Hei,
Jos minulla on domaineja hallussa, mutta ei mitään tehtyjä sivuja niille domaineille. Mutta haluaisin sinne pelkän kävijälaskurin asentaa, ja ehkä tiedot jos mihin ottaa yhteyttä jos joku on kiinnostunut ostamaan domainin. Niin kuinka sen voisi tehdä helpoiten? Minulla on louhelta tettu domainit ja siellä myös webhotelli.
Hallussani on pari sellaista domainia, jotka saattaisi jotain kiinnostaa ostomielessä ja haluaisin pitää kävijämäärän esillä.
Kävijälaskuri
11
231
Vastaukset
Minä tekisin itse pienellä pätkällä koodia mutta jos ei osaa niin voi ostaa palveluna jotain tekemään sellaista laskuria.
- Affiliate-Julkaisia
<?php
$file = fopen("laskuri.txt", "r");
$count = fread($file, 1024);
fclose($file);
$count = $count 1;
echo "Sivua on katsottu " . $count . " kertaa";
$file = fopen("laskuri.txt", "w");
fwrite($file, $count);
fclose($file);
?>
Mikäli tuo menee rikki, niin tuolta saat ehjänä: http://pastebin.com/jHZcG3ZP - kaukaloi1
Miten ja mihin tuo siis liitetään?
- Affiliate-Julkaisia
1. - Kopioi tuo koodi http://pastebin.com/jHZcG3ZP sivulta.
2. - Liitä vaikka muistioon
3. - Tallenna nimellä index.html
4. - Siirrä palvelimesi juuri kansioon
5. - Avaa www selaimesi
6. - Mene palvelimesi osoitteeseen
Se oli siinä
Selaimeesi avautuu tyhjä sivu jolla lukee:
"Sivua on katsottu 1 kertaa"
paina F5 Nyt sivulla lukee:
"Sivua on katsottu 2 kertaa"
Minusta on varsin outoa että kaverilla on verkko-osoite tai jopa kaksikin, ilman että kaveri ymmärtää pätkääkään HTML ja PHP kielistä. Jos nyt jatkossa käy niin ettet osaa lisätä sivuun tarvittavaa myynti ilmoitusta tai muuta haluamaasi informaatiota, uskon että täällä on joku joka pystyy laatimaan sivun alusta loppuun kun vain kerrot mitä haluat sivulla olevan.
Mutta näytä nyt ensin että tuonkin siirtäminen palvelimelle onnistuu. Minä en henkilökohtaisesti tunne Louhi.fi sivuston Webhotelli palvelua. - kuolema-kiristäjille
Affiliate-Julkaisia kirjoitti:
1. - Kopioi tuo koodi http://pastebin.com/jHZcG3ZP sivulta.
2. - Liitä vaikka muistioon
3. - Tallenna nimellä index.html
4. - Siirrä palvelimesi juuri kansioon
5. - Avaa www selaimesi
6. - Mene palvelimesi osoitteeseen
Se oli siinä
Selaimeesi avautuu tyhjä sivu jolla lukee:
"Sivua on katsottu 1 kertaa"
paina F5 Nyt sivulla lukee:
"Sivua on katsottu 2 kertaa"
Minusta on varsin outoa että kaverilla on verkko-osoite tai jopa kaksikin, ilman että kaveri ymmärtää pätkääkään HTML ja PHP kielistä. Jos nyt jatkossa käy niin ettet osaa lisätä sivuun tarvittavaa myynti ilmoitusta tai muuta haluamaasi informaatiota, uskon että täällä on joku joka pystyy laatimaan sivun alusta loppuun kun vain kerrot mitä haluat sivulla olevan.
Mutta näytä nyt ensin että tuonkin siirtäminen palvelimelle onnistuu. Minä en henkilökohtaisesti tunne Louhi.fi sivuston Webhotelli palvelua.Aloittajahan kirjoittaa: "Hallussani on pari sellaista domainia, jotka saattaisi jotain kiinnostaa ostomielessä ja haluaisin pitää kävijämäärän esillä."
Eli aikoo kiristää jotkut yritykset maksamaan täydestä turhuudesta.
- naavaparta242
Tiedoksi, tuollainen kävilaskuri oli vielä hyvä ja käytännöllinen 80 luvulla mutta ei enää! Lähes kaikilla sivuston tarjoajilla on esim. cpanel jossa on valmiina kävilaskuri seurannat. Huomioi myös sen että jos kaikki on samalta koneelta niin niitä käyntejä ei rekisteröidä laskuihin. Samoin sen voi laittaa lähes kaikkiin julkaisujärjestelmiin.
- laskeeko-oikein
1990-lukua varmaan tarkoitat.
Mitenkäs on vaihtuvien IP:den laita? Eli jos klikkauksien välillä on internetyhteyden sammutus ja eri IP, niin osaako laskuri tulkita samaksi koneeksi ja millä perusteella? - Kesken-jäi
Mikään laskuri ei osaa tulkita varman päälle, kun eväste ja IP vaihtuu. Voidaan vain päätellä, näytön resoluutiosta, selaimen tiedoista, ja saapumisosoitteen perusteella, sivula vietetyn ajan, ja sivuston selailun ja poistumis osoitteen mukaan.
Joku viittasi C-panelin käyttöön jossa useammalla palvelun tarjoalla on valmiina tilastoinitia varten joitakin ohjelmia. Ja jos ei ole nekin voi asentaa ihan itse. Mutta noiden käyttö ja tulkinta ei ole aloittelijan hallussa.
Ja toinen viittas tiedostoon tallentamista vanhan aikaiseksi tavaksi, no jos siltä tuntuu ja taidot riittää, MySQL on nopeampi vaihtoehto, mutta taas törmätään siihen että aloittelijalla menee paljon aikaa omaksua tuon käyttö.
http://php.about.com/od/finishedphp1/qt/hit_counter.htm
Joten teksti tiedosto, on yksinkertaisin ja ihan hyvä ja jos sekin tuntuu hankalalta onhan noita palveluja, josta saa rivin koodia rahaan tai mainoksien julkaisua vastaan.
Vielä vähän tuosta koodista, sehän ei laske käviöitä, kuten siinä sanoinkin, tosin vain viisaammat sen tajusi. Laskuri laskee sivun lataukset. Selain lataa sivun palvelimelta aina kun menet sinne tai siellä ollessasi painat F5 painiketta, tuon tuloksena laskurin arvo kasvaa yhdellä.
Tätä kirjottaessani törmäsin tuommoseen sivuun jossa noita laskureta tehdään hyvin monella tavalla, nyt on minunkin syvennyttävä tuon sivun antiin, joten jätän tämän näin vähän kesken. oli tarkotus puhua, kuinka teet laskurin joka oikeesti laskee käyntejä eikä sivun latauksia. Mutta nyt myöhemmin jos on edelleen kiinnostusta.
Oikoluku tekemättä, pitkä juttu, virheitä paljon, tontut kurkkii ikkunoista, koita hillitä itsesi.
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit - klikkihuijaukset
Tuntuu ettei edes Youtuben laskuri osaa laskea pätevästi. Tulokset enemmän tai vähemmän noin. Siellähän periaatteessa voi klikkihuijaamalla ansaita rahaakin, jos kovin epätoivoinen on, tosin pyritään tietysti tätä torjumaan.
- ytdgfdfddfgfdgfdfgdggfg
Maailman kallein pyyntihinta domainista nousee vaan. 3 v. turhaa kaupustelua.
http://www.iltasanomat.fi/digitoday/art-2000000673184.html
http://theplanetsmostexpensivedomain.com/- Omaperäistä-rohkeaa
Sanoiksi purettuna
http://theplanetsmostexpensivedomain.com/
the planet's most expensive domain
planeetan kallein verkkotunnus
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116237Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43778MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676