Gerbiili sairastaa

Gerbu

Tosiaankin tuossa aamulla heräsin ja katselin toista gerbiiliäni joka vain kyyhötti mökissä paikallaan. Hetken päästä otin sen syliin ja ensimmäisenä huomasin että gerbiili oli aika viileä ja sillä on ripuli. Lueskelin netistä jotain tietoa hoidosta mutta en silti ole varma mitä täytyy tehdä. Gerbiili juo normaalisti mutta ei liiku kauheasti vaan kyyhöttää paikallaan

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jennykan

      Gerbiilisi on todennäköisesti kipeä. Et kertonut gerbiilisi ikää josta voisi päätellä jotain. Asia on nyt niin että sinus ei kannattaisi kysyä täältä neuvoa vaan paras vaihtoehto on aina kääntyä eläinlääkärin puoleen.

      • Gerbiili on 1,5v. Soitin päivystävälle eläinlääkärille ja ohjeeksi tuli että ei tuoreruokaa vaan siemenseosta tai pellettiä ja paljon heinää sekä pitää vahtia että juo runsaasti ! Gerbun vointi on jo parempi aamuun verrattuna ja liikehtii jo paljon häkissä :) Ajattelkn vain kysyä onko jollain kokemuksia samanlaisista oireista joten kuulen niitä mieluusti ! :)


    • Vietiin gerbiili eläinlääkärille ja suolistossa oli vakava tulehdus joten lopettaminen oli ainut oikea vaihtoehto tässä tilanteessa ! Nyt vain ongelmana on tuo toinen gerbiili joka jäi yksin. Onko teillä kokemusta gerbiilien totuttamisesta toisiinsa ja kannattaako ylipäätään rueta hankkimaan ystäviä yksin jääneelle gerbulle ? Tosiaan 1,5v on tämäkin gerbu ! Otan kaikki ohjeet vastaan ja kuuntelisin kokemuksia myös :)

    • jennykan

      Voi ei! Harmi että jouduit lopettamaan gerbiilisi..toinen gerbiili on 1,5 vuotias joten ostaisin sinuna kaksi uutta samanpoikueen poikasta tai sitten en yhtään koska joudut samaan tilenteeseen vuodenpäästä taas. Se on sinun asiasi otatko vai etkö ota mutta jos olisin sinä KOKEILISIN sitä että ottaisin kaksi uutta gerbua. Jos eivät tule toimeen täytyy tehdä kompromisseja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2023
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1938
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      170
      1697
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      980
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      64
      964
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe