Älkää hyvät ihmiset laittako

asiakasnumeroyksi

lapsosianne kauppakärreihin ulkovaatteissa eikä muutenkaan, ne on ostoksia varten.
Tautisina aikoina se on paha asia. Kaupoissa on vauvakärrejä, pieniä ostoskärrejä,on rattaita on vaikka mitä, ulkona ihmiset räkii ja sylkee ja kersat astuu niihin, ja sitten istuvat kärreissä! Hyi kauhee. Kuka joutuu syömään semmoista bakteeriruokaa?? Hyi hyi.

Itse vältän kärrejä, ja kerään käsiin ruuat, mitä en saa kannetuksi ne jää kauppaan.

Kyllä 3.... jaksaa kaupassa kävellä ja jos ei jaksa jääkööt kotiin! Kauppa ei ole lastenpaikka.
Lasten paikka ei ole ravintolat, ei lentokoneet, ei kirpparit siellä ne karjuu ja rikkoo toisten tavaroita, lapset ei kuulu kauppoihin, ei kahviloihin, ei vaatekauppoihin kun juoksee vaatteiden seassa ja likaa ja sekottaa niitä. Lasten paikka on kotona niin kauan kunnes osaavat käyttäytyä ja kävellä äidin vieressä kiltisti ja hiljaa.

Kärreissä voisi olla semmoinen lukko jonka voi laittaa lapsen ranteeseen ja siinä pysyy nätisiti pääsemättä juomsemaan et koko kauppa on sekasin ja tavarat lattialla. Kuka ostaa mansikkahilloo esim. jos sen saa kaapia lattialta? Ei kukaan.

Monet lapset puree heelmiä ja vihanneksi aj a laittaa ne takasin. Pullat ja leivät on murennettu ja rikottu. Leivoksia täkitään räkäsormilla, ja lelut rikotaan ja avataan.
Lapsista on yleisillä paikoilla haittaa, laittakaa ne aikuset kuriin. Sitä toivoo kaikki aikuiset.

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1säpappa

      Lasten pitää saada olla ihan samoissa paikoissa kuin muidenkin ihmisten.

      Tietysti käytössääntöjä pitää noudattaa, mutta ei ole mitään syytä lähtökohtaisesti kieltää lasten pääsyä paikkoihin, joihin ihmiset saavat mennä.

      • toisinkuin

        "lastensuojeluviranomaiset"; heitä ei pidä koskaan päästää muiden ihmisten joukkoon. Eivät osaa
        noudattaa käytössääntöjä valehdellessaan tuomio istuimessa lapsen olosuhteet perättömässä lausumassaan vieraannuttaessaan perusteettomassa "viranomais" menettelyssään lapset tarkoitushakuisesti omasta isästään, isovanhemmistaan ym. suvustaan.


    • AlliumCaeruleum

      No niinpä! Lasten kengissä ostoskärryihin kulkeutuu kaikkea, mitä kadulla voi olla: koirankakkaa, räkää... Ajatelkaa vähän, please!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      88
      3234
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      321
      2822
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1556
    4. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1282
    5. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1252
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1041
    7. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      1000
    8. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      997
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      970
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      924
    Aihe