Kävijälaskuri

kaukaloi1

Hei,

Jos minulla on domaineja hallussa, mutta ei mitään tehtyjä sivuja niille domaineille. Mutta haluaisin sinne pelkän kävijälaskurin asentaa, ja ehkä tiedot jos mihin ottaa yhteyttä jos joku on kiinnostunut ostamaan domainin. Niin kuinka sen voisi tehdä helpoiten? Minulla on louhelta tettu domainit ja siellä myös webhotelli.

Hallussani on pari sellaista domainia, jotka saattaisi jotain kiinnostaa ostomielessä ja haluaisin pitää kävijämäärän esillä.

11

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä tekisin itse pienellä pätkällä koodia mutta jos ei osaa niin voi ostaa palveluna jotain tekemään sellaista laskuria.

    • Affiliate-Julkaisia

      <?php

      $file = fopen("laskuri.txt", "r");
      $count = fread($file, 1024);
      fclose($file);

      $count = $count 1;
      echo "Sivua on katsottu " . $count . " kertaa";

      $file = fopen("laskuri.txt", "w");
      fwrite($file, $count);
      fclose($file);

      ?>

      Mikäli tuo menee rikki, niin tuolta saat ehjänä: http://pastebin.com/jHZcG3ZP

    • kaukaloi1

      Miten ja mihin tuo siis liitetään?

      • Affiliate-Julkaisia

        1. - Kopioi tuo koodi http://pastebin.com/jHZcG3ZP sivulta.
        2. - Liitä vaikka muistioon
        3. - Tallenna nimellä index.html
        4. - Siirrä palvelimesi juuri kansioon
        5. - Avaa www selaimesi
        6. - Mene palvelimesi osoitteeseen

        Se oli siinä
        Selaimeesi avautuu tyhjä sivu jolla lukee:

        "Sivua on katsottu 1 kertaa"

        paina F5 Nyt sivulla lukee:

        "Sivua on katsottu 2 kertaa"

        Minusta on varsin outoa että kaverilla on verkko-osoite tai jopa kaksikin, ilman että kaveri ymmärtää pätkääkään HTML ja PHP kielistä. Jos nyt jatkossa käy niin ettet osaa lisätä sivuun tarvittavaa myynti ilmoitusta tai muuta haluamaasi informaatiota, uskon että täällä on joku joka pystyy laatimaan sivun alusta loppuun kun vain kerrot mitä haluat sivulla olevan.

        Mutta näytä nyt ensin että tuonkin siirtäminen palvelimelle onnistuu. Minä en henkilökohtaisesti tunne Louhi.fi sivuston Webhotelli palvelua.


      • kuolema-kiristäjille
        Affiliate-Julkaisia kirjoitti:

        1. - Kopioi tuo koodi http://pastebin.com/jHZcG3ZP sivulta.
        2. - Liitä vaikka muistioon
        3. - Tallenna nimellä index.html
        4. - Siirrä palvelimesi juuri kansioon
        5. - Avaa www selaimesi
        6. - Mene palvelimesi osoitteeseen

        Se oli siinä
        Selaimeesi avautuu tyhjä sivu jolla lukee:

        "Sivua on katsottu 1 kertaa"

        paina F5 Nyt sivulla lukee:

        "Sivua on katsottu 2 kertaa"

        Minusta on varsin outoa että kaverilla on verkko-osoite tai jopa kaksikin, ilman että kaveri ymmärtää pätkääkään HTML ja PHP kielistä. Jos nyt jatkossa käy niin ettet osaa lisätä sivuun tarvittavaa myynti ilmoitusta tai muuta haluamaasi informaatiota, uskon että täällä on joku joka pystyy laatimaan sivun alusta loppuun kun vain kerrot mitä haluat sivulla olevan.

        Mutta näytä nyt ensin että tuonkin siirtäminen palvelimelle onnistuu. Minä en henkilökohtaisesti tunne Louhi.fi sivuston Webhotelli palvelua.

        Aloittajahan kirjoittaa: "Hallussani on pari sellaista domainia, jotka saattaisi jotain kiinnostaa ostomielessä ja haluaisin pitää kävijämäärän esillä."

        Eli aikoo kiristää jotkut yritykset maksamaan täydestä turhuudesta.


    • naavaparta242

      Tiedoksi, tuollainen kävilaskuri oli vielä hyvä ja käytännöllinen 80 luvulla mutta ei enää! Lähes kaikilla sivuston tarjoajilla on esim. cpanel jossa on valmiina kävilaskuri seurannat. Huomioi myös sen että jos kaikki on samalta koneelta niin niitä käyntejä ei rekisteröidä laskuihin. Samoin sen voi laittaa lähes kaikkiin julkaisujärjestelmiin.

      • laskeeko-oikein

        1990-lukua varmaan tarkoitat.
        Mitenkäs on vaihtuvien IP:den laita? Eli jos klikkauksien välillä on internetyhteyden sammutus ja eri IP, niin osaako laskuri tulkita samaksi koneeksi ja millä perusteella?


      • Kesken-jäi

        Mikään laskuri ei osaa tulkita varman päälle, kun eväste ja IP vaihtuu. Voidaan vain päätellä, näytön resoluutiosta, selaimen tiedoista, ja saapumisosoitteen perusteella, sivula vietetyn ajan, ja sivuston selailun ja poistumis osoitteen mukaan.

        Joku viittasi C-panelin käyttöön jossa useammalla palvelun tarjoalla on valmiina tilastoinitia varten joitakin ohjelmia. Ja jos ei ole nekin voi asentaa ihan itse. Mutta noiden käyttö ja tulkinta ei ole aloittelijan hallussa.

        Ja toinen viittas tiedostoon tallentamista vanhan aikaiseksi tavaksi, no jos siltä tuntuu ja taidot riittää, MySQL on nopeampi vaihtoehto, mutta taas törmätään siihen että aloittelijalla menee paljon aikaa omaksua tuon käyttö.
        http://php.about.com/od/finishedphp1/qt/hit_counter.htm


        Joten teksti tiedosto, on yksinkertaisin ja ihan hyvä ja jos sekin tuntuu hankalalta onhan noita palveluja, josta saa rivin koodia rahaan tai mainoksien julkaisua vastaan.

        Vielä vähän tuosta koodista, sehän ei laske käviöitä, kuten siinä sanoinkin, tosin vain viisaammat sen tajusi. Laskuri laskee sivun lataukset. Selain lataa sivun palvelimelta aina kun menet sinne tai siellä ollessasi painat F5 painiketta, tuon tuloksena laskurin arvo kasvaa yhdellä.



        Tätä kirjottaessani törmäsin tuommoseen sivuun jossa noita laskureta tehdään hyvin monella tavalla, nyt on minunkin syvennyttävä tuon sivun antiin, joten jätän tämän näin vähän kesken. oli tarkotus puhua, kuinka teet laskurin joka oikeesti laskee käyntejä eikä sivun latauksia. Mutta nyt myöhemmin jos on edelleen kiinnostusta.

        Oikoluku tekemättä, pitkä juttu, virheitä paljon, tontut kurkkii ikkunoista, koita hillitä itsesi.


        Linux Mint 18 Sarah
        Xfce 64-bit


      • klikkihuijaukset

        Tuntuu ettei edes Youtuben laskuri osaa laskea pätevästi. Tulokset enemmän tai vähemmän noin. Siellähän periaatteessa voi klikkihuijaamalla ansaita rahaakin, jos kovin epätoivoinen on, tosin pyritään tietysti tätä torjumaan.


    • ytdgfdfddfgfdgfdfgdggfg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      365
      7097
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      79
      6026
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      200
      5521
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4280
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3496
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      70
      3439
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3403
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      60
      3358
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      58
      3164
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    Aihe