Jos oletamme elämänkehdoksi jonku blacksmokersin joka purkaa metallisulfideja, jalometalleja hiiliyhdisteitä, niin voisiko olla jotenkin mahdollisuuksien rajoissa muodostua jonkinlainen sähköpatteri systeemejä, niin että mahdolliset aminohapot polaroituvat siten että anodille vasenkätiset ja katodille oikeakätiset aminohapot. Nämä luonnostaan ovat raseeminen ongelma, kuten joku antibiootti mikrobille.
Toisaalta on huomattava aminohappojen lajirunsaus jos niitä muodostuisi jotain 200 erilaista aminohappoa. Ja sitten kuin paljon niitä olisi vaikka 1mrd litrassa ja kuin pysyväisiä ne sitten olisivat pH 2 vedessä.
Adeniini A, tymiini T, sytosiini C tai guaniini G. Lähetti-RNA:ssa on tymiinin paikalla urasiili U. ovat 5 aakkosta jotka muodostavat perimän.
Mikä kemiallinen prosessi voisi pelkistää 200 aminohaposta vain nämä 5 jotka selvisivät jatkoon muodostamaan vasenkätisen konodin ja niitä pitää olla heti paljon kun ensimmäinen mahdollinen autoreplikaattori syntyi.
Näitten yhdisteiden on parasta olla jonkinlaisen solun sisällä riittävine rakennuspalikoiden kanssa, koska näillä on taipumusta hajota atomeiksi vedessä.
Jos, niin kuin näyttää olevan, evoluutioteoria on heikolla hapella, koska mitään elämää ei näillä eväin olisi syntynyt.
Abioottinen olettamus vaikuttaisi oleva antibioottinen, eikä mitään elämän jatkumoa näin ollen olisi olemassa.
Epäilyjä evoluutiosta ja abiogenesiksestä
0
137
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2072187Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591439Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271081- 71927
- 58918
- 52869
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72841- 93787
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta118728Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200707