Äitiysrahasta

Miten se äitiysraha oikeen lasketaan tai siis jos tiedän päivärahani niin millä kerron sen että saan laskettua mitä tulen saamaan kuukaudessa. Kelan sivuillahan lukee jotain että lauantait lasketaan mukaan, mutta ei pyhäpäiviä?
6821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siellä Kelan sivuilla kerrotaan, että rahat maksetaan 25 päivän jaksoissa paitsi ensimmäiseen maksukauteen kuuluu 30 päivää. Muistaakseni näin. Veroprosenttisi nousee kahdella yksiköllä, muutenhan sama verokortti käy kun nytkin sulla on. Sieltä Kelan sivuilta saat tietää tarkat maksupäivätkin kun vain tiedät lasketun ajan ja milloin aloitat äitiyslomasi.

Äänestä
  • Hei,

    ei sen veroprosentin tarvitse nousta, kun toimittaa muutosverokortin.Näin olen käsittänyt ja näin myös Kelasta neuvottiin. Oodottelen itse nyt päätöstä ja toimitan muutosverokortin myöhemmin.

    Äänestä

  • Tiina kirjoitti:

    Hei,

    ei sen veroprosentin tarvitse nousta, kun toimittaa muutosverokortin.Näin olen käsittänyt ja näin myös Kelasta neuvottiin. Oodottelen itse nyt päätöstä ja toimitan muutosverokortin myöhemmin.

    Jos toimittaa muutosverokortin, niin ei tietenkään nouse mutta ilman sitä Kela korottaa sen 2 prosenttiyksikköä.
    Tietääkö kukaan paljonko se kelan käyttämä "palkkakerroin" on? Sivuilla sanotaan että edellisen valmistuneen verotuksen mukaiset tulot korotetaan jollain palkkakertoimella mutta missään ei mainita sen suuruutta. Itselläni on se tilanne, että viime vuoden tulot on n.15% paremmat kuin v.2003 mutta eipä se auta kun pitäis olla se 20%. Sitä vaan mietin, et paljonkohan se "palkkakerroin" sit nostaa niitä v.2003 tuloja päivärahaa laskettaessa?

    Äänestä

Vielä lisäkysymys. Pitääkö tämä tieto paikkansa.
Laskettuaikani on kesäkuussa ja äitiysrahan saan vuoden 2003 tulojen mukaan. Tämän vuoden maaliskuusta minut osa-aikaistettiin, vedoten tuotannollisiin ja taloudellisiin syihin. Miten on, jos teen toisen lapsen heti perään. Saanko sitä samaa äitiysrahaa vuoden 2003 tulojen mukaan kuten esikoislapseni äitiysraha kautena? Onko laki nyt hiljattain muuttunut, eikä enään tarvitse mennä 6 kuukaudeksi välissä töihin?

Äänestä
  • Uudistus koskee 1.10.05 alkavia äitiyslomia eli sen sinun 2. lapsesi äitiysloman tulee alkaa tuon päivän jälkeen ja silloin on voimassa uusi sääntö eli ei ole välillä tarvinnut olla töissä ja saa silti samat äippärahat kun ekasta lapsesta.

    Äänestä

  • Namnam kirjoitti:

    Uudistus koskee 1.10.05 alkavia äitiyslomia eli sen sinun 2. lapsesi äitiysloman tulee alkaa tuon päivän jälkeen ja silloin on voimassa uusi sääntö eli ei ole välillä tarvinnut olla töissä ja saa silti samat äippärahat kun ekasta lapsesta.

    Ihan uteliaana tässä, eli jos nyt jään äitiyslomalle, sitten hoitovapaalle joksikin aikaa ja siitä suoraan taas äitiyslomalle, niin onko silloin molemmissa äitiyslomakausissa sama äitiyspäiväraha? Olis kyllä tosi hyvä ihan lastenhoidon kannalta! Eli pointti on että vaikuttaako tuo hoitovapaa-aika siinä välissä jotenkin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kati kirjoitti:

Miten se äitiysraha oikeen lasketaan tai siis jos tiedän päivärahani niin millä kerron sen että saan laskettua mitä tulen saamaan kuukaudessa. Kelan sivuillahan lukee jotain että lauantait lasketaan mukaan, mutta ei pyhäpäiviä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu