Vuokrat nousivat 2,6 prosenttia vuodessa

Tilastokeskus kertoo vuokrien nousseen heinä-syyskuussa 2,6 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat koko maassa keskimäärin 2,4 prosenttia.
.
Se olisikin jo pieni omaisuus, joka näihin vuokriin olisi mennyt. Eikä vuokrien nousu näytä tyssäävän lainkaan, vaikka palstan "tietäjät" ovat tätä olleet kertomassa jo parin vuoden ajan. Samat "tietäjät" ovat tosin myös olleet varmoja myös asuntojen hintojen romahduksesta jo lukuisten vuosien ajan. Kyllä minuakin harmittaisi 😂.
.
http://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/vuokrat-nousivat-2-6-prosenttia-vuodessa/6155362

14

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • S.v.t

        No eihän se tietenkään noin mene. Se menee kuten Hyssälä sanoo:

        http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kelan-liisa-hyssala-sanoo-sen-suoraan-suomi-ei-kesta-enaa-nykyisia-tukiautomaatteja/6057242

        Eli velkamuuli kuten me muutkin osallistumme vuokra-asumisen tukikeinotteluautomaatin rahoitukseen.

        Vuokramarkkinat toimivat kuten Pörssitkin tänään: puhtaasti julkisen sektorin tuella. Pörrssikusettajat jännittävät usassa, nouseeko korko. Jos, niin romahdus on edessä ja puhutaan vain puolen prosenttiyksikön noususta. Sama suomen keinotelluilla vuokramarkkinoilla. Jos asumistuki otettaisiin vekka, se tietäisi kapinaa, ja vähintäänkin sss-natsien tietä oppositioon. SIksi eivät uskalla, vaan maksattavat oman suunnitelmallisen keinottelunsa velkamuulillakin !

        Taas täyttä asiaa kusettajien avausten lomassa !
        Tiedät kyllä.


    • Sanottakoon nyt heti alkuun, että uskon vuokrannousun tahdin hidastuvan nykyisestä tasostaan kasvaneen vuokra-asuntotuotannon vuoksi.

    • totuutta.tässä

      Punditilla on kolme postausta, ja viimeisessä se totuus

      Vuokraturvan hallituksen puheenjohtaja Timo Metsola haluaa varoittaa riskeistä, jotka liittyvät tämänhetkiseen asuntorakentamisen tilanteeseen. Hänen mukaansa tilanne on ylikuumentunut.
      – Tällä hetkellä rakennettavat asunnot ovat yksikkö- ja neliöhinnaltaan huomattavan kalliita. Vaikka asunnoista on erityisesti pääkaupunkiseudulla pulaa, ei ole takeita, että näin suurelle vyörylle uusia kalliita asuntoja löytyy yhtä aikaa ostajat. Varsinkin kun lisää on tulossa ennennäkemättömän kovaa tahtia.

      – Kalliiden, juuri valmistuneiden vuokra-asuntojen kysyntä yskii jo pahasti, Metsola jatkaa tiedotteessa.

      http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000001947682.html

    • Luki_

      Sanottakoon heti alkuunsa punditin olevan väärässä.

      Meillä on muutumassa tilanne ihan toisin päin.

      Vuokrat nousivat heinä-syyskuussa vuodentakaisesta 2,6 prosenttia, mutta Asuntosalkku Oy:ssa uskotaan vuokranantajien markkinoiden muuttuvan tänä vuonna vuokralaisen markkinoiksi.

      Asuntosijoitusyhtiö Asuntosalkku Oy:n toimitusjohtaja Jaakko Sinnemaa ennustaa, että tänä vuonna nähdään historiallinen käänne vuokra-asuntomarkkinoilla, kun markkinat siirtyvät vuokranantajien markkinoista vuokralaisen markkinoiksi.

      – Vuokra-asuntomarkkinoista tulee vuokralaisen markkinat pääasiassa kahdesta syystä. Ensimmäinen syy on monen toimijan samanaikaiset virheelliset markkina-analyysit ja niiden perusteella tehdyt virheelliset päätökset. Toinen syy on rahan määrä asuntosijoitusmarkkinoilla ja kirjanpitostandardien mahdollisuudet. Nämä syyt ovat johtaneet vuokra-asuntojen määrän suureen kasvuun ja kasvattavat vuokra-asuntojen määrää myös tulevina vuosina, Sinnemaa kertoo asuntomarkkinakatsauksessaan.

      Vuokramarkkinoiden vetovoima on Sinnemaan mukaan yliarvioitu monella tapaa. Vuokrankorotusmahdollisuudet on arvioitu liian optimistisesti ja vuokria on korotettu liian paljon, kun indeksin päälle on tehty prosenttikorotuksia. Vuokrien on myös oletettu nousevan ikuisesti ja jatkuvasti, mikä on hänen mukaansa johtanut yli-investointeihin vuokra-asuntojen osalta, kun investointilaskelmien vuokrat on arvioitu liian korkeiksi.

      Lisäksi hänen mukaansa uusia vuokra-asuntoja on valmistunut joillekin alueille pääkaupunkiseudullakin liikaa, jotta vuokramarkkinoiden kysyntä riittäisi vastaamaan tarjontaan.

      • Mitenkäs tämä sinusta johtaa vuokrien nousupaineen kasvuun?


    • totuutta.tässä

      Pörssiyhtiö Investors Housen toimitusjohtaja Petri Roininen uskoo, että vuokra-asumisen suosio kasvaa Suomessa.

      Roininen sanoo, että puhdasoppinen sijoitusteoria suosittaisi vuokra-asumista lähes jokaiselle suomalaiselle kotitaloudelle. Syynä on omaisuuden hajauttamisen logiikka, sillä ammattimaiset sijoittajat pitävät noin 10–15 prosenttia sijoituksistaan kiinteistöissä.

      Jos tämä normi pätisi myös yksityishenkilöihin, pitäisi perheellä olla noin kolmen miljoonan euron kokonaisvarallisuus, jotta olisi perusteltua omistaa 350 000 euroa maksava asunto.

      ”Asuminen on elämän perustekijä, eikä puhdas sijoitusteoria ilmeisestikään kykene tunnistamaan kaikkia asumismuodon valintaan liittyviä kysymyksiä”, Roininen myöntää marraskuun Investors View -katsauksessa.

      http://www.kauppalehti.fi/uutiset/sijoittajan-kova-suositus-kaikki-vuokra-asuntoon/NCxHm5xz?_ga=1.206190033.399784642.1474630565

      • Katse.as.hinnoissa

        Vuokra-asuminen on selvästi tunnistettava megatrendi. Suunnan voi muuttaa vain omistusasuntojen hintojen merkittävä lasku kasvukeskuksissa joka on hyvinkin realistinen skenaario.

        Omistusasumiseen liittyy riskejä jotka aletaan vähitellen ymmärtämään. Taantuvat alueet ovat tästä hyvä esimerkki, asuntojen hinnat laskee tai niitä ei saa kaupaksi. Nuorten on muutettava työn perään kasvukeskuksiin. Seniorit menettävät asuntoon sijoitetut rahat ja joutuvat muuttamaan palvelutaloon vuokralle.

        Uusin riski jonka Hypon Pauna nosti esille on vesi- ja viemäriverkoston saneeraus joka lisää omistusasumisen epäsuoraa velkataakkaa. Saneeraus tulee kalliiksi etenkin vanhoilla ok-talo alueilla.

        Vuokra-asuntojen markkinatilanteessa tapahtunut muutos vuokra-asujan markkinaksi on nyt tosiasia. Vuokrahinnat alkaa halpenemaan ja vuokralainen voi kilpailuttaa vuokranantajia.

        Vuokrat nousivat Helsingissä alle 2% eli vähemmän kuin muualla joka näyttää suuntaa koko suomelle. Vuokra-asuntoja rakennetaan lisää ennätysvauhtia kasvukeskuksiin.


      • 10_prossaa_asunnossa

        Nämä puhtaat sijoitusteoriat on enimmäkseen luotu USA:ssa, jossa on kevyt pääomatulojen verotus, erittäin kova kiinteistövero ja heikko sosiaaliturva. Siksi lähtökohdat, tarpeet ja tulokset ovat erilaiset.

        Suomessa verotetaan raskaasti sekä vuokratuloja että muita sijoitustuloja. Vuokralainen joutuu tietenkin tosiasiassa maksamaan myös isäntänsä verot. Helpoin tapa alentaa vuokria olisi tämän vuoksi pienomistajille annettava vuokratulovähennys. Luulenpa kyllä, että pikemminkin suunnitellaan omistusasumisen verorasituksen lisäämistä, jolloin sekään ei enää tule halvemmaksi.


    • Iskariot
      • KuinkasuuJenny.nyt

        Kuinka lienee mennyt?


    • 22233377

      Pääkaupunkiseudulla on paljon töissä ja opiskelemassakin sellaista väkeä joilla ykkösasunto ja elämänpiiri muutenkin on ihan jossain muualla. Asuntoa tarvitaan pääkaupunkiseudulla lähinnä vain työn tai opiskelun vuoksi, eikä tarvetta asunnolle siellä välttämättä koeta myöskään kovin pitkäaikaiseksikaan. Ja kun näin on niin silloin haetaan edullista asuntoa, eikä tämän asunnon silloin tarvitse olla hieno, kunhan on toimiva ja asiallinen ja on siitä hyvät kulkuyhteydet.

      • 22233377

        Kuten Metsola toteaa niin pääkaupunkiseudulla ei siis ole niin paljon kysyntää näistä uusista asunnoista joita massiivisesti rakennetaan ja jotka maksavat lähemmäs 5000 neliö tai vuokraten jotain 20€ neliö kuukaudessa tai enemmän.
        Näihin hintaviin asuntoihin voi tietty ajatella majoitettavan asuntotukia saavia ja sossun asiakkaita. Mutta ei tämän varaan tulisi niin massiivisesti rakentaa, kun ei sitä tiedä kuinka paljon näitä tukia ja sossujuttuja halutaan tai edes pystytään kustantamaan. Ja jos ei mene kaupaksi tai vuokralle kustannuksia vastaavasti, niin joku siinä sitten tappiot kärsii.


    • kekseliästä

      Joka vuosi on vuokria nostettu joko n, 3-10e/kk.
      Mutta, tässä taannoinhan Kela ja jokin muu taho älähti, vuokratasosta.
      Nyt sitten ei nousutkaan vuokra, VAAN autokatos/lämmitystolppapaikat, sen verran joka olisi ollut vuokriin suunniteltu.
      Yhtälö onkin valmis.
      Kela kun EI anna asumistukea autopaikkoihin, niin pitihän sitä vuokra rahan korotusta, jostain saada tavalla tai toisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      162
      2569
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      701
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe