Håkans kiertää veroja

Alfons Håkans varustamo on näköjään siirtänyt molemmat Turun satamassa lilluvat aluksensa (Hermes ja Thetis) veronkiertolippurekisteriin Kyprokselle. Käsittääkseni nykyisen Thetiksen pitäisi palvella myös Aboa Maren koululaivana. Miten julkishallinnollinen toimija voi ostaa palveluja verokiertävältä firmalta? Millaisen mielikuvan se antaa ko. oppilaitoksessa opiskeleville?
34035
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuota sanotaan verosuunnitreluksi, mikä kateellisten demarien syytä. Jos Suomen verotus olisi kilpailukykyistä, kyproslaisissa hinaajissa olisi Suomen lippu. Sitä saa, mitä tilaa. Me olemme tilanneet ulosliputuksen.

Äänestä

Vaikuttaa siltä, että ehkä suunnittelee pikkuisen palkanmaksussakin: http://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/3576514/Suomen jaita murretaan alle 500 euron palkallaAlfons Hakans pestasi merimiehia Filippiineilta
Eräs Joakim Stefan Håkans sai v. 2015 ansiotuloa 179 494 euroa. mikä tekee 14 957 euroa kuukautta kohti.
Yksi filippiino sai siis palkkaa TS:n mukaan jäänmurrossa alle 500 e/kk.

Äänestä

Tämä ketju aloitettu vuonna 2016, mutta tarina senkun jatkuu...

Joakim Håkans jättää paikkansa Alfons Håkansin johdossa – tunnusti törkeän veropetoksen oikeudessa

Joakim Håkans on jättänyt paikkansa myös yhtiön hallituksessa. Yhtiön toimitusjohtajaksi nousee Jussi Keveri. Syyttäjän mukaan veroja on vältelty yli miljoona euroa.

https://yle.fi/a/74-20063841

Jotenkin luulen ettei se Thetis laivankaan luovuttaminen venäjällä ollut mikään "vahinko"?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ex-Turuust kirjoitti:

Alfons Håkans varustamo on näköjään siirtänyt molemmat Turun satamassa lilluvat aluksensa (Hermes ja Thetis) veronkiertolippurekisteriin Kyprokselle. Käsittääkseni nykyisen Thetiksen pitäisi palvella myös Aboa Maren koululaivana. Miten julkishallinnollinen toimija voi ostaa palveluja verokiertävältä firmalta? Millaisen mielikuvan se antaa ko. oppilaitoksessa opiskeleville?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu