Kahdessa koneesa on täysin päivitetyt Ubuntut. Päivitysten jälkeen erot vain kasvavat ja kasvavat. Miksi kahden Ubuntun päivitykset eroavat niin paljon? Harvoin tulee edes samansuuntaiset päivitykset. Ja päivitykset menevät miten sattuu Ubuntu Softwareen ja Software Updateriin Kuitenkin koneet ovat lähes identtiset.
En tiedä tarkkaan minä päivänä muutos tuli, mutta huomasin että nyt on järjestelmäasetusten valikkokin on koneissa erilainen:
Normaali http://i.imgsafe.org/037ac967f3.png
Muuttunut http://i.imgsafe.org/037be7c60a.png
Miksi? Huom toisesta puuttuu nyt mm näytön kirkkauden säätö, ja sehän ei ole hyvä kun Ubuntu asettaa joskus omatoimisesti kirkkauden minimiin.
Miten kaksi Ubuntia pystyy pitämään edes jokseenkin identtisinä?
En tiedä tarkkaan minä päivänä muutos tuli, mutta huomasin että nyt on järjestelmäasetusten valikkokin on koneissa erilainen:
Normaali http://i.imgsafe.org/037ac967f3.png
Muuttunut http://i.imgsafe.org/037be7c60a.png
Miksi? Huom toisesta puuttuu nyt mm näytön kirkkauden säätö, ja sehän ei ole hyvä kun Ubuntu asettaa joskus omatoimisesti kirkkauden minimiin.
Miten kaksi Ubuntia pystyy pitämään edes jokseenkin identtisinä?
Vastaukset 42
Vanhimmat
Eri laitekokoonpanoissa on eri ominaisuudet. Lisäksi varmasti asennettu eri ohjelmia, Ubuntussahan päivitysten mukana päivittyvät asennetut ohjelmistot.
Sepä se kun koneet ovat täsmälleen samaa mallia ja pyrin pitämään ne identtisinä asetuksia myöden. Gimp taitaa olla ainoa ero asennuksissa. Eipä olekaan, myös se on molemmissa koneissa vaikka vain toisessa käytän.
Ja siis ennen molemmissa koneissa oli samanlainen järjestelmäasetusten valikko.
"Sepä se kun koneet ovat täsmälleen samaa mallia"
Aloituksen mukaan eivät olleet.
Koneet ovat samaa mallia, mutta komponenttien valmistajissa, ohjelmissa ja asetuksissa saattaa olla vähäisiä eroja, eli lähes identtiset.
Minulle kone tarkoittaa tässä paitsi laitetta, myös käyttöjärjestelmää, asennuksia ja asetuksia.
"Koneet ovat samaa mallia, mutta komponenttien valmistajissa, ohjelmissa ja asetuksissa saattaa olla vähäisiä eroja, eli lähes identtiset."
Ok, sehän selittää asiaa, eri komponentit. Sama merkki koneen kyljessä ei tarkoita että sisukset on samanlaiset. Eri ohjelmat tarvitsevat tietysti omat päivityksensä.
Siinä päivitysohjelmassa voi tarkastella tulevia päivityksiä aika tarkastikin, kannattaa sitä tutkailla jatkossa niin näkee mihin ne tulee.
Siis tietokoneet ovat täsmälleen samaa mallia, samoilla specseillä, mutta ainakin alle tonnin kannettavissa koneissa saman mallin sisään voidaan laittaa useamman eri valmistajan komponentteja. Isoimpana erona saattaa, siis saattaa, olla kiintolevyn ja langattomien komponenttien malleissa.
Kaikki muu on varmuudella täsmälleen samaa, myös emolevyt, biosit, näytönohjaimet jne.
Päivityksissä on usein kymmenen päivityksen ero ja jolloin myös päivitysten koossa huomattava ero. Ja järjestelmäasetusten valikon muuttumista nyt ei ainakaan voi selittää koneiden mahdollisilla vähäisillä eroilla, se kun oli alunperin kummassakin samanlainen.
Käyttöjärjestelmät on myös asennettu samaan aikaan, samalla usb-muistille asennetulla asennusmedialla.
Olipa koneet samanlaiset tai ei, työpöytä ja ikkunointi teemat ei muutu päivityksissä, kysymys on tahallisesti vääristelty.
Linux ei ole mikään Windows 10. Kysymys on tavoitehakuinen huijaus.
Ei ole huijaus, kuten kuvista näet. Muualla en ole huomannut muutosta kuin järjestelmäasetusten valikossa.
Se on myös tosi että pävityksiä tulee eri tahtia ja ne jakautuvat miten sattuu Ubuntu Softwareen ja Software Updateriin. JAinakin jälkimmäisestä löytyy valituksia netissä.
Ubuntu Softwareen ja Software Updaterin sisällöllä tai sen puuttumisella ei ole mitään tekemistä muuttuvan työpöytä teeman kanssa.
Sinä itse, ja vain sinä itse voit muuttaa työpöydän väri ja kuvake teemaa, sekä ikkunointi asetuksia.
Noilla kuvillasi ei ole mitään todiste arvoa, ne voi olla kuvakaapattu yhdestä ja samasta koneesta ennen ja jälkeen teeman repalointia.
tai kyllä nuo kuvat todistaa sen että koneet joista väität kuvat ottaneesi sisältää erilaiset ohjelmat ja eri version ubuntusta.
Joten toinen ei ole samoilla asetuksilla kuin toinen.
Ja nyt voitkin sitten paljastaa, mikä tämän panettelun tarkoitus on. Minusta on tuntunut jo aiemin että joku tehtailee näitä "joutaville jotakin" avauksia.
Kysyjällä on ollut termistö hallussa, taito ottaa kuvakaappauksia, tieto siitä missä jaetaan, ja kuitenkin kysymys on tasoltaan sitä luokkaa että joutuisi olettamaan vasten parempaa ymmärrystään kysyjän olevan ensimmäistä viikkoa linux jakelun parissa.
"Ubuntu Softwareen ja Software Updaterin sisällöllä tai sen puuttumisella ei ole mitään tekemistä muuttuvan työpöytä teeman kanssa."
En ole niin väittänytkään. Olen kertonut kahdesta ongelmasta, jotka liittyvät toisiinsa tai eivät.
"Noilla kuvillasi ei ole mitään todiste arvoa, ne voi olla kuvakaapattu yhdestä ja samasta koneesta ennen ja jälkeen teeman repalointia. "
Netissä on vaikea varsinaisesti todistaa mitää. Jos lähdetään siitä että kysymykseni ja kuvani ovat rehellisiä, niin mitä saat irti kuvien erosta?
"tai kyllä nuo kuvat todistaa sen että koneet joista väität kuvat ottaneesi sisältää erilaiset ohjelmat ja eri version ubuntusta.
Joten toinen ei ole samoilla asetuksilla kuin toinen."
Väärin meni asenteellinen väite. Kokeet ovat lähes identtiset.
"Kysyjällä on ollut termistö hallussa, taito ottaa kuvakaappauksia, tieto siitä missä jaetaan, ja kuitenkin kysymys on tasoltaan sitä luokkaa että joutuisi olettamaan vasten parempaa ymmärrystään kysyjän olevan ensimmäistä viikkoa linux jakelun parissa."
Kolmisen kuukautta olen käyttänyt Ubuntua. Nyt mene jo aivan järjettömäksi asenteelliseksi huuhaaksi.
"Sinä itse, ja vain sinä itse voit muuttaa työpöydän väri ja kuvake teemaa, sekä ikkunointi asetuksia."
Missä 16.04:n asetuksissa voi saada kakkoskuvan kaltaisen lopputuloksen? Mitään tweak-ohjelmia ei ole.
Heh.. eihän toi ole edes suomeksi, puhumattakaan että 16.
JA kone oli merkiltään ja tyypiltään, vasennus puhdas vai wupi?
Miksi olisi suomeksi, kun asennus on molemmissa englanniksi?
Jälkimmäisestä kysymyksestä en ymmärrä mitään. Koneen merkillä ja mallilla ei pitäisi olla merkitystä, mutta mitä on vasennus ja wupi?
Niin ja versio on molemmissa 16.01.01 LTS 64-bit
Onko tuossa ensimmäisessäkin kuvassa jotain vikaa, kun epäilet versiota?
Asennettuna ei ole (ollut koskaan) esim mitään tweak-ohjelmia.
"vasennus ja wubi"
Tarkoittanee puhtaalla asennuksella ("vasennus") asennusta pyyhkien kaikki pois koneesta, myös dual bootia voisi tarkoittaa. "wupi" = Wubi = Ubuntu asennetaan Windowsin sisään.
https://www.linux.fi/wiki/Wubi
Aloituksessa sinulla lukee 16.04 LTS.
Aivan. Molemmissa on puhdas asennus.
Se oli kirjoitusvirhe. Sinulle ei sellaisia tule? Minulle niitä tulee koko ajan, vaikka yritän tarkistaa tekstin.
Versio on 16.04.1 LTS 64-bit.
Se oli vain varmistus. Ei pidä vetää hernettä nenään.
Mulla kotona kaikki ubuntuja,,, Ja kyllä ne kaikki näytää ihan sammalliaisilta.. vaihka laitteet on eriliasia.
Sama täällä. Päivityksiä tulee vähän eritavalla kun on eri ohjelmiakin.
Taitaa olla jotenkin päivitysasetuksia rönkitty niissä. Pahimmillaan niin, että on päivitetty toinen koneista Ubuntu 16.10 versioon tai muuta vastaavaa.
En näe päivitysasetuksissa mitään ongelmaa, ja ne ovat molemmissa samat. Jos versio olisi muuttunut, niin miksi molemmat käyttöjärjestelmät kertovat versiokseen Ubuntu 16.04.1 LTS 64-bit, niin tuon valikon kautta kuin terminaalin kautta.
Päivitysasetuksia käytän valikon kautta, en terminaalilla. Eli miten ne olisi voinut mennä pieleen?
Esim developer optionseissa ei ole valittuna pre-released updates. Molemmissa Ubuntu-ohjelmat ladataan Suomen palvelimilta. Itse lisättyä päivitysasetuksissa (other software) on hexchat.
En voi sille mitään, että olette asenteellisia, mutta jos nyt oletetaan että kysymys on rehellinen, niin mitä noista kuvista voi päätellä? Mistä lähteä etsimään ongelmaa?
Kovasti väitetään, että on eri versiot, mutta missä versiossa on kakkoskuvan näköinen valikko? Ykköskuva on normaali 16.04 LTS:ssä, se ei ole muuttunut asennuksen jälkeen.
jos teemoja ei ole muuteltu, ei kyseessä oli virallinen ubu, tai sit näyttöojain ei skulaa.. kuin vajavaisesti. Mikähän sen laiteen tyyppi on?
http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html
Ubuntun virallinen lataussivu on tämä: http://releases.ubuntu.com/xenial/
Ubuntu.comista latasin. Näytönohjainta voisi muuten epäillä, muta eihän se voi valikon sisältöä muuttaa.
Valikon sisällön muutos viittaa siihen, että siellä on jotain muutosta. Toiseen on lisätty ja poistettu paketteja eri tavalla.
Selvästikään ne eivät ole ihan neitseellisessä tilassa. Siellähän on molempiin tupsahtanut joku Firewall esimerkiksi verrattuna tuohon kuvaan minkä minä laitoin.
Tarkistin Ubuntu 16.04 LTS koneesta miltä tuon pitäisi näyttää.
http://aijaa.com/xMoA2s
Kyllä sitä on jotenkin rönkitty. Ubuntussa ainakin on oletuksena tumma otsikkopalkki yms. joten vaikea sanoa mitä olet tehnyt.
Ei kai sitä voi rönkkimiseksi sanoa, että olen laittanut Ubuntun oman vaaleamman teeman Ubuntun omissa asetuksissa. Molemmissa koneissa.
Ei, mutta mitä muuta siellä on muutettu? Jotainhan siellä täytyy olla eri tavalla. Entä onko siihen teemaan tullut vaikka päivitys?
No kerro nyt meillekkin, missä ihmeen vermeessä ubu 16 tulee tonnäköiseksi?
Vai onko homma Trollausta?
Ubutu on jotakuin tännäköinen
https://i.imgsafe.org/0e098954a3.png
Siis oikeesti Eikä päivitykset sitä muuta.
No nyt näyttää tutulta! Tuo on Ubuntu!
Ilmat mitään sekoo.
Mikä toi neli neliö hässäkkä on wlan kuvakkeen vieressä???? Yläpalkissa
Mulla ei tota ooo?
Se on Onboard näppis, kosketusnäyttökoneissa mm.
HP koneiden biosissa on acpi ongelmaa.. tai w8-10 ryssimää..
Kirkauden säätö toimii napeista, ainakin bioksen auetessa. jää voimaan ubuntuun, oli 32b ongelma, 64 en moista ole havainnut.
Sensijaan Noapic asennus kadotta raudan hallinan, jos sellaisen on tehnyt. tai joutunut hp:n paskaan tekeen!
Muistin viime yönä, että kannettava tietokone jossa valikko oli muuttunut, tilttasi hiljattain liian suuren muistin käytön seurauksena, jolloin jouduin pakkosammuttamaan sen. Ongelman on johduttava siitä.
Olisin tajunnut sen varmasti nopeammin, jos ei olisi tarvinnut keskittyä siitä kiistelyyn valehtelenko vai en.
Asensin tänään Ubuntun puhtaasti uudestaan ja kaikki toimii.
Tuohan "Muuttunut" kuva on ubuntu gnomesta ja toinen ubuntusta. Sillä se ero päivityksissä johtuu, että kysessä on eri käyttikset.
Tyhmää jankutusta "eri käyttiksistä", mutta onpa mielenkiintoista jos kakkoskuvassa on gnome. Kumpaankaan Ubuntuun ei ole laitettu gnomea tai mitään muuta kuin niissä ollut Unity.
Miksi käyttiksen tilttaaminen ja sen jälkeinen pakkosammutus vaihtaisivat järjestelmäasetusten valikon gnomeen?
Ja huom nähtävissä oleva muutos oli vain järjestelmäasetusten valikossa.
Tällä hetkellä päivityksiä tulee koneisiin samaa tahtia, sen jälkeen kun asensin toiseen Ubuntun uudestaan. Se jää varmaan mysteeriksi.