Säilyttääkö ihmiset näitä juhlarahoja ym? Kaksi sellaista 2e kolikkoa tupsahti käteeni ja mietin, että käytänkö normaalisti..
Kolikoista kysymys
13
302
Vastaukset
- valitettavasti
Jos ne risurahoja ovat, voisi säilyttääkin. Muilla ei nyt juuri nimellishintaa enempää arvoa ole.
- eitajuanäistä
Mikä on risuraha? Miksi juhlarahoja myydään kuulemma, jos ovat arvottomia?
- niinpänäkyy
Risurahaksi sanotaan vuoden 2004 kahden euron kolikkoa.
http://www.eurokolikot.com/2-euro-kolikot/2004/suomi-2004-2-euro-eu-laajentuminen-circ - erikoisjuhla
eitajuanäistä kirjoitti:
Mikä on risuraha? Miksi juhlarahoja myydään kuulemma, jos ovat arvottomia?
Risuraha kuuluu erikoiseuroihin, jotka ovat tavallisia 2 euron kolikoita erikoisella kuva-aiheella. Niitä lyödään keräilykappaleita, mutta suurin osa lasketaan liikenteeseen kaikkien hämmästeltäviksi.
Juhlarahat ovat pelkkiä keräilyesineitä, joilla ei välttämättä voi edes kaupassa maksaa. Niillä voi olla enemmän nimellisarvoa, tyypillisesti 5 tai 10 euroa, ja voivat olla valmistettu arvometalleista. - kiittivastauksista
Tämä 2e kolikko pisti silmään lompakossa. Siinä lukee Suomi Finland ja vuosiluvut 2002-2012- Jonkinlainen E-merkki keskellä ja ympärillä ihmisiä, taloja ja puita.
Tämä on siis vain joku erikoiskolikko jollekki ajalle eli ei suurempaa merkitystä? Taidan sitten pistää kolikot namuiksi. - näyttäisolevan
kiittivastauksista kirjoitti:
Tämä 2e kolikko pisti silmään lompakossa. Siinä lukee Suomi Finland ja vuosiluvut 2002-2012- Jonkinlainen E-merkki keskellä ja ympärillä ihmisiä, taloja ja puita.
Tämä on siis vain joku erikoiskolikko jollekki ajalle eli ei suurempaa merkitystä? Taidan sitten pistää kolikot namuiksi.Tarkopitatko kolikkoa euro 10 vuotta.
http://www.eurokolikot.com/2-euro-kolikot/2012-euro-10-vuotta - kiittivastauksista
näyttäisolevan kirjoitti:
Tarkopitatko kolikkoa euro 10 vuotta.
http://www.eurokolikot.com/2-euro-kolikot/2012-euro-10-vuottaJoo, tuo se oli.
- tietääkökukaan
Kannaattako noita siis säästää??
- erikoisjuhla
tietääkökukaan kirjoitti:
Kannaattako noita siis säästää??
Säästäminen kannattaa aina. Itse säästän rahaliikenteestä saamani erikoiseurot, koska erikoisemmasta rahasta ei tee mieli luopua. Mutta jos menee talous liian tiukalle, otan ne käyttöön ennen varsinaisia arvokolikoita. Ja ensin lähtee niitä, joita on kerääntynyt eniten.
Käytössä kuluneet erikoiskakkoset saattavat olla nimellisarvoaan hintavampia tämän vuosisadan jälkimmäisellä puoliskolla, koska rahoja jatkuvasti hukkuu merenpohjaan, kierii viemäreihin, sulaa tulipaloissa jne. Arvonnousua ei siis kannata odottaa henkeä pidätellen, mutta harrastuksen aloittamiseksi ovat ihan kivoja. - säästänpäsiis
erikoisjuhla kirjoitti:
Säästäminen kannattaa aina. Itse säästän rahaliikenteestä saamani erikoiseurot, koska erikoisemmasta rahasta ei tee mieli luopua. Mutta jos menee talous liian tiukalle, otan ne käyttöön ennen varsinaisia arvokolikoita. Ja ensin lähtee niitä, joita on kerääntynyt eniten.
Käytössä kuluneet erikoiskakkoset saattavat olla nimellisarvoaan hintavampia tämän vuosisadan jälkimmäisellä puoliskolla, koska rahoja jatkuvasti hukkuu merenpohjaan, kierii viemäreihin, sulaa tulipaloissa jne. Arvonnousua ei siis kannata odottaa henkeä pidätellen, mutta harrastuksen aloittamiseksi ovat ihan kivoja.Ok. Kiitos vastauksesta. :)
- esimkolikko
Grace Kelly 2€ juhlakolikko myyntihinta n.1500€. Eli on niitä tosi kalliitakin
- erikoisjuhla
On joo. Ne eivät kuitenkaan "tupsahda käteen" kaupassa, kun niitä on lyöty kaikkiaan 20.001 kappaletta. Ne ovat kuin Vatikaanin normaalit eurokolikot, joita ei lasketa liikenteeseen, vaan myydään suoraan keräilijöille.
Toisessa ääripäässä ovat olympialaisten erikoiseurot, joita lyötiin 50.000.000 kpl (Ateena) tai 40.000.000 kpl (Torino).
- Olis.yksi
Paljonkos ruotsalainen kahden euron kolikko maksaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434203Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1182661Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412412Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811462- 481189
- 781107
- 45976
- 59973
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En171941