alussa, mikä ei enään pahinta sesonkia


    • hähähähähäääääää

      Suomalaiset ovatkin aika nirsoa porukkaa.

      Maanmiehiään eivät halua nähdä, venäläisiä karsastavat.
      Ruotsalaiset ja saksalaiset ovat inhokkeja, englantilaisista nyt puhumattakaan.

      • neuvostoliitossa

        Kannattaa pysyä siis kotona. Postilaatikolle luikkii mämärässä ettei satu ketään näkemään ja vielä juttusille joutumaan, hyi hel..

        Toinen ja viimenen kerta kemeriin lokakuussa. liian täyteen rakennettu sekin. Rannalla oli muitakin ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      99
      1690
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      15
      1531
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      139
      1434
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1420
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      76
      1336
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      118
      1195
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      270
      1089
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      1001
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      975
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      957
    Aihe