Mazda aina luotettavuustilastojen kärjessä

Mazda.vai.Kia

Mistähän johtuu että Mazda on poikkeuksetta aina mm. Autobildin luotettavuustutkimuksen kärjessä vuodesta toiseen? Nyt sinne on tunkenut myöskin KIA. Vaikea valinta noiden kahden väliltä ostoa ajatellen. Kumpikohan noista on parempi ajettava ja lämpimämpi talvella? Tarkoitan tässä nyt Mazda 3 vastaan Kia Ceed.

11

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastausta

      Mazda on nykyään itsenäinen yhtiö, eikä enää tee yhteistyötä Fordin kanssa.
      Takavuosien laadun pudotus johtui helposti ruostuvasta ekakoppaisesta mazda 6 sesta. 2.3L bensamoottoreista (Molemmat vapari ja turboahdetut 2.3litraiset).

      Mazda panostaa laatuun, kilpailuun, autojen suunnitteluun ja valmistamiseen auton todellisen , päivittäisen liikenteessä ajamisen tarpeiden mukaan.

      Jos haluat ymmärtää enemmän. Niin pistä Youtuben hakuun hakusanat "Mazda engineer David Coleman" ilman lainausmerkkejä. Pääset kuulemaan yhtä Mazdan virallista autojen koeajajaa ja suunnittelijaa, kun katsot muutaman hakutulokseen tulleista videoista.

      • vastausta

        "Jos haluat ymmärtää enemmän. Niin pistä Youtuben hakuun hakusanat "Mazda engineer David Coleman" ilman lainausmerkkejä. Pääset kuulemaan yhtä Mazdan virallista autojen koeajajaa ja suunnittelijaa, kun katsot muutaman hakutulokseen tulleista videoista. "

        Ups ja hups. Siis Dave Coleman. Eikä David Coleman. :P


    • TäysiPommi

      Jos luotettavuutta on se että saa vuodessa ruosteen pintaan niin ei hyvältä vaikuta...

    • RuosteLäpi

      Mazdalla on tuohon ruostumiseen jo pitkät perinteet. Ensimmäisissä Suomeen tuoduissa Mazdoissa oli jo vuodessa pellit puhki.

    • 346463

      Mazda on koko 2000 luvun ollut Toyotan kanssa luotettavimpia merkkejä, nyt tosiaan KIA/hyundaikin ovat tulemassa kärkeen. Ajettavuudeltaan mazda on ehdottomasti parempi kuin Kia, jo eka kutonen suunniteltiin maahantuojan mukaan jopa BMWn haastajaksi. Ei toki takavedolle pärjää ajettavuudessa mutta etuvetojen parhaimmistoa.

      Ainakin oma -03 6 on talvella tosi lämmin, eikä siitä muitaakseni montaa vuotta ole kun mazda 3 voitti TM talviautotestin.

      Ainoa ruosteongelmainen mazda oli eka kutonen, muut ei ruostu muita japseja ja surimpaa osaa euroja helpommin. Lisäksi ruosteongelmat koskevat vain suojaamattomia ekoja kutosia, Itsellä on käytännössä ruosteeton -03 kutonen koska se suojattiin uudehkona.

      • Ruostuvaapinakiikku6

        HAHAHHAHAHHAH!!!
        "eka kutonen suunniteltiin maahantuojan mukaan jopa BMWn haastajaksi."
        HAHAHAHAHHHHAHAHHAHAHAHH!!!


      • 342565623
        Ruostuvaapinakiikku6 kirjoitti:

        HAHAHHAHAHHAH!!!
        "eka kutonen suunniteltiin maahantuojan mukaan jopa BMWn haastajaksi."
        HAHAHAHAHHHHAHAHHAHAHAHH!!!

        Varmasti moni BMW kuski siirtyi Mazdaan kun eka kutonen tuli. Olivat niin kyllästyneitä BMWn herkkävikaisuuteen ja kun markkinoille tuli vähävikainen japsi jossa ajo-ominaisuudetkin kohdallaan niin tekniikan luotettavuus ratkaisi valinna mazdan hyväksi.

        Ei etuveto tietenkään takavedolle pärjää mutta kutosessa oli sen verran hyvä ajettavuus ettei ainakaan arkiajossa paljon bemarille hävinnyt.

        Esim Euroopan suurin laaturaportti (autobild) ekan kutosen ajoilta (2005), mazda kärjessä mutta BMW jossain häntäpäässä.
        1.mazda
        2. toyota
        3. honda
        4. hyundai
        5. nissan
        6. chevrolet
        7. volvo
        8.suzuki
        9.mitsubishi
        10. opel


    • Yhteinen.taival

      Vai ruostuva merkki.. Kyllä mikä tahansa auto mätänee, jos suolaloskassa ajetaan suojaamattomalla autolla. Itsellä on tullut lähes 20 vuotiaaseen 626:n muutama pieli kupla takalokasuojan kaareen, ja ajatteilin korjata nekin. Koskaan ei olla tielle jääty.

    • eemelinen_

      Viiden Mazdan omistaneena (323,3,6) joista kaksi uusia, eli 323 ja 3 ja yksi 6:nen erittäin vähänajettuna voin vain todeta, että kaikki ne olivat erittäin luotettavia kulkimia, mutta myöskin persoja polttoaineelle ja ja mikä ikävintä, keskinkertaisten ajo-ominaisuuksien lisäksi kaikki ne olivat meluisia. Maantie-vauhdissa ei kyllä radiosta kuullut mitään eikä takapenkkiläisten kanssa voinut keskustella huutamatta. -Uudet kutoset ovat kieltämättä älyttömän hyvän näköisiä autoja mutta samat ongelmat valitettavasti vaivaavat niitäkin. Onko vika osaamisessa vai onko kyse kustannuspuolella? En tiedä, mutta en hanki enää Mazdaa.

      • Insinööri55

        Uusi Mazda

        1. Rekan lavalta suoraan ruosteenestoliikkeeseen, jossa autoon tehdään täydellinen ruostesuojaus jä ääneneristyskäsittely.

        2. Sitten ko. liike suorittaa helläväraisen pesun, eli varastorasvat pois

        3. Briliantt- maalipinnankäsittely

        4. Penkkien lianestokäsittely

        5. Auton siirto myyjäliikkeeseen ja luovutus.

        Tämän jälkeen 10 vuotta ajoa, ilman ruostepilkkuakaan, ilman rengasmelua, ilman likaisia, huonosti puhdistuvia istuimia.

        Näin tein ensimmäiseen uuteen autooni (GOLF) myyjän kehoituksesta.
        Sama uuteen kuutoseen, jolla meinaan ajaa 10-vuotta.


        P.S. Pesu 100x helpompaa maalipinnankäsittelyn jälkeen, painepesurilla kevyesti reilun metrin päästä maalipinnasta. Talvella pari käsinpesua ruosteenestoliikkeessä.


    • Mazdaelegans

      Mazdan omistajat keskivertoa paremmalla mielellä autostaan! Itse olen tähän vaihto mazdaankin tyytyväinen vaikka ikäpeli onkin. Japsit on jotenkin perus välineitä joissa mukana perus toimintavarmuus ilman sähkövikoja! Sähkövika pysäyttää auton ei mahdollinen ruostekukka!...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      125
      4446
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      154
      3754
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3496
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      40
      2858
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1806
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1602
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      25
      1258
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1221
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1173
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1165
    Aihe