En ole koskaan itseäni pitänyt erityisen kovana jätkänä. Siihen ei riitä purjehtiminen ilman rullapurjeita. Mutta tulipa juuri seurattua Vendee Globen starttia, jossa kolme kipparia 29:stä on yli kuusikymppisiä ja olisin vasta kolmanneksi vanhin 64 v iässä. Ei vähennä niiden jätkien suoritusta, että veneissä on kolme purjetta rullilla kolmessa staagissa. Ja taitaapi olla vielä genaakkeri ilman staagia neljäntenä.
Veneiden lähtöä Sables d'Olonnen satamasta oli seuraamassa paljon enemmän porukkaa kuin meillä Kauppatorilla lätkäjoukkueen tullessa kullat kaulassa. Kilometrin mittaiset rakenteet ulosmenon kahta puolta aivan täynnä, samoin biitsit isoinen sciineineen. Purjehdus ja varsinkin yksinpurjehdus on Ranskassa todella kova juttu. Eikä Ranska suinkaan ole ainoa maa, jossa purjehdus on kova juttu.
Veneiden lähtöä Sables d'Olonnen satamasta oli seuraamassa paljon enemmän porukkaa kuin meillä Kauppatorilla lätkäjoukkueen tullessa kullat kaulassa. Kilometrin mittaiset rakenteet ulosmenon kahta puolta aivan täynnä, samoin biitsit isoinen sciineineen. Purjehdus ja varsinkin yksinpurjehdus on Ranskassa todella kova juttu. Eikä Ranska suinkaan ole ainoa maa, jossa purjehdus on kova juttu.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Varmaan useimmat veneet keskeyttää, kun joku lelu hajoaa. Minusta noi high-tech-raaserit ei ole kauhean kiinnostavia, ne on liian kaukana oikeasta maailmasta.
Kuitenkin ne hi-tecit on paljolti sitä, mihin ollaan lo-tecin kanssakin menossa pitkällä aikavälillä. Onhan ne muuten toistaiseksi yhtä kaukana arjesta kuin formulat meidän folkkareista. Kiinnostavampi aspekti on silti inhimillinen puoli Vendee Globessa. Siitä vielä lähikuukausina syntyy tarinoita kerrottavaksi meillekin.
Tuskin Suomen vesillä nähdään kruisereissa ikinä kääntyviä 4-metrisiä T-bulbikölejä. Ja kun ne jää pois, jää samalla moni muukin juttu.
Ei tietenkään kaikki vimpaimet siirry cruisereihin, ei varsinkaan sellaisinaan. Mutta esimerksi IMOCA-veneiden foilit voisivat hyvinkin olla tulevaisuudessa normaalia varustusta. Ja miksei kanttaava kölikin, vaikka ei olisikaan nelimetrinen T.
Johan Virossa on kanttaavakölisiä veneitä jotka käyvät myös Suomen vesillä ja Helsingistä löytynee Foiling Center ensi vuonna....
Kunhan kustannukset saadaan riittävän alas, niin en näe miksei ne voisi yleistyä "tavallisissakin" veneissä.. Eihän ne tietenkään kaikkia varten ole.
Purjehdus on ISO laji Ranskassa. Esimerkiksi koko Brestin kaupunki oli koristeltu purjehdussankarien kuvilla, kun olin siellä yhdellä reissulla muutama vuosi sitten. Tuntu jotenkin siltä, että hieno maa.
Whitbredin lähtöjä aikanaan oli katsomassa satoja tuhansia ihmisiä, haaksirikkoutunutta Herzogin Ceciliaa kävi katsomassa parisataa tuhatta uteliasta aikana, jolloin auto oli harvinaisuus. (oli muuten nopea laiva, ennätys 23 tunnin purjehduksella 365 mailia)
Eikä ole kukaan muukaan....
Hyviä kommentteja. Olisin itse tehnyt viimeisenä purjehduksenani non stop circumnavigation Snoopyllä. Tarvitsin uudet purjeet ja ranskalaisten Vandee Glope -veneiden käyttämän virtausgeneraattorin (5000 €) plus muuta hard warea ja punkrausta 40.000-50.000 € edestä, joka on nyt miniskuinen raha monen Vendee Globe -veneen budjetissa vene mukaaan lukien. Olisin tehnyt oman purjehdukseni yksin ilman tukiorganisaatiota tietenkin paljon hitaammin kuin Vandee Globe, joka on virallinen kilpailu. Ennätykseni olisi ollut maailman vanhin purjehtija yksi pysähtymättä maapallon ympäri. En löytänyt sponsoria eikä ollut kauheasti aikaakaan etsiä. Omaa rahaa olin laittanut jo liikaakin purjehtimiseen.
Onhan noita nosto kölejä ei kyllä neljä metrisiä ollut useissa ns.perhe cruisereissa. Suomalaisissa Guy veneissä ja eurooppalaisia muutamia...
Guyn nostokölit ovat kyllä täysin toinen juttu kuin IMOCA-veneiden kanttaavat kölit ja foilit. Nosto- ja kippikölit ovat jo melkein esihistoriallista tekniikkaa.
On ne kovia sällejä.
Uskon, että moni juttu noista veneistä siirtyy normi cruisereihin n. 10 - 15 vuoden kuluessa. Vaikka ko. veneet on erittäin nopeita ja monimuktiasia, niin silti ne on helppo purjehtia ja niissä on selkeä "ohjaamo". Paljon on automaattiohjauksen varassa ja isot veneet on helposti yksin purjehdittavissa.
Tuskin kuitenkaan siivekkeitä tai liikkuvia kölejä tulee kovin moneen veneeseen, mutta evien muotoilu ja muut hydrodynaamiset ominaisuudet kopioidaan nopeasti. Veneisiin tulee lisää nopeutta jne. Samoin purjeiden muotoilu - tehokkuus paranee jne. Uskon lisäksi, että veneet menevät enemmän siihen suuntaan, että automaattiohjaus on keskeinen osa venettä ja ohjaaminen tapahtuu elektroniikalla.
Ei se matka, vaan se univaje. Vendee Globea ei voiteta nukkumalla sanoi joku kippareista. Purjeiden pitääkin olla rullilla, koska purjepinta-alaa on sellaiset 600 neliömetriä. Ei sellaisia rättejä kukaan yksin vinssaa ylös-alas kovin montaa kertaa.
Kovat jätkät on 10-kerhossa, eikä leiki veneillä.
Kymppikerholaiset on kovia vain hyvin pienen ruumiinosan osalta ja sekin vain muutaman minuutin. Noi oikeat kovat jätkät on tuolla kokovartalokovia ja monta kuukautta putkeen.
Kiersin yksin pallon ympäri purkkarilla. Oikeessa olet. Oli se hemmetin kova juttu. Katso snoopy.fi
Miten olet Matti sopeutunut maissa elämiseen? Olen kuullut että joillekin sailing community ihmisille on tullut kovia vierotusoireita.
Ainakin itse kärsin jonkun verran omituisista (painajais)unista kun minut eläkkeelle laitettiin tuolta pilvien yläpuolella matkaamisesta.
Eräskin unityyppi esiintyi useamman kerran, kun piti lähteä reitille, mutta kesken legin huomasin, että eihän minulla ole enää lupakirjakaan voimassa.
Siihen sitten vähän kerrassaan heräilin ja totesin, että täytyykin tässä käydä vessassa ja jatkaa helpottuneena (kahdesta asiasta) unia :D .