Mint 18 cinnamon osiointi

Mitens raati suosittelee Mint 18 asennuksessa osioinnin 1 teran levylle?
Ja jos otetaan käyttöön lvm, meneekö ihan oletusasennuksella vai kannattaisiko sitä muuttaa jotenkin ja miten?
37803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Mieti, mitkä ovat tarpeesi. Hienostelu on turhuutta.

2 osiota, juuri ja swap, riittää. Voihan niitä osioita tehdä vaikka kuinka paljon UEFI/GPT systeemissä, eri asia onko siinä sitten järkeä.

Onko se lvm tapauksessasi aivan tarpeellista ja välttämätöntä?
Kannettava/pöytäkone? Kannettavassa missä vain 1 kpl kovalevyjä lvm:ssä tuskin mitään tolkkua.

Äänestä

Asenna käyttis vaikka 100G osiolle ja käytä loppu varastona ja/tai muihin asennuksiin.

1Äänestä
  • Näin minäkin tekisin! Käyttikselle oma osio, niin sen puhdas uudelleenasennus tai vaihto on tarvittaessa helppoa.

    1Äänestä

Hmm... kyseessä on pöytäkone ja tulee Win7 ja Win8.1 seuraksi jotka on omilla levyillä. Näistä on tarkotus luopua jossainvaiheessa (sitten kun tää Mint on tullut tarpeeksi tutuksi).

Jos olen ymmärtänyt oikein, niin eikö se lvm helpota osioiden hallintaa/muuttamista tarvittaessa?
Ja eikö myös se /home pitäisi myös tehdä?

Äänestä
  • Olet oikeassa, /home-osiokin kannattaa tehdä. Eli /, /home ja swap osiot kannattaa tehdä.

    Äänestä

  • Lvm on tarkoitettu oikeastaan levyfarmien hallintaa. Asiaan perehtymättömälle vaikeasti ymmärrettävä. Yleensä osioiden muuttaminen on helpompaa esimerkiksi Gparted ohjelmalla vaikka LVM on monipuolisempi. Lvm antaa pari ylimääräisiä mahdollisuutta.

    Levy voidaan salata niin että kaikki osiot paitsi /boot on saman salatun osion sisällä. Asennuksessa tämä vaihtoehto on kohdassa "salattu LVM".

    Ohjelmalle voidaan luoda jäädytetty levynäkymä. Esimerkiksi varmuuskopiointiohjelmalle luodaan näkymä tietystä hetkestä, jonka se kopioi, vaikka muut ohjelmat ja käyttäjät muuttelevat, luovat ja hävittävät tiedostoja samaan aikaan.

    Äänestä

  • Enpä nyt oikein ymmärrä, miksi lohkaiset tilaa kahdelle Windows-versiolle? Eikö jo yhdessäkin ole jo liiaksi.
    Teran levy on nykyisin varmasti aivan riittävä, joten sitä ei ole edes pakko osioida, vaikka se järkevää onkin. Jo yllä- ja allaolevat vinkit ovat täyttä asiaa, johon ei juurikaan ole lisättävää.
    Henkilökohtaisista tarpeista tuo levyn osionti ratkaistaan.

    Äänestä

"""Win7 ja Win8.1 seuraksi jotka on omilla levyillä. Näistä on tarkotus luopua jossainvaiheessa""""

Älä hyvä ihminen luovu windowsista, tulee monta kertaa eteen kun huomaat että "Nyt on pakko olla windows"
Kaikilla linux käytttäjillä on myös joku windows, vaikka eivät siitä ympäriinsä huutelekkaan.

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa, ei kaikilla linux-käyttäjillä ole windowsia. Ei kaikki tarvi windowsia!

    Äänestä

  • Eipä ole window-matolaatikkoa. Laitoin home, usr, temp ja var-osiot boot ja juuri ja swap-osioiden lisäksi.

    Äänestä

  • Ei saatana ole windossia, eikä perkele tule. Puhu vain omasta puolestasi. Sitä vitun irvikuvaa ei tähän taloon hyväksytä.

    1Äänestä

Mulla on muistia 32G, joten menisikö se 1Tera jotenkin näin:
/root 300G
swap 32G
/home loput mitä jää

Äänestä
  • Swapin koon laskemisesta on jopa jotain kaavoja, mutta ei sille vähää enempää kannata osioida, kuin mitä koneessa on muistia, jos muistia on 4 GB tai enemmän.

    Äänestä

Vähän nyt pitäisi määritellä mitä sillä osioinnilla yrität saavuttaa?

Osioitahan tehdään sitä varten, että varataan hakemistoille halutut tilat ja suojataan sillä tavalla järjestelmää, eli esimerkiksi niin että hyökkääjä ei pysty tukkimaan palvelinta täyttämällä sitä logeilla jos on /var/log omassa osiossa.

Sama pätee myös käyttäjien kotikansioihin että yksittäinen käyttäjä ei voi saada järjestelmää tukkoon.

Äänestä
  • Mitä sinä Matti Karvaperse täällä teet sössöttämässä? Sinähän vihaat Minttiä. Painu vittuun.

    Äänestä

Hmm... M-Kar'lle.
Siis yritän kysyä miten osioin 1 teran levyn parhaiten. Osioinko sen manuaalisesti ja miten, vai annanko asennusmedian osioida sen automaattisesti.
Pyysin esimerkkejä Mintin hallitsevilta kavereilta.

Affiliate-Julkaisia, julkaisia antoi jo esimerkin miten hänen levy on osioitu. kiitos siitä.
Onko muita esimerkkejä?

Äänestä
  • Affiliate-Julkaisialla on MBR-osiointi.

    Sinulla taitaa olla UEFI-kone. Siinä kai pitää vähän miettiä laittaako osiointi GPT vai MBR systeemin muk.
    Ja miten se osiointi (GPT vai MBR) on jo niillä kahdella muulla levyllä.

    Äänestä

  • On UEFI-kone, mutta UEFI on poistettu BIOS asetuksissa pois käytöstä, joten Mintti näkee kiintolevyt niiden luonnollisessa järjestyksessään.

    Käyttössä olevasta SSD lövystä on täydellinen kopio HDD levyllä, jolloin voin käynnistää kumpaan vain haluan.

    Äänestä

  • Affiliate-Julkaisia kirjoitti:

    On UEFI-kone, mutta UEFI on poistettu BIOS asetuksissa pois käytöstä, joten Mintti näkee kiintolevyt niiden luonnollisessa järjestyksessään.

    Käyttössä olevasta SSD lövystä on täydellinen kopio HDD levyllä, jolloin voin käynnistää kumpaan vain haluan.

    AHCI USB boot -> MBR tiedostojärjestelmä Linux 32 biittisyys
    GPT ja 64-bittinen Windows

    En käytä Windowsia, en tarvitse GPT:tä

    Äänestä

  • Affiliate-Julkaisia kirjoitti:

    AHCI USB boot -> MBR tiedostojärjestelmä Linux 32 biittisyys
    GPT ja 64-bittinen Windows

    En käytä Windowsia, en tarvitse GPT:tä

    En ole asiaan perehtynyt mutta eikö GBT osioinin pienin sektori koko ole 4096 tavua kun se MBR osiolla on 512 tavua. Linuxin tiedosto koot ovat pieniä, mutta lukumääräisesti paljon, joka johtaa hirvittävään kapasiteetin tuhlaukseen 4096 tavun sektori koolla.

    Tiedosto joka on kooltaan 1 tavu, vie 512 tavua tilaa, kun se toisaalla vie 4096 tavua kiintolevyn kapaseteetista. Lisäksi Fdisk ei toimi luotettavasti GBT levyllä, joudut käyttämään gdisk sen sijasta.

    Äänestä

  • Affiliate-Julkaisia kirjoitti:

    En ole asiaan perehtynyt mutta eikö GBT osioinin pienin sektori koko ole 4096 tavua kun se MBR osiolla on 512 tavua. Linuxin tiedosto koot ovat pieniä, mutta lukumääräisesti paljon, joka johtaa hirvittävään kapasiteetin tuhlaukseen 4096 tavun sektori koolla.

    Tiedosto joka on kooltaan 1 tavu, vie 512 tavua tilaa, kun se toisaalla vie 4096 tavua kiintolevyn kapaseteetista. Lisäksi Fdisk ei toimi luotettavasti GBT levyllä, joudut käyttämään gdisk sen sijasta.

    Kiintolevyjen kanssa yhä keskustellaan 512 tavu sektoreilla vaikka sisäisesti kiintolevyt käyttävät usein 4096 pitkää sektoria. Nykyiset osiointiohjelmat osaavat huomioida sen että osioiden aloitukset ja lopetukset osuvat aina levyn 4k lohkorajoille.

    Äänestä

  • No siis kun se osiointi menee sen mukaan mitä yritetään saada aikaiseksi. Mihin haluat rajata tilan käyttöä ja miksi?

    Pitäisi varmaan suunnitella tuo asia enste. Jos nyt on tarkoitus vain leikkiä niin varmaan helpointa mennä oletuksilla.

    Äänestä

Manuaalisesti tietenkin osioidaan, niin kuin itsekukin luonansa haluaa. Minulla on: ntfs järjestelmän varaama, sitten fat32 /boot/efi, sitten juuriosio ext4 /, sitten linuxswap, sitten ext4 /home, ext4 /usr, ext4 /temp, ext4 /var. Laiton kaikenlaisia osioita, kun omalle koneelleen saa tehdä mitä itse lystää.

Äänestä

Jaa-a. Minulla on teran levyllä 8 osiota eri linux-jakeluille (neljä eri jakelua, jokaiselle omat home- ja root-osiot) 50 gigaa per osio kaikille yhteinen swap-osio. Sitten on Windosin osiot, joista yksi on efi-osio, jonne asennetaan linuxien bootloaderitkin. Sitten on vielä 150 gigan osio, jonne talletan kuvat, videot ym., ja jota voin käyttää sekä windowsissa sekä linuxissa. Ja vielä on jonkin verran tilaa allokoimattakin, jos sattuu tulemaan tarvetta asentaa vielä lisää linux-jakeluita tms.

Äänestä

En tee juuri koskaan muita kuin juuren (/) ext4 formatoituna ja swapin, MBR:ssä siis 2 primääristä osiota.
Joskus teen kolmannen ext4 formatoidun prim. osion ja jätän sen mounttaamatta (tietovarastoksi).

Äänestä
  • Tällöin on myös helppoa vaihtaa distroa jos sellainen tarve tulee. Siirretään vaan ne tärkeät tiedostot tietovarastoon ja asennetaan uusi systeemi entisen päälle juuriosioon, se ennen kuitenkin tyhjäksi pyyhkien.

    Äänestä

Jep, jep. Yhteenvetona ehdotuksille ja netistä lukemani perusteela tein seuraavan osioinnin 1 teran levylle:
/boot = 1G = ext4
/ = 10G = ext4
swap = 32G
/home = loput = ext4

Näille en nähnyt em. syistä järkeä:
usr
opt
tmp
ym....

Äänestä
  • Juuriosioon kun menevät kaikki ohjelmat ja niiden päivitykset. Uudet kernelit menee sinne, eikä vanhat poistu automaattisesti.
    Ehkä kannattaisi tehdä vähän isompi (/) kun sinulla tuota tilaa on.

    Äänestä

On sulla komee swappi. Minullapa on kaikenlaisia muita osioita, jos vaikka joku sähköpostin avulla yrittää tukkia konettani.

Äänestä

No, mulla onkin sama määrä muistia, eli 32G.
Eikös se ollut joskus aikojen alusta joku laskukaava jolla swappi laskettiin?
Mutta ajattelin ettei sitä tarvii tässä tapauksessa. :)

Äänestä
  • Tuolla muistimäärällä swappia tuskin tarvitsee ollenkaan. Niin ne palstan viisaat ovat muualla sanoneet.

    Äänestä

Osiointi+on+aina+hankala+kun+ei+tulevasta+ei+tiedä.+GPT+levyt+ovat+nykypäivää.++efi+osio+kannattaa+luoda.+Samoin+boot+osio+lisää+hieman+tietoturvaa.+Juureksi+20+-+30+G.+Itse+tallennan+home+kansioon+lähinnä+asetuksia.+Kuvat,+leffat+ym.+omilla+osioillaan.+Loppuun+jätän+tilaa+tulevaa+varten.+Usein+teen+varmuuskopion+levyn+loppuun+tietovarastoon.+DAR+tai+TAR+paketti+on+helppo+purkaa+-+vastaa+Windows-palautuspistettä.+Juurelle+varataan+ext4+tiedostojärjestelmässä+5%+mitä+kannattaa+pienentää.+Varastolevyissä+käytän+xfs+tiedostojärjestelmää.+Itsellä+nyt+4+Linux+jakelua+asennettuna.+Kannattaa+jättää+yksi+n.+20+G+osio+uuden+version+testaukselle+tai+kokeiluille.

Äänestä

Minä kokeilin joskus puolivuotta sitten osioida myös Linuxissa.
Taisi olla joku Ubuntu versio.
En pystynyt tekemään kuin 4 primäriosiota.
/boot
/
swap
/home
Miten teet tuohon vielä jonkun varastoosion xfs tiedosto järjestelmän?
Vai mikä noista ylläolevista ei ole primäriosio?

Äänestä

Jos ei kuitenkaan käytä windowssia niin...
Vaikuttaako suorityskykyyn tai moinintaan jos osioi levyn esim.
boot = primääri ja loput /, swap, /home, /tmp, /opt jne. loogiselle/extendille?

Äänestä

"tai moinintaan jos"
piti sanoman että toimintaan. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jukkis17 kirjoitti:

Mitens raati suosittelee Mint 18 asennuksessa osioinnin 1 teran levylle?
Ja jos otetaan käyttöön lvm, meneekö ihan oletusasennuksella vai kannattaisiko sitä muuttaa jotenkin ja miten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu