Apua yksinkertaiseen kirjanpito-tehtävään!
Opiskelujani varten tarvitsisin hieman apua perinteisessä kirjanpito-tehtävässä. Toivottavasti, joku voi auttaa, jotta pääsen tässä kunnolla vauhtiin. Tehtävänä on tosiaan kirjata tapahtumat tileille, jonka jälkeen tulisi tehdä tuloslaskelma, tase sekä rahoituslaskelma.
1. Omistaja sijoittaa uuteen yritykseen 2500 € omaa pääomaa (osakepääoma, käteisenä)
2. Ostetaan vihtoja myytäväksi 1000 € + ALV 24 %, yht. 1240 €
3. Myydään vihtoja velaksi 500 € + ALV 24 %, yh. 620€
4. Myydään vihtoja käteisellä 1000 € + ALV 24 %, yht. 1240€
5. Todetaan varaston arvo 100 €
6. Kirjataan veroja, mutta ei makseta vielä, 200 €
Tiliristikoihin kirjaaminen tuottaa minulle suuria hankaluuksia, joten jos joku voisi auttaa minua siinä, miten seuraavat asiat kirjataan, niin pääsisin muokkaamaan sitten tuloslaskelmaa, tasetta sekä rahoituslaskelmaa. Kiitos jo etukäteen! :) Näistä kuudesta kohdasta kohdat 1-4 ovat helppoja. Osaisiko joku auttaa, että miten kohdat 5. ja 6. kirjataan?
Iso kiitos!
1
71
Vastaukset
- rehellinen_suomalaaneen
Kohdasta 5 ja 6 ei tehdä mitään kirjauksia vaan nuo hoidetaan ikäänkuin "kassan ohi". Joo, laitonta ehkä mutta muuten ei Suomessa yrittäjä pärjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maisan uupuvat päivitykset ja tuoreet rikosepäilyt
Mikäs kun Maisa ei ole viikkoihin päivittänyt instaa ja nyt ollaan lehdissä tälläisistä.. 👀 https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/010c6594-780f-419615103Taksinkuljettaja Niina Syrjäläinen (Ristiinasta)
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33ec61ee-a6fb-4422-8ecc-982c68a91196 Viimeinen havainto eilen tiistailta n.17:48. Kadonnut kotoaan tilataksin kans13912946Notta ny se on tuloos! Sinimustat rekisteröityy puolueeksi.
Vanhat hyvät ajat palaavat. Joukko ultra-isänmaallisia ovat perustamassa uutta puoluetta. Työnimenä on nyt Sinimustat. Nyt tulee vihervasemmistolaisel6048747Huomio ! Huomio !
HUOMIO HUOMIO HUOMIO Niina Syrjäläinen ja Taksi auto rek SNS-438 on kadoksissa. Nina ja hänen taksiautonsa katosivat Ristiinassa: ”Huoli on suuri” –1285745Ikea palkkaa pakolaisia hienoa!
Huonekalujätti Ikea aikoo tarjota Suomessa työpestin noin 70 pakolaiselle kolmen seuraavan vuoden aikana, yhtiö kertoo tiedotteessaan. – Pakolaiset o3185302