oma isä lyö.

lohduton

Olen 12.v. Tyttö ja minulla on neljä sisarusta, äiti ja isä. Sisarusten ikä on siinä 2-14.v. Ja muuten elän normaalisti mutta sitten on vielä se juttu että isä lyö meitä lapsia ja ne ei ole pikku tönäisyjä tälläkin hetkellä iso patti takaraivossa. Tätä on päivittäin kaikkien sisarusten kohdalla mutta olen ainut jonka lyömistä äiti ei toru itse asiassa hän huutaa päälle että lopeta se itsesääli. Pitäisikö tällaista kestää?

2

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitieitiedä

      Ensimmäiseksi hanki todisteet. Kännykkä nauhoitus salaa esim viltin suojissa, kun hän lyö sisarusta ja sisarusta voi pyytää huutamaan isä älä lyö, isä mua sattui päähän tms. mihin nyt osuukin ja nauhoituksesta, Ota tavaksesi istuskella kännykän kanssa sopivalla paikalla, että sinuun ei kiinnitetä huomioa tilanteessa. Kun saa nauhan, ota
      heti useampi kopio tikulle joidenkin epätodennäköisten henkilöiden luokse esim. luokan hissukka / tai nörttipoika, jolta pyydät, että hän säilyttää sinun muistitikkuasi. Sitten kunnon jälkien synnyttyä, tilaa taksi ja pyydä viemään lääkäriin ja kerro siellä, missä sisaruksillasi on pahoinpitelyn jälkiä. Jos menet pelkkien jälkien kanssa vanhemmat puhuvat itsensä vapaaksi, te olette sisarusten kanssa tapelleet keskenänne tai hevonen on potkaissut. Jos menet parin mustelman kanssa koulukuraattorille, hän soitaa isällesi ja isäsi puhuu itsensä vapaaksi, eikä mihinkään mene mitään merkintää. Siksi sairaala, joka ilmoittaa sosuille ja sinä pyydät heitä kutsumaan poliisin paikalle, on parempi vaihtoehto. Muista vaatia poliisi, sillä sossu voi taas lakaista asian maton alle, etti vaan tule kuntaan laskua neljän sisäruksen sijoittamisesta samaan paikkaan.
      Oletko puhunut asiasta sisarustesi kanssa. Mitä he ovat valmiit tekemään?
      Näkeekö äitisi tapaukset, vai tapahtuuko tämä aina salassa? Minun lapseni alkoivat satutella itseään kummasti ja kun lopulta tenttasin heitä he kertoivat isänsä pahoinpitelevän heitä aina kun en ole kotona. Otin eron ja aluksi sain lasten kanssa rauhallisen kodin. Sitten tuli esiin, että minä olen vaan keksinyt pahoinpitelyt saadakseni lapset erossa. Hanki siis todisteita. Pelkät äänityksetkin on tyhjää parempi. Pahoinpitely on aina rikos.

    • kuraattorille

      Kannattaa mennä kertomaan asiasta omalle opettajalle tai kuraattorille, he voivat puhua isäsi kanssa ja ilmoittaa asiasta lastensuojeluun. Monesti kyllä pahoinpidellyt vanhempi saattaa sanoa että ei ole tehnyt mitään, mutta kannattaa silti käydä kertomassa, näytä vaikka mustelmat. Jos tuo lyöminen jatkuu pitkään ja jälkiä pahoinpitelystä tulee, voi koulunhenkilökunnasta huomata asian ja laittaa sitä eteenpäin. Kannattaa siis edelleen kertoa siitä jollekkin!:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      110
      2719
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      16
      1718
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1606
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      10
      1557
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1135
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe