Rikoslaissa ei viharikos-nimikettä

Rikoslaissamme ei ole sellaista nimikettä lainkaan kuin viharikos. Miksi poliisit kiljuvat silti kurkut suorina kaiken aikaa viharikoksista?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Viharikosta ei tosiaan ole olemassakaan, se on tiettyjen rikosten motiivi. Viharikos termiä alkoi aikoinaan käyttämään vihervasemmiston edustajat poliittisin perustein. Vihervasemmisto sai lehmänkaupoilla aikaiseksi sen, että Eduskunta teki karmean virheen säätäessään rikoslakiin kiihottaminen kansanryhmää vastaan nimisen rikoksen. Kiihottamiseksi kun voidaan tulkita mitä tahansa. Se tukkii totuudenpuhujien suut, kuten olemme nähneet.
Tietysti poliisissakin on vasemmistolaisia siinä, missä muuallakin.

Äänestä

Tulkinta alkaa jo siitä, mikä on kansanryhmä. Sitä ei ole laissa määritelty tarkemmin. Sehän voisi olla vaikka vasenkätiset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taaltapesee kirjoitti:

Rikoslaissamme ei ole sellaista nimikettä lainkaan kuin viharikos. Miksi poliisit kiljuvat silti kurkut suorina kaiken aikaa viharikoksista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu