Kävijälaskuri

kaukaloi1

Hei,

Jos minulla on domaineja hallussa, mutta ei mitään tehtyjä sivuja niille domaineille. Mutta haluaisin sinne pelkän kävijälaskurin asentaa, ja ehkä tiedot jos mihin ottaa yhteyttä jos joku on kiinnostunut ostamaan domainin. Niin kuinka sen voisi tehdä helpoiten? Minulla on louhelta tettu domainit ja siellä myös webhotelli.

Hallussani on pari sellaista domainia, jotka saattaisi jotain kiinnostaa ostomielessä ja haluaisin pitää kävijämäärän esillä.

11

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä tekisin itse pienellä pätkällä koodia mutta jos ei osaa niin voi ostaa palveluna jotain tekemään sellaista laskuria.

    • Affiliate-Julkaisia

      <?php

      $file = fopen("laskuri.txt", "r");
      $count = fread($file, 1024);
      fclose($file);

      $count = $count 1;
      echo "Sivua on katsottu " . $count . " kertaa";

      $file = fopen("laskuri.txt", "w");
      fwrite($file, $count);
      fclose($file);

      ?>

      Mikäli tuo menee rikki, niin tuolta saat ehjänä: http://pastebin.com/jHZcG3ZP

    • kaukaloi1

      Miten ja mihin tuo siis liitetään?

      • Affiliate-Julkaisia

        1. - Kopioi tuo koodi http://pastebin.com/jHZcG3ZP sivulta.
        2. - Liitä vaikka muistioon
        3. - Tallenna nimellä index.html
        4. - Siirrä palvelimesi juuri kansioon
        5. - Avaa www selaimesi
        6. - Mene palvelimesi osoitteeseen

        Se oli siinä
        Selaimeesi avautuu tyhjä sivu jolla lukee:

        "Sivua on katsottu 1 kertaa"

        paina F5 Nyt sivulla lukee:

        "Sivua on katsottu 2 kertaa"

        Minusta on varsin outoa että kaverilla on verkko-osoite tai jopa kaksikin, ilman että kaveri ymmärtää pätkääkään HTML ja PHP kielistä. Jos nyt jatkossa käy niin ettet osaa lisätä sivuun tarvittavaa myynti ilmoitusta tai muuta haluamaasi informaatiota, uskon että täällä on joku joka pystyy laatimaan sivun alusta loppuun kun vain kerrot mitä haluat sivulla olevan.

        Mutta näytä nyt ensin että tuonkin siirtäminen palvelimelle onnistuu. Minä en henkilökohtaisesti tunne Louhi.fi sivuston Webhotelli palvelua.


      • kuolema-kiristäjille
        Affiliate-Julkaisia kirjoitti:

        1. - Kopioi tuo koodi http://pastebin.com/jHZcG3ZP sivulta.
        2. - Liitä vaikka muistioon
        3. - Tallenna nimellä index.html
        4. - Siirrä palvelimesi juuri kansioon
        5. - Avaa www selaimesi
        6. - Mene palvelimesi osoitteeseen

        Se oli siinä
        Selaimeesi avautuu tyhjä sivu jolla lukee:

        "Sivua on katsottu 1 kertaa"

        paina F5 Nyt sivulla lukee:

        "Sivua on katsottu 2 kertaa"

        Minusta on varsin outoa että kaverilla on verkko-osoite tai jopa kaksikin, ilman että kaveri ymmärtää pätkääkään HTML ja PHP kielistä. Jos nyt jatkossa käy niin ettet osaa lisätä sivuun tarvittavaa myynti ilmoitusta tai muuta haluamaasi informaatiota, uskon että täällä on joku joka pystyy laatimaan sivun alusta loppuun kun vain kerrot mitä haluat sivulla olevan.

        Mutta näytä nyt ensin että tuonkin siirtäminen palvelimelle onnistuu. Minä en henkilökohtaisesti tunne Louhi.fi sivuston Webhotelli palvelua.

        Aloittajahan kirjoittaa: "Hallussani on pari sellaista domainia, jotka saattaisi jotain kiinnostaa ostomielessä ja haluaisin pitää kävijämäärän esillä."

        Eli aikoo kiristää jotkut yritykset maksamaan täydestä turhuudesta.


    • naavaparta242

      Tiedoksi, tuollainen kävilaskuri oli vielä hyvä ja käytännöllinen 80 luvulla mutta ei enää! Lähes kaikilla sivuston tarjoajilla on esim. cpanel jossa on valmiina kävilaskuri seurannat. Huomioi myös sen että jos kaikki on samalta koneelta niin niitä käyntejä ei rekisteröidä laskuihin. Samoin sen voi laittaa lähes kaikkiin julkaisujärjestelmiin.

      • laskeeko-oikein

        1990-lukua varmaan tarkoitat.
        Mitenkäs on vaihtuvien IP:den laita? Eli jos klikkauksien välillä on internetyhteyden sammutus ja eri IP, niin osaako laskuri tulkita samaksi koneeksi ja millä perusteella?


      • Kesken-jäi

        Mikään laskuri ei osaa tulkita varman päälle, kun eväste ja IP vaihtuu. Voidaan vain päätellä, näytön resoluutiosta, selaimen tiedoista, ja saapumisosoitteen perusteella, sivula vietetyn ajan, ja sivuston selailun ja poistumis osoitteen mukaan.

        Joku viittasi C-panelin käyttöön jossa useammalla palvelun tarjoalla on valmiina tilastoinitia varten joitakin ohjelmia. Ja jos ei ole nekin voi asentaa ihan itse. Mutta noiden käyttö ja tulkinta ei ole aloittelijan hallussa.

        Ja toinen viittas tiedostoon tallentamista vanhan aikaiseksi tavaksi, no jos siltä tuntuu ja taidot riittää, MySQL on nopeampi vaihtoehto, mutta taas törmätään siihen että aloittelijalla menee paljon aikaa omaksua tuon käyttö.
        http://php.about.com/od/finishedphp1/qt/hit_counter.htm


        Joten teksti tiedosto, on yksinkertaisin ja ihan hyvä ja jos sekin tuntuu hankalalta onhan noita palveluja, josta saa rivin koodia rahaan tai mainoksien julkaisua vastaan.

        Vielä vähän tuosta koodista, sehän ei laske käviöitä, kuten siinä sanoinkin, tosin vain viisaammat sen tajusi. Laskuri laskee sivun lataukset. Selain lataa sivun palvelimelta aina kun menet sinne tai siellä ollessasi painat F5 painiketta, tuon tuloksena laskurin arvo kasvaa yhdellä.



        Tätä kirjottaessani törmäsin tuommoseen sivuun jossa noita laskureta tehdään hyvin monella tavalla, nyt on minunkin syvennyttävä tuon sivun antiin, joten jätän tämän näin vähän kesken. oli tarkotus puhua, kuinka teet laskurin joka oikeesti laskee käyntejä eikä sivun latauksia. Mutta nyt myöhemmin jos on edelleen kiinnostusta.

        Oikoluku tekemättä, pitkä juttu, virheitä paljon, tontut kurkkii ikkunoista, koita hillitä itsesi.


        Linux Mint 18 Sarah
        Xfce 64-bit


      • klikkihuijaukset

        Tuntuu ettei edes Youtuben laskuri osaa laskea pätevästi. Tulokset enemmän tai vähemmän noin. Siellähän periaatteessa voi klikkihuijaamalla ansaita rahaakin, jos kovin epätoivoinen on, tosin pyritään tietysti tätä torjumaan.


    • ytdgfdfddfgfdgfdfgdggfg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1254
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      166
      1168
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1035
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      874
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      869
    7. 129
      867
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      776
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      45
      763
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe