Gerbiili sairastaa

Gerbu

Tosiaankin tuossa aamulla heräsin ja katselin toista gerbiiliäni joka vain kyyhötti mökissä paikallaan. Hetken päästä otin sen syliin ja ensimmäisenä huomasin että gerbiili oli aika viileä ja sillä on ripuli. Lueskelin netistä jotain tietoa hoidosta mutta en silti ole varma mitä täytyy tehdä. Gerbiili juo normaalisti mutta ei liiku kauheasti vaan kyyhöttää paikallaan

4

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jennykan

      Gerbiilisi on todennäköisesti kipeä. Et kertonut gerbiilisi ikää josta voisi päätellä jotain. Asia on nyt niin että sinus ei kannattaisi kysyä täältä neuvoa vaan paras vaihtoehto on aina kääntyä eläinlääkärin puoleen.

      • Gerbiili on 1,5v. Soitin päivystävälle eläinlääkärille ja ohjeeksi tuli että ei tuoreruokaa vaan siemenseosta tai pellettiä ja paljon heinää sekä pitää vahtia että juo runsaasti ! Gerbun vointi on jo parempi aamuun verrattuna ja liikehtii jo paljon häkissä :) Ajattelkn vain kysyä onko jollain kokemuksia samanlaisista oireista joten kuulen niitä mieluusti ! :)


    • Vietiin gerbiili eläinlääkärille ja suolistossa oli vakava tulehdus joten lopettaminen oli ainut oikea vaihtoehto tässä tilanteessa ! Nyt vain ongelmana on tuo toinen gerbiili joka jäi yksin. Onko teillä kokemusta gerbiilien totuttamisesta toisiinsa ja kannattaako ylipäätään rueta hankkimaan ystäviä yksin jääneelle gerbulle ? Tosiaan 1,5v on tämäkin gerbu ! Otan kaikki ohjeet vastaan ja kuuntelisin kokemuksia myös :)

    • jennykan

      Voi ei! Harmi että jouduit lopettamaan gerbiilisi..toinen gerbiili on 1,5 vuotias joten ostaisin sinuna kaksi uutta samanpoikueen poikasta tai sitten en yhtään koska joudut samaan tilenteeseen vuodenpäästä taas. Se on sinun asiasi otatko vai etkö ota mutta jos olisin sinä KOKEILISIN sitä että ottaisin kaksi uutta gerbua. Jos eivät tule toimeen täytyy tehdä kompromisseja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4582
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      12
      2757
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      178
      1815
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      261
      1620
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1510
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1367
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1317
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      73
      1301
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1272
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1006
    Aihe