Lieksalle? Tuleeko uusia työpaikkoja ja saammeko Repolan takaisin vaiko peräti Rukajärveä myöten?
Nyt elämme Lieksan kannalta merkittäviä aikoja, ehkä tänne tulee suuri jenkkisotilaiden tukikohta.
Nyt elämme Lieksan kannalta merkittäviä aikoja, ehkä tänne tulee suuri jenkkisotilaiden tukikohta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Trump varmaan rakentaa korkean betoniaidan Suomen ja Venäjän rajalle,niin ei meillä ole mitään hätää.
Amerikka on suunnannäyttäjä politiikassa. Tämä antaa toivoa suurelle osalle suomalaisia.
Miten lienee historiantuntemus aloittajalta Koska Repola on kuulunut Suomelle ja Rukajärvi? Toki Repolasta aikanaan on tänne tullut asukkaita ja aikanaan yhteydet olleet kaupan kannalta hyvä.Tietämäni mukaan kuitenkin raja Lieksan kohdalta on ollut sama.Toki sodan aikana liikehdintää on ollut rajan takana ja sitten on muuten kanssakäymistä ollut rauhan aikana ja itsekkin olen käynyt noilla seuduilla pari kertaa.
Trumpetti tekee Liekasta ensimmäisen maalitaulun, kun Suomi liitetään Natoon.
Nato tekee tukikohdan viekin lentokentälle, isot ohjus siilot jamaliin pellolle! Pieliselle tulee lentotukialus, jahka saadaan autolautan ylärkenteet puretuksi ensitalven aikana! Ja tämä uusi nopea kantosiipialus siirtyy juuan ja lieksan välille naton joukkojen kuljetukseen!
Tramp palauttaa ensittäin Karjalan ja sit Käksalmen ja Läskelän ja sit nie saan takas ...
Putin liittää Suomen Venäjään Krimin tavoin ensi vuonna Suomen satavuotisjuhlan kunniaksi. Olihan Suomikin Venäjää pitkän tovin. Trump vähentää Naton valtaa eikä uusia jäsenmaita enää oteta mukaan. Venäjä on valmistellut jo kymmenisen vuotta Suomen valtaamista ostamalla tärkeitä maa-alueita miehitystä varten. Pieni joukko vihreitä miehiä pystyy aiheuttamaan pitkäkestoisen maanlaajuisen sähkökatkon pakkasaikaan, mikä halvaannuttaa kaiken toiminnan Suomessa. Tietoliikennejärjestelmien akut kestävät vain hetken. Lentokoneet jäävät kentille. Liikekannallepanokirjeet jäävät postittamatta. Valtaus on hyvin nopeasti ohi. Suomen päättäjät pyörittelevät hämmästyneinä sinisiä silmiään. Trump on Venäjän puolella Putinin kaverina. Putin rakennuttaa uuden datsansa jo aiemmin hankkimalleen tontille Ahvenanmaalle, josta hän tähyilee seuraavaa valtaamiskohdetta.
Oli ilo aukasta aamulla telkkari.Trumpista pressa ja Laineelta taas hattutemppu.
Venäjä rakentaa polttoaineputken Suomeen,josta saavat tankata vain Venäjän koneet ja laitteet. Ensin sähköt on katkaistu meiltä,joka lamaannuttaa koko Suomen,kun tämä vielä tapahtuu talvisaikaan,niin ihmiset paleltuvat asuntoihinsa joilla ei ole puu-uunia varajärjestelmänä. Tien päällä autoilevat paleltuvat autoihinsa,kun polttoaine loppuu,koska uutta löpöä ei saa mistään,kun sähköt on poikki. Ruokakaupat ovat myös kiinni,koska sähköttä ei toimi mikään ja kaikki liikenne on kokonaan jumissa
Suomalaiset lähtee pakolaisena luistimilla suomenlahden yli viroon, ja siitä sitten jatkavat somaliaan? Siellä meille on varattu taikaseinät rajattomalla luotolla, josta voi lypsää rahaa! Sitten joku hölmö heittää tiliotteen kadulle, ja siitä käy ilmi että on saanut ylimääräistä rahaa!
Senjälkeen se somaliporukka joka tiliotteen julkaisee, joutuu käräjille ja saa sakot perättömän tiedon levittämisestä!
Saatanan Trumppi minkä teki, voitti vaalit ja uhkakuvat eikun pahenee!
Senverran vielä, että kun putin on niin mukava mies, niin eiköhän tuolle löytyisi peiliseltä mökkitontti ettei tarvitsisi mennä sinne ahvenanmaale asti? Ne ahvenanamaalaiset kun on olevinaan muita parempia, ja muutenkin vähän outoja!
Kyllä yksi ryssä kymmentä muslimia vastaa vai mitenkä se meni?
Putinille pitää antaa rantamökki jostakin pienestä saaresta,niin on helppo seurata ketä käy kylässä,eihän vain Halonen.