Olimme lokakuussa kemerissä (Sentido palmet beach hotellissa). Yllättävän mukava pieni ja rauhallinen lomakohde. Nähtävääkin mukavasti lähiypäristössä. Antalyaan laivalla vain 1h matka, 5e/suunta. Merivesi todella kirkasta ja lämmintä lokakuussakin. Löytyy mahtavia yökerhoja nuorisolle (mm.aura, disco, netissä videoita ko. mestasta). Venäläisten määrä jonkinlainen - tai aika iso miinus.
KEMER, yllättävän kiva paikka
ekiruu
16944
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Venäläisiä on juu paljon. NÄKYVIN osa heistä on todella röyhkeää porukkaa. Kaikki kuuluu paketin viinatarjoilu klo.10-24 ei heille riittänyt, pullottivat viinaa vesipulloihin öypalaksi ilmeisesti.
Kyllä varmaan tulee mentyä uudestaankin Kemeriin. liikenne rauhallista, vuokrasimme autoa ja mopoa. Ajaminen helppoa kun ei kauhea liikenne. Nähtävää riittämiin. Upeasti taurus vuoriston "sylissä", tykkäsin.
Juurikin Venäläisten suuri määrä pitää hinnat melko korkeina. Venäläisiä varten hinnat dollareina monissa kaupoissa. Tottahan kaikkialla on muitakin matkalaisia , mutta tämä porukka on röyhkeää ja todella "esiintymishaluista" mikäli on isompi ryhmä. Vaativat "erityiskohtelua" yms. yms.
Kohteena minusta kiva. Hienosti vuorten edessä, upea näkymä. Suhteellisen pieni paikka. Rantaa pitkin ei voi kävellä vaan kaikkialla (hotellien "yksityisrantoja") meidät käännytettiin pois rannalta. Joten rantakadun puute pieni miinus.
Aika pitkälle rantakatua pääsee satamasta poispäin. Mukavan pieni paikka.
Neuvostoliitossa enkä Venäjällä ole koskaan käynyt. Täälä tulee sama fiilis kuin olisi venäjällä, kielen ja väki jakautuman takia. kaikissa hotelleissa osataan venäjää ... heille palvelu hyvää
Turkin muihin kohteisiin nähden hintataso aika korkea, johtunee "rikkaista" venäläisistä turisteista. Venäläiset tosiaan röyhkeitä / ajattelemattomia. Meidän hotellin rannalla yksi "rys.." laitto omat musat soimaan soittimestaan, aikamme kuunneltuaan menin sanomaan ettei varmaan kaikki halua kuunnella hänen venäläistä musiikkiaan ja ehdotin kuulokkeita itselleen - loukkaantu pirusti
Ryssiä täynnä koko paikka. Kaupoissa hinnatkin dollareina niitä varten
Toisaalta - onhan kaikissa turistikohteissa muitakin turisteja kuin minä ja hän !
Mitä väliä vaikka ne "toiset" on venäläisiä ? Heitä on vaan niin paljon enemmän, että riittää nykyisin kaikkialle. Espanjassa, kreikassakin heitä riittää ja kyproksella (kreikan puoli) erityisen paljon, jopa "töissä" vanhimmassa ammatissa,rikkaita venäläisiä varten.
Sekaan on aina mahtunut, aamupalallakin on vaan oltava yhtä röyhkeä ja käytettävä kyynerpäitä. Yleensä kyllä siitä talttuvat. Venakko parka jäi syömään luumujaan,jotka oli kassiinsa ahminut, kun tarjoilia huomautti ettei ruokailusta eväitä kämpille viedä ;)
Niin, Venäläisiä on 140miljoonaa ENEMMÄN kuin meitä Suomalaisia, joten pitää vaan yrittää kestää, ettemme ole valtaväestöä MISSÄÄN rajojemme ulkopuolella. Venäläiset JOS jäisi pois Turkin lomakohteista menisivät ne konkkaan järjestään.
Venäläiseen kulttuuriin ilmeisesti kuuluu kaikki pois menttaliteetti all in paikoissa. Venäläisen turistin matkalaukussa oli mm. 26 keitettyä kananmunaa - tuliaisiksi kotiin ;)
Varattiin syksyn matkamme nyt toisen kerran kemeriin. Ihan ok paikka, suhteellisen pieni, mutta normaalin turisti tavaran löytää kyllä. Rantaa ei voi kävellä kaikin paikoin, joillain hotelleilla "yksityis ranta" vartia käännytti pois
Pieni paikka. Ostajan paratiisihan paikka ei ole. Pari ostoskatua, siinä kaikki. Baareja / ravintolioita yllättävän vähän, verrattuna moniin muihin kohteisiin, joissa ravintolaa vieri vieressä. Johtunee hotellien "kaikki kuuluu" tarjonnasta. Ei mitään ihmeellistä nähtävää ymparistössä, selkeä rantalomakohde. Ei tyypillistä rantakatua juuri lainkaan, pätkä sataman lähellä, eikä rantaa pitkin pääse kävelemään kovin pitkästi, kun käännytetään pois hotellin yksityisrannalta. Aurinkolomalle ollaan Kemeriin menossa lokakuun alussa
Vähän turhan pieni paikka. Parin ostoskadun tarjonta ei montaa iltaa kiinnosta. Rantaloma totaalisesti
Onhan+kemerissäkin+aika+hyvä+rantakatu+nykyisin.+Ostosmahdollisuuksia+ihan+mukavasti.+
Mitään+nähtävyyksiä+köysiradan+lisäksi+ei+juurikaan+ole,+aivan+lähellä.+Vesipuisto+n.6km+päässä+(kiris)+Markkinat+2+X+viikossa+(+ruoka+/+vaate+).
+Jos+venäläiset+turistit+on+jollekin+ongelma,+kemeri+ei+silloin+ole+oikea+paikka+lomalle!++++Meidänkin+hotellissa+varmaan+95%+oli+itänaapureita.+Osaavat+juhlia++ja+pitää+"hauskaa".
Melkeen kun lomailisi venäjällä. Hinnoissa ruplien tilalla liirat ja dollarit toisena valuuttana.
Taitaa nykyisin olla kaikissa Turkin kohteissa paljon Venäläisiä. All in hotelleissa etenkin, kun eivät osaa kieliä, niissä heitä pokkuroidaan. Käytiin vaimon kanssa tanssimassa hotellimme illanvietossa, jätimme drinkit ja pienen ostoskassin pöytään, silti oli ryssä istumassa pöydässämme,eikä lähtenyt pois, tarjoilia ohjasi meidät istumaan baaritiskille - röyhkeys voittaa aina
Venäjäksi+paikkaa+luulisi,+lomalaisista+varmaan+90%+venäläisiä.+Nyt+yllättävän+paljon+sinkkuja+meidän+hotellilla.+Kovia+hamstraamaan+ruokaa+ja+juomia+pöydistä,+pullottavat+drinkkejä+!++++++++++++++Jopa+pippuri+purkin+näimme+venäläisen+tyhjentävän+serviettiin+!+Mausteet+Turkissa+halpoja+niin+vähän+meni+överiksi.+Tullissa+yhdeltä+Venäläiseltä+löydetty+mm.+28kpl+keitettyjä+kananmunia+!+
Kemeri+aika+pieni+paikka,+mutta+viikon+rantalomalle+ok.+paikka.+Rannat+alkaa+olla+aika+täynnä,+vaikka+me+oltiin+lokakuun+alussa,+mikä+ei+enään+pahinta+sesonkia
Suomalaiset ovatkin aika nirsoa porukkaa.
Maanmiehiään eivät halua nähdä, venäläisiä karsastavat.
Ruotsalaiset ja saksalaiset ovat inhokkeja, englantilaisista nyt puhumattakaan.
Kannattaa pysyä siis kotona. Postilaatikolle luikkii mämärässä ettei satu ketään näkemään ja vielä juttusille joutumaan, hyi hel..
Toinen ja viimenen kerta kemeriin lokakuussa. liian täyteen rakennettu sekin. Rannalla oli muitakin ;)