Huoltovapaata akkua ei ole olemassakaan. Akkuahan ei voi tehdä niin tiiviiksi ettei sieltä voi päästä vetykaasut pois, ja samalla oven avauksella menee myös hieman veden toista ainesosaa eli happea.
Nykyiset akuthan ovat ilman näkyviä korkkeja, ja akun päällystä tasainen ja melkein koko kansi peitetty tarralla. Nyt kun repii tuon tarran pois, niin sieltähän useasi löytyy täyttö aukot korkkeineen. Tänään juuri revin täysin kunnossa olevan 170A/h Boschin akusta teipin pois, ja akkuvettä meni toista litraa. Tästä lähtien revin heti tuon teipin pois kun takuuaika on ylittynyt ja alan juottaa akkua. Kun ostaa uutta akkua voi helposti todeta, että onko teipin alla täyttöaukot, painamalla voimakkaasti peukalolla siitä kohtaa jossa oletettavasti aukko on. Tarkkaan katsomalla aukon reuna näkyy haamuna teipin pinnalla.
Jos on vanha akku käytössä josta ei löydy aukkoja, niin mikään ei estä poraamasta niitä, muoviset porauslastut ei haittaa yhtään vaikka mene veden sekaan.
Huoltovapaa akku????
4
686
Vastaukset
- Flattis
Totta. "Huoltovapaa" tarkoittaa turhan usein "Ei voi huoltaa vaikka pitäisikin". Koskee muitakin asioita kuin akkuja. Osta uusi kun lakkaa pelaamasta. Näinhän sitä pisnestä tehdään ja haalitaan liikevaihto kotiin.
- Vähänosaava
Tässä joku osui itse asian ytimeen: "Ei voi huoltaa vaikka pitäisikin - Osta uusi kun lakkaa pelaamasta.
Rupesi kiinnostamaan aloittajan juttu peitetyistä täyttöaukoista. Menin katsomaan kellarista isoa puimurin akkua jossa aukot peitetty. Sieltä teipin alta ne aukot sitten löytyivätkin, ja kovin oli akku parka janoinen, joi vettä yli 2 litraa. Kun muistellaan, miten ennen traktorien akuilla ajeltiin jopa 10-15 v, oli selvitys siinä, että akkuja huollettiin. Nyt kun valmistajat keksivät täyttöaukkojen piilottamisen niin akut kuolevat nopeasi kuiviksi. Onhan selvä, että neste laskee iän myötä, ja kaikki se osa joka ei ole nesteessä, on pelistä pois.
Ostin hiljattain uuden akun, kävin peukalolla voimakkaasti painamalla oletettua aukon paikkaa, ja hyvinhän paikka tuli esille kuten kuva osoittaa.
http://aijaa.com/QGiTCM - wernerskaliini
Toyotan merkkihuollossa laittoivat ihme kumma huoltovapaaseen akkuun akkuvettä, kun kuulemma oli kuivat kennot. Eikä edes kysytty lupaani. heh heh.
- Anonyymi
Kiitos vinkistä. Itse olin jo aikeissa ostaa uuden akun, kun yliyön latauksesta huolimatta aika kallis 4 vuotias Fiamm akkuni ei vaan pelittänyt. Revin sen hemmetin tiukassa olleen tarran pois ja kas kas, sieltähän löytyi kennon korkit 6kpl. Eipä tietenkään ollut mitään + meisselin paikkaa, tai vastaavaa, mutta helpostihan nuo aukesivat ruuvimeisseliä vasaralla naputellen. Jokainen kenno lähes kuivilla. Litra meni akkuvettä tähän " huoltovapaaseen "akkuun. Uusi yliyön lataus ja niinpä vain se vihreä " kuntosilmä" alkoi taas hehkua . Auto on nyt viimeiset kuukaudet startannut taas kuin palmun alta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304123Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121362- 481159
- 761059
- 59933
- 45916
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901