Trump kun hajottaa NATON niin virolaiset

hivilläni

Palaavat takaisin Venäjän yhteyteen.

4

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 222333

      Juuri tämä onkin yksi keskeinen syy siihen miksi Putin ja koko Venäjän poliittinen eliitti diggaa Trumpia. Trump lie oikeastaan vittuuntunut koko Eurooppaan, jota sosialistisena tai kommonistisena pesäkkeenä pitää, paitsi Britannia tietty. Trump on valmis antamaan vaikka koko 'sosialismilla saastuneen' Euroopan englannin kanaaliin asti Venäjän etupiirialueeksi, varsinkin kun tällä hän saa vastavuoroisesti Venäjältä myönnytyksen pitää vaikka koko Eteläamerikka omana etupiirinään ja paljon Aasiasta ja tyynen meren alueet y.m.s.
      Tämä vahvistaa Putinin uskoa siihen, että USA ei tule varsinkaan Baltian maita auttamaan, ja että siten hän voi surutta hyökätä näihin maihin tai miehittää ne Krimin tyyliin, järjestää näissä maissa kansanäänestys ja liittää ne osaksi Venäjää.

    • MakeAmericaGreatAgain

      Trump on virolaisille myrkkyä, mutta suomalaisille pelastus. Trump tullee luovuttamaan Viron Putinille liennytyksen eleenä ja Suomi saa taas viennin Venäjälle käyntiin.

      Viron puolustus tulee todennäköisesti enenevässä määrin valumaan Suomen harteille, mutta Suomi ei halunne ottaa vastuuta Virosta, koska kauppa- ja naapuruussuhteet tulee pitää Venäjän kanssa hyvinä.

      Olisi hauska nähdä nyt ex-presidentti Ilveksen ilme jossakin metsänveljien maakuopassa tällä hetkellä. Luultavasti järkevin turvapaikka tulee olemaan Ruotsissa.

    • analyytikko

      Viro on piskuisuutensa ja mitättömyytensä takia helposti alttiina muiden mielivallalle, eikä heiltä kysytä. Toisen maailmansodan aikana sitä höykyttivät vuoroin saksalaiset ja venäläiset ja aiemman historian aikana moni muu. Suomikin voisi halutessaan vain ottaa Viron hallintaansa, mutta ei halua. Venäläisillä ei ole taakkana sen kummempia ihmisoikeusmurheita, joten sen on helppo tyhjentää alue omaan käyttöönsä ja siirtää väestö Siperiaan. Pelkäänpä että Trump antaisi sen tapahtua.

      • huvittunut

        Ei auta vaikka kuinka Gingrichin puheista loukkaantuivat, Pietarin esikaupunkialuetta se todella on huorineen ja rosvoineen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3675
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      31
      2035
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      88
      1534
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      100
      1331
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1084
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      98
      1063
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      749
    Aihe